Call of Duty’nin Mimarlarından EA’in Gözde Stüdyosuna: Respawn Entertainment #Ansiklopedi

Paylaş

Bugün Electronic Arts (EA) altında Star Wars Jedi: Fallen Order, Apex Legends ve Titanfall oyunlarıyla bilinen stüdyonun aslında Call of Duty geliştiricileri Jason West ve Vince Zampella tarafından kurulduğunu biliyor muydunuz? Aynı isimler daha önce bugün Call of Duty’nin yapı taşı olan Infinity Ward stüdyosunu kurmuşlardı. Ancak Activision ile yıldızları uyuşmayan ikili stüdyodan adeta kovularak EA’in şefkatli kollarına teslim oldular. Sonrasında da Respawn Entertainment’ı kurmaya karar verdiler.

Respawn Entertainment’ın kurucuları Activision tarafından şaibeli şekilde kendi stüdyolarından kovulmuşlardı

Respawn Entertainment, 2010 yılında Jason West ve Vince Zampella tarafından kuruldu. İkili daha önce Infinity Ward stüdyosunu kurup bugün satış rekorları kıran Call of Duty serisini yaratmıştı. Yeni stüdyolarını kurana kadar da Call of Duty oyunları yapmaya devam ettiler. Ancak sonrasında işler beklenildiği gibi gitmedi.

Jason West ve Vince Zampella
Jason West ve Vince Zampella, Görsel Kredisi: GameInformer

Modern Warfare (2008) büyük başarı yakalayınca ikili Activision ile bir sözleşme imzalayıp MW2’yi geliştirmeye başlayacaktı. Sözleşmeye göre ikinci oyunu çıkarttıkları takdirde büyük ikramiyeler alıp serinin yaratıcı kontrolünü tamamen ellerine alacaklardı. Activision da bu sözleşmeye ikilinin kovulması durumunda serinin kontrolünün tamamının Activision’a geçmesi şartını ekleyerek kabul etti. Daha sonra da ikiliyi Modern Warfare 2’nin çıkışına yakın stüdyodan kovmanın çeşitli yollarını aradılar. İkili de aynı zamanda serinin kontrolünün Infinity Ward’da olmasını ve stüdyonun bağımsız şekilde oyun üretebilmesini istiyordu.

Nihayet Activision ikiliyi itaatsizlik ve sözleşme ihlali suçlamalarıyla güvenlikler eşliğinde yaka paça stüdyodan attı ve şirketten kovdu.

Bu şaibeli ayrılığın ardından ikili Activision’a 36 milyon dolar tutarında bir tazminat davası açıp “Modern Warfare 2 çıktıktan birkaç ay sonra bizi kovmak için bir neden oluşturmayı planlıyorlardı” deseler de bu iddia yalanlandı. Ancak Activision’un eski BT direktörü, mahkemeye oyun çıkmadan aylar önce kendisine bu ikiliyi araştırıp kirli çamaşırlarının ortaya çıkarılmasının tembihlendiğini söyledi. Hatta o zamanlar kendisine adına Project Icebreaker denen bu hareketten yana “yaparken yakalanma” ve “Bobby seninle ilgilenecek. Tepkiler konusunda endişelenme” dahi denilmiş. Buradaki Bobby, hakkında uçarı iddialarda bulunulan ve çok konuşulan Activision CEO’su Bobby Kotick’ten başkası değildi.

Şirketin BT direktörüne bunları söylediği iddia edilen George Rose, Project Icebreaker’ın doğru olduğunu fakat ikiliyi stüdyodan kovmak için değil, tüm çalışanların e-postalarını daha kolay kontrol etmelerini sağlaması için geliştirilmiş bir proje olduğunu söyledi. Ancak kendisine yöneltilen suçlamaları yalanladı. Activision tarafından gelen şaibeli açıklamaların ucu bucağı yokmuş gibi görünüyordu.

Sonra Activision da ikiliye “EA ile gizli bir iş birliği yapıp Activision’a komplo kurduğu” gerekçesiyle dava açtı. Dava üstüne dava derken, sonuç yine olayın mahkeme dışında çözülmesiyle sonuçlandı.

İkili Respawn’ı kurdu ve huzuru EA’in şefkatli kollarında buldu

West ve Zampella stüdyoyu kurduktan dört yıl sonra ilk oyunlarıyla oyuncuların karşısına çıktılar. EA Partners programı ile Electronic Arts’ın finansal olarak desteklediği stüdyo başta bağımsız bir stüdyo olarak kurulmuştu. EA tarafından fonlansa da resmi olarak hiçbir şirketin altında oyun geliştirmiyordu. Stüdyonun kurulmasıyla 10 Temmuz 2010 tarihinde Infinity Ward’un 46 çalışanından 38’i Activision’un stüdyosundan istifa ederek Respawn Entertainment’a katıldı.

Respawn Entertainment
Respawn Entertainment

Stüdyo kurulmuş ve büyümeye devam ediyorken 2013 yılının Mart ayında Jason West stüdyodan ayrıldığını duyurdu. Vince Zampella bu ayrılığın sebebinin ailevi meselelerle ilgilenmek olduğunu açıkladı. Yani uzun zaman birlikte çalışan ve çalışmaya devam eden ikilinin arasında bir sorun yaşanmamıştı ve bu ayrılık biraz da özel hayatı ilgilendiren bir konuydu.

Bağımsız stüdyolarındaki ilk oyunları Titanfall büyük beğeni topladı

Şirket bağımsız olarak geliştirdiği Titanfall ile ilk kez oyuncuların karşısına çıktı ve eleştirmenlerden Metacritic üzerinde 86 puan alarak büyük beğeni topladı. İlk kez 2014’te piyasaya sürülen FPS oyunu, aynı zamanda Respawn Entertainment adı altında West ve Zampella’nın geliştirdiği ilk video oyunuydu.

Stüdyonun ilk oyunu Titanfall büyük beğeni toplamıştı.
Stüdyonun ilk oyunu Titanfall büyük beğeni toplamıştı.

Tabii ilk oyun başarısını konuşturunca stüdyo hiç beklemeden Mart 2015’te Titanfall 2’yi duyurdu. Bu oyun da yine 28 Ekim 2016’da piyasaya sürüldü.

Respawn Entertainment, imzası haline gelecek Star Wars evrenine adım atıyor

Takvimler Haziran 2014’ü gösterdiğinde God of War serisinden tanınan Stig Asmussen’in, Titanfall dışında bir proje için Respawn Entertainment’a katıldığı açıklandı. Stüdyo aynı anda iki farklı koldan iki farklı proje geliştiriyordu. Bu sırada halen bir tarafta Titanfall 2 geliştiriliyordu.

Star Wars Jedi: Fallen Order
Star Wars Jedi: Fallen Order

Stüdyo yoluna devam ederken Ocak 2016’da bir iş ilanında “üçüncü şahıs bir aksiyon-macera oyunu” geliştirdiği ortaya çıktı. Bu, yıllar içerisinde çorap söküğü gibi gelecek ayrıntıların başlangıcı niteliğindeydi. Daha sonra 2016’nın Star Wars Günü’nde (4 Mayıs) Asmussen, Respawn Entertainment çatısı altında üçüncü şahıs perspektifli bir Star Wars oyunu geliştirdiğini duyurdu. Oyunun –bugün üçleme olması planlanan– bir Jedi oyunu olduğu ve sonrasında E3 2018’de de bugün çok sevilen Star Wars Jedi: Fallen Order olduğu açıklandı.

Tabii stüdyo FPS oyunlarından da kopmadı

Respawn Ekim 2017’de Oculus Rift için FPS türünde bir VR oyunu üzerinde çalıştığını duyurdu. Sonrasında da takvimler Eylül 2019’u gösterdiğinde Medal of Honor: Above and Beyond resmi olarak duyuruldu ve stüdyonun gizemli VR oyunu ortaya çıkmış oldu.

EA’in şefkatli kolları Respawn’ı iyice sardı ve nihayet şirket, stüdyoyu satın aldı

Tarihler Kasım 2017’de geldiğinde Electronic Arts, Respawn Entertainment’ı 151 milyon ABD doları nakit ve 164 milyon ABD doları kadar özkaynak karşılığında satın aldı. Bu büyük satın alım işlemi de 1 Aralık 2017’de resmi olarak tamamlandı ve Respawn artık bir EA stüdyosu haline geldi.

Sürpriz! Apex Legends duyurulduğu gün piyasaya sürüldü

Şirket daha önce hiçbir pazarlama çalışması ya da tanıtım yapmadan 4 Şubat 2019’da bir canlı yayın vasıtasıyla Apex Legends’i duyurdu ve oyun aynı günde piyasaya sürüldü. Respawn imzası taşıyan yapım büyük başarılara imza attı ve hala da her ay da sayısız oyuncusuna içerikler sunmaya devam eden bir canlı hizmet oyunu oldu.

Apex Legends duyurulduğu gün çıktı.
Apex Legends duyurulduğu gün çıktı.

Hal böyle olunca stüdyo da Apex Legends tarafında daha da fazla ağırlık vermeye başladı. Respawn Entertainment’ın 10. yıl dönümünde British Columbia’da Apex’in geliştirilmesine katkıda bulunulması için yeni bir stüdyo kuruldu. Bu stüdyo, kaynaklarından yararlanabilmek için EA Vancouver kampüsünde yer aldı.

Mart 2023’te de stüdyo Apex’i “10 ila 15 yıl” daha sürdürebilmek için üçüncü bir stüdyo açtıklarını duyurdu. Wisconsin’de kurulan stüdyoyu da Call of Duty serisinin önemli isimlerinden Ryan Burnett yönetiyor. Burnett daha öncesinde 14 yıl Raven Software’de CoD oyunları üzerinde çalışmıştı.

Star Wars Jedi oyunları geliyor ve gelmeye de devam edecek

Respawn stüdyonun başarılı Star Wars Jedi: Fallen Order oyunundan sonra bu seriyi de sürdürme kararı aldı. Hatta Mart 2023’te stüdyodan bu serinin bir üçleme olmasını hedeflediğine dair duyumlar aldık. Seri başarılı da olunca 25 Ocak 2022’de Star Wars Jedi: Survivor duyuruldu ve oyun 28 Nisan 2023’te piyasaya sürülecek. Peter Hirshmann’ın yönetiminde geliştirilen yeni Star Wars oyunu ile birlikte Bit Reactor ile birlikte bir strateji oyunu da geliştiriliyor. Ancak onun için henüz pek bir detay paylaşılmadı.

Respawn’ın heyecan verici serüveni henüz zirve noktasına ulaşmamış gibi görünüyor. Electronic Arts çatısı altında devasa işler yapan stüdyo kapsamını genişletiyor ve yakın zamanda birçok yeni Star Wars oyunu ile karşımıza çıkacak.

İşte bütün Respawn Entertainment oyunları!

  • 2014 – Titanfall (PC, Xbox 360, Xbox One)
  • 2016 – Titanfall 2 (PC, PlayStation 4, Xbox One)
  • 2017 – Titanfall: Assault (iOS, Android)
  • 2019 – Apex Legends (PC, Nintendo Switch, PlayStation 4, PlayStation 5, Stadia, Xbox One, Xbox Series X|S)
  • 2019 – Star Wars Jedi: Fallen Order (PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Stadia, Xbox One, Xbox Series X|S)
  • 2020 – Medal of Honor: Above and Beyond (PC)
  • 2023 – Star Wars Jedi: Survivor (PC, PlayStation 5, Xbox Series X|S)
  • Duyurulacak – İsimsiz bir Star Wars FPS oyunu
  • Duyurulacak – İsimsiz bir Star Wars strateji oyunu
Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: