PlayStation 5 Slim Sürümünün Bu Yıl Piyasaya Sürülmesi Bekleniyor

Paylaş

Tıpkı önceki nesilde olduğu gibi PlayStation 5 Slim sürümü de konuşuluyor. Microsoft’un Activision Blizzard satın alım süreci hem Sony hem de Xbox tarafında çok fazla ayrıntının belki istemeyerek de olsa ortaya çıkmasına sebep oldu. Halen de etkileri devam ediyor. ABD’nin Federal Ticaret Komisyonu ile davası süren Microsoft şimdi de PlayStation 5’in Slim sürümü hakkında bazı tahminlerde bulundu. Şirkete göre söz konusu konsolun bu yıl içerisinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

PlayStation 5 Slim bu sene karşımıza çıkabilir

Microsoft’a göre konsolun standart sürümünden 100 dolar daha ucuz şekilde piyasaya sürülecek PlayStation Slim 5 bu yıl içerisinde karşımıza çıkacak. Yani özellikleri daha zayıf olması beklenen konsolun, PS5 Dijital Sürüm ile aynı fiyattan satılacağı yönünde bir beklenti var. Şirket mahkemede yayınlanan belgelerde şu ifadelere yer vermiş:

“PlayStation aynı şekilde 399,99 dolara daha ucuz bir Dijital Sürüm satıyor ve bu yılın ilerleyen günlerinde aynı indirimli fiyat noktasında bir PlayStation 5 Slim piyasaya sürmesi bekleniyor.”

PlayStation 5 slim ve PS5 pro hakkında yeni iddialar
PlayStation 5 Slim sürümü bu yıl piyasaya sürülebilir

Tabii Microsoft’un tahminleri sadece slim sürümünden yana değil, aynı zamanda PlayStation 5 Pro için de devam etti. Şirket Slim sürümünün yanı sıra Sony’nin şu anda PS5 Pro sürümünü de yakın gelecekte piyasaya sürmeye hazırladıklarının beklendiğini söylüyor. Sony’nin donanım tarafına dair Microsoft’un beklentileri bu şekilde olsa da henüz iki sürüm için de resmi bir duyuru yayınlanmış değil.

Yakın zamanda kendi sunumlarında Project Q adında bir cihaz tanıtmışlardı ve bu şimdilik herhangi bir şekilde konsol olmaya çok uzak. Tanıtılan cihaz, kontrolcü gibi çalışan ve PlayStation 5’ten oyunları üzerindeki ekrana yayınlamaya yarayan bir sisteme sahip. Yani Project Q adı verilen cihaza sahip olsanız bile bir konsolunuz olmalı ve oyun oynamak istediğiniz an içerisinde çalışıyor olmalı. Size sağlayacağı tek ayrıcalık ise Wi-Fi ile bağlanıp oyunları ağın çekim alanı içerisinde istediğiniz bir yerde oynayabilecek olmanız.

Microsoft’un da aynı zamanda buna yakın iddiaları oldu. Öyle ki Sony’nin bu yıl içerisinde “PlayStation 5’in elde taşınabilir bir versiyonunu 300 doların altında bir fiyatla piyasaya sürmesini beklediklerini” de yayınladıkları belgelerde açıkladılar.

Xbox konsolunu yapan Microsoft’un bu iddiaları ise aynı zamanda satış rekorları kıran PS5’in birçok ülkede indirime gittiği bir zamana denk geldi. Yani bazı söylentilere göre Sony, konsolun yeni bir sürümünü çıkartmadan önce elindeki stokları boşaltmaya çalışıyor olabilir.

Xbox tarafında ise henüz yeni bir konsol düşüncesi yok. Aldıkları geri bildirimlerin bu yönde olmadığını ve daha güçlü bir konsola ihtiyaç olmadığını söylüyorlar. Tabii birinci parti oyunları Starfield’ın “güçlü konsolda” 30 FPS çalışacak olması kartların yeniden dağıtılmasına sebep olabilir.

Oyuncular tarafında daha güçlü PlayStation 5 Pro ve Xbox Series X/S sürümleri beklenirken daha uygun fiyata daha zayıf bir konsolun gelme ihtimali ise hayli garip. Resmi açıklamalar gelirse sizi haberdar edeceğiz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: