Starfield Türkçe Dil Desteği, Çıkış Tarihi ve Bildiğimiz Her Şey

Paylaş

Oyuncuların aklında uzun süredir Starfield ne zaman çıkacak? Starfield Türkçe olacak mı? Soruları dönüp dolaşıyor. Bizler de bütün oyuncular gibi Bethesda’nın RPG oyununu merakla bekliyoruz. İşte tam da bu nedenle sizler için The Elder Scrolls ve Fallout’un mimarı Bethesda’nın yeni oyunu hakkında bildiğimiz bütün detayları bir arada derledik. Buyursunlar!

Starfield ne zaman çıkacak?

Bethesda’nın yayınladığı son duyuruya göre Starfield 6 Eylül 2023 tarihinde çıkacak. Merakla beklenen RPG oyunu PC ve Xbox Series X|S platformlarında oyuncularla buluşacak. Aynı zamanda ilk günden Xbox Game Pass kütüphanesine de eklenecek.

Starfield ne zaman çıkacak?
Oyun 6 Eylül’de Xbox Game Pass’e de gelecek.

Oyunun aslında ilk etapta 11 Kasım 2022’de çıkması planlanıyordu. Ancak Bethesda, Mayıs 2022’de yayınladığı bir duyuru ile çıkış tarihini ertelediğini paylaştı. Bu duyuruyu yaparken oyunun en iyi, en gösterişli versiyonunu geliştirmek için bu süreye ihtiyaçları olduğunu da söylemişlerdi. Belirli bir tarih verilmese de 2023’ün ilk yarısında beklenen oyun için duyurulan son çıkış tarihi Eylül ayına sarktığını bizlere gösterdi. Ayrıca son tarihi duyurmak için yayınladıkları Starfield çıkış tarihi fragmanı ilginç detaylara da ev sahipliği yapıyordu.


Starfield Türkçe olacak mı?

Oyunun Steam mağaza sayfasında görüldüğü üzere Starfield Türkçe dil desteğine sahip olmayacak. Şu anda desteklenen diller arasında İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca, İspanyolca, Japonca, Lehçe, Portekizce ve Basitleştirilmiş Çince bulunuyor.

Aslında oyunun resmi web sitesi ülkemizde Türkçe dilinde açılınca oyuncular, oyunun kendisinde de dilimizin desteklendiğini düşünmüşlerdi. Ne yazık ki bu bir hayal olmaktan öteye gidemedi.

Starfield Türkçe olacak mı?
Oyunun resmi web sitesinde açıklamalar Türkçe verilmiş ve videoların altyazılarında da yine dilimize yer verilmişti.

Yani tıpkı The Elder Scrolls ve Fallout oyunlarında olduğu gibi, oyunu Türkçe oynayabilme şansını bize yine mod geliştiricileri ve çeviri ekipleri yamalarla sağlayacaklar. Bethesda oyunları Türkiye’de deliler gibi sevilmesine rağmen şirketin bir türlü ülkemiz için dil desteği yatırımı yapmaması ise ayrı bir tartışma konusu. Yine de biz onların oyunlarını beklemeye ve sevmeye devam edeceğiz. Umarız ki ilerleyen yıllardaki diğer oyunlarında ülkemizi de görürler.


Yayınlanan ilk Starfield oynanış videosu

Geçtiğimiz yıl Bethesda ve Xbox’ın yaptığı bir etkinlik sırasında çok beklenen oyunun ilk oynanış görüntülerine şahit olmuştuk. Todd Howard sağ olsun, bize oyunun birçok mekaniğini bu etkinlikte göstermişti. Tam 15 dakika uzunluğundaki videoda gezegenlerin yapısına, içerik çeşitliliğine ve olası düşmanlarla nasıl savaşabileceğimize ucundan bakma şansına sahip olmuştuk. Bununla birlikte uzay madenciliği gibi çeşitli mekanikler de gösterilmişti. Aynı zamanda oyundaki uzay korsanlarıyla çatıştığımız sahnede de aksiyonun nasıl olacağına dair fikir sahibi olmuştuk.


Oynanış tarafındaki detaylar ve derinlik şimdiden saatlerimizi alacak

Bethesda’nın söylediğine göre oyun şimdiye kadar yaptıkları en özgürlükçü ve geniş deneyimlerden birisi olacak. Dolu dolu dünyasında RPG’nin dibine vuracağımız yapımdaki özellikler saymakla bitmez fakat biz en önemli olanları başlıklar halinde ele aldık.

Kendi uzay geminizi oluşturup mürettebatına kadar özelleştirebileceksiniz

Oyunda kendi uzay gemilerinizi oluşturabilecek, mürettebatlarını atayabilecek ve görünümünü tamamen özelleştirebileceksiniz. Satın aldığınız modülleri uzay geminize ekleyerek farklı üreticilerin geliştirdiği parçaları kullanabileceksiniz. Bunların hepsi geminizin özelliklerini etkilediği gibi aynı zamanda kozmetik olarak görünüşünü de değiştirebileceksiniz.

Karakter yaratma ekranı da oldukça detaylı görünüyor

Geçen yıl yayınlanan oynanış fragmanında küçük bir kısmını gördüğümüz karakter yaratma ekranı da oldukça detaylı görünüyor. Görünüşünüzü oyunun başında belirleyebildiğiniz gibi daha sonrasında oyun içerisindeki genetik araştırma laboratuvarlarına giderek yeniden düzenleyebileceksiniz.

Starfield karakter yaratma ekranı
Starfield karakter yaratma ekranı

Görünüşünün yanı sıra karakterinizin geçmişini de seçebiliyorsunuz. Seçtiğiniz arka plana göre 3 başlangıç yeteneği elde ediyorsunuz ve bu seçimleriniz oyun içerisindeki diyalogları da doğrudan etkiliyor. Bunu daha önce de yapan ve başarılı olan Bethesda, RPG elementleri konusunda oyuncuların güvenini kazanmayı rahatlıkla başarmıştı. Yeni oyunda da diğer oyunlarından daha azını yapacaklarını düşünmüyoruz. RPG severler için bu tür unsurların ne kadar önemli olduğunun farkındalar.

Geçmişinizle birlikte karakterinizin kişisel özelliklerini de yine Starfield karakter oluşturma ekranında belirleyebileceksiniz. Bunlar da yine oyunun evreniyle alakalı ve hepsinin kendisine has artı ve eksi yönleri bulunuyor. İlk etapta 3 kişilik özelliği seçeceğiz ve oyundaki diyalog seçimleri sırasında bunlardan faydalanabileceğiz.

Yetenek ağacı dallara bölünmüş durumda ve eski Bethesda oyunlarındaki dokuyu koruyor

Seviye atladıkça yeni yeteneklerin kilidini açarak ilerlediğiniz bir yetenek ağacı bulunuyor. Bu ağaç kendi içerisinde fiziksel, sosyal, savaş, bilim ve teknoloji gibi alt dallara ayrılıyor. Aynı zamanda bu yeteneklerden oyun sırasında ne kadar faydalanırsanız, onları da o kadar geliştirebiliyorsunuz. Belirli şartları yerine getirdiğinizde o yeteneğin ikinci, üçüncü ve dördüncü kademelerini açarak oynanıştaki etkisini de artırabiliyorsunuz.

Starfield yetenek ağacı ve rank sistemi
Yetenekleri onları kullanarak da geliştirebileceğiz.

Oyundaki üretim sisteminin detaylarına fazla girilmemiş olsa da silah modları gibi oyununuzu doğrudan etkileyecek nesneleri üretebileceğiniz bir zanaatkârlık sisteminin bulunduğu da yine yayınlanan oynanış videosunda gösteriliyor.

Kendi karakollarınızı inşa edebileceksiniz

Starfield içerisinde inşa etme mekaniği de barındıracak. Ziyaret ettiğiniz gezegenlerde hayatta kalmak ve çeşitli kaynakları elde etmek için kullanabileceğiniz karakollar inşa edebileceksiniz. Bunları yaparken de belirli şablonlarla yetinmeyecek, genel mimari üzerinde söz sahibi olabileceksiniz.

Bu mekanları sadece inşa etmekle kalmayıp, bakımları için karşılaştığınız insanları da burada çalışması için işe alabileceksiniz.

Starfield’da 1000’den fazla gezegen bulunacak

Bethesda’nın açıklamalarına göre oyun 1000’den fazla keşfedilebilir gezegene ev sahipliği yapacak. Bu gezegenler hem prosedürel otomatik yöntemlerle hem de bölüm tasarımcılarının birlikte çalışmasıyla ortaya çıkarılmış ve oyuncular hepsini yürüyerek dolaşıp keşfedebilecekler. İçerik konusunda bu gezegenlerin ne denli zengin olacağı ise merak konusu fakat muhtemelen bir kısmı sadece uzay madencilerinin ilgisini çekebilecek içeriklere sahip olacaktır.

Oyunda kaç gezegen olacak?
Oyunda keşfedilebilir 1000’den fazla gezegen bulunacak.

Starfield çok oyunculu olacak mı?

Bir diğer merak konusu ise Starfield’ın arkadaşlarla birlikte oynanıp oynanmayacak olması. Bu konuda umudu olan okurlarımıza üzülerek belirtiyoruz ki Starfield tek oyunculu bir deneyim olacak. Belki Skyrim’e yapıldığı gibi birkaç çılgın mod geliştiricisi daha sonra böyle bir girişimde bulunabilir fakat henüz bunu söylemek için çok erken.

Son olarak oyunun resmi olarak mod desteği içereceğini de belirtelim. Zaten oyunlarda mod desteği, Bethesda’nın imzası haline gelmiş durumda ve yeni uzay RPG’si için de bu durum farklı olmayacak.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: