Gameship ile oyunlara daha ucuz erişin!

Gameship mobil uygulamasını kullanarak oyunlara daha ucuza erişebileceğinizi ve bakiyenizi nakite çevirebileceğinizi biliyor muydunuz? Şimdi deneyin! #İşBirliği

Nexus Mods, Palworld’ün Pokémon Modları Konusunda Rahat Değil: Nintendo İle Karşı Karşıya Gelmek İstemiyorlar

Haksız da sayılmazlar...

Paylaş

PC oyuncularının, oyunlar için hayran toplulukları tarafından geliştirilen modları bulmak için girdiği Nexus Mods, Palworld riskini almak istemiyor. Yakın zamanda çıkan ve internette fenomen haline gelen, satış rakamlarıyla adeta şov yapan oyun haliyle mod geliştiricilerinin de dikkatini çekti. Bu alanda en popüler sitelerden birisi olan Nexus Mods, kısa süre içerisinde Palworld modları ile doldu. Ancak popüler site, Nintendo’nun gerçekleştirebileceği yasal işlemlerin riskinin farkında olduğunu ve bu içerikleri paylaşmanın, bu riski almaya değer olmadığını düşünüyor.

Nexus Mods Pokémon temalı Palworld modları hakkında konuştu

Oyunun yapısındaki Pokémon benzerliği çıktığı günden beridir konuşuluyor ve hayranlar, bazen alaya alarak bu konunun Nintendo’ya yansıyacağını söylüyordu. Bu konuşmalar ete kemiğe büründü ve The Pokémon Company, Palworld’ü inceleyeceklerini ve fikri mülkiyet haklarını ihlal edip etmediğine bakacaklarını bugün açıkladı. Yakın zamanda da popüler mod indirme sitesi Nexus Mods, Pokémon temalı Palworld modları için bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamaya göre bu modlar, şirketi Nintendo ile yasal bir karşılaşmanın içerisine sokma riski barındırıyormuş. Nintendo’nun geçmişten bugüne durumu incelendiğinde, bundan endişelenmekte haklı olmadıklarını söylemenin zor olduğunu belirtelim.

Palworld modları
Nexus Mods, Pokémon temalı Palworld modları hakkında konuştu.

PCGamesN, Palword için geliştirilen Ash Ketchum modunun kaldırılması üzerine Nexus Mods’a ulaştıklarını ve bir açıklama aldıklarını bildirdi. Nexus Mods’un Topluluk Lideri Mathew Elliott, şu açıklamayı yaptı:

“Palworld’e Pokémon içeriği eklemenin çok güzel bir fikir olduğunu düşünüyoruz ve insanların neden böyle bir şey istediğini anlıyoruz. Ancak bu içeriğe ev sahipliği yapma konusunda rahat değiliz.

Bildiğiniz gibi, Nintendo (Pokémon serisinin ortak sahibi) hayran yapımı içeriğe karşı acımasızca yasal zorluklar, DMCA’lar ve kaldırmalar sunma konusunda tutarlı bir sicile sahip. Palworld’ün temel oyun olarak Pokémon serisine benzerliği göz önüne alındığında, oyuna telif hakkıyla korunan karakterler veya varlıklar ekleyen içerikler yayınlamanın bizi kesinlikle yasal bir işlem ile karşı karşıya bırakacaktır.”

Nexus Mods tarafından ayrıca “Bu içeriğin topluluğumuzda paylaşılmasına izin vermek, aldığımız riske değmiyor” açıklaması da yapıldı. Nintendo ile karşı karşıya gelmek istemediklerini ve bu yasal işlemlerin kendileriyle birlikte, modu yükleyenlere de yansıyabileceğini belirtiyor.

Palworld pokemon modu
Palworld için paylaşılan Pokémon modları, şirketi Nintendo ile karşı karşıya getirebilir.

Eh, Nintendo’nun geçmişine baktığımızda fikri mülkiyet konusunda yasal işlemler uygulamaktan çekinmediğini ve hayran yapımı içerikler konusundaki sicilini görüyoruz. Haliyle Nexus Mods, bu çekinceye sahip olmakta haklı gibi görünüyor.

Ayrıca, Palworld modlarıyla ya da genel olarak oyunlara yüklediğiniz modlarla ilgili sorularınız varsa, sizi Nexus Mods üzerinden mod yükleme rehberimize davet ediyoruz. Görüşlerinizi yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: