KysuPin ile favori oyunlarında avantaj sağla!

KysuPin ile League of Legends, Valorant, PUBG Mobile ve daha birçok oyunun e-pinlerine oldukça uygun fiyatlardan erişebilirsin! #İşBirliği

Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir Adım Adım Anlattık!

Paylaş

Modem şifresi nasıl değiştirilir ve modem arayüzüne nasıl girilir tüm detaylarıyla aktardık. Güçlü bir şifre oluşturarak modem şifrenizi güncellemek için lafı daha fazla uzatmadan rehberimize geçelim.

Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Modem şifresi modem arayüzü üzerinden kolaylıkla değiştirilebilir. İnternet sağlayıcıların modem arayüzlerine farklı bağlantılar ve farklı parolalar gerekse de tüm detaylarıyla internet sağlayıcınıza göre wifi şifresini nasıl değiştirebileceğinizi sırasıyla aktaracağız. Tüm aşamaları sırasıyla takip ederek güçlü bir şifre oluşturabilir ve modeminizi güvene alabilirsiniz.

1. Modem Arayüzüne Nasıl Girilir?

Modem Arayüzü
Modem arayüzüne 192.168.1.1 ya da 192.168.0.1 adresi üzerinden giriş yapabilirsiniz.

Şifrenizi güncellemek için yapmanız gereken ilk adım modem arayüzüne erişmek. Modem arayüzüne girmek için öncelikle internetinize bağlanmalı ardından tarayıcınızdan 192.168.1.1 adresine girmelisiniz. Kalın bir şekilde yazılan IP değerini kopyalayıp doğrudan internet tarayıcınızın bağlantı bölümüne yapıştırabilirsiniz.

Bazı durumlarda modem arayüzü 192.168.0.1 üzerinden giriş yapılabiliyor. Bu durum modem modeline göre farklılık gösteriyor. Eğer az önce kopyaladığınız bağlantıyla herhangi bir arayüze erişemediyseniz bu IP değerini de denemelisiniz.

2. Modem Arayüz Şifresi Öğrenme

Modem Arayüz Şifresi Öğrenme
Her internet sağlayıcısının modem arayüz şifresi farklıdır.

Her internet sağlayıcının (TurkTelekom, Superonline) farklı kullanıcı adı ve şifresi bulunur. Çoğu zaman kullanıcı “admin” olsa da gerekli şifreler değişkenlik gösteriyor. Sağlayıcılara göre şifrelerse şu şekilde:

 • Superonline:
  • Kullanıcı Adı: admin
  • Şifre: superonline
 • Vodafone:
  • Kullanıcı Adı: admin
  • Şifre: vodafone
 • Türk Telekom:
  • Kullanıcı Adı: admin
  • Şifre: turktelekom / ttnet
 • TürkNet:
  • Kullanıcı Adı: admin
  • Şifre: admin

Popüler internet sağlayıcılarının modem arayüz şifreleri bu şekilde. Müşterisi olduğunuz internet sağlayıcının karşılığına gelen kullanıcı adı ve şifreyi kullanarak modem arayüzünüze sorunsuz bir şekilde erişebilirsiniz.

Peki ya daha önceden bu modem arayüz şifresini değiştirdiyseniz ne yapabilirsiniz? Hemen cevaplayalım: Modemin arkasında yer alan sıfırlama (reset) tuşundan modemi sıfırlayabilir ya da müşteri hizmetlerini arayarak modeminizin arayüz şifresini sıfırlamalarını talep edebilirsiniz. Tüm bu adımları uyguladığınızı varsayarak diğer aşamamıza geçelim.

3. Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir
Sahip olduğunuz modem modeline göre arayüz ve ayarlar farklılık gösterebilir.

Modem şifresini değiştirmek için giriş yaptığınız arayüzde yer alan “İnternet” ya da “WLAN” sayfasına gidin. Ardından “WLAN Yapılandırma” ya da “WLAN Ayarları” gibi bir seçenek göreceksiniz. Bu seçeneği genişlettiğinizde bir şifre kutucuğu ve onun da altında “Parolayı Göster” kutucuğu yer alacak. Bu kutucuğu aktifleştirip eski şifreyi silip yenisiyle değiştirin.

Bu noktada modem modellerine göre arayüzler farklı olabileceğinden birebir aynı seçeneklerle karşılaşamayabilirsiniz. Örneğin ben Superonline’ın Fiber paketiyle birlikte gelen ZTE H3600 modemine sahibim. Bu modele sahip kullanıcılar şifrelerini değiştirmek istiyorsa aşağıdaki adımları sırasıyla uygulamalı.

 1. Modem arayüzüne girin. (Arayüz, kullanıcı adı ve şifreye nasıl ulaşacağınızı zaten belirtmiştik.)
 2. Üstte yer alan sekmelerden “Yerel Ağ” sayfasına tıklayın.
 3. Ardından soldaki sayfalardan “WLAN” sayfasına gidin.
 4. Sayfanın en alt kısmında yer alan “WLAN SSID Yapılandırması” seçeneğini tıklayarak genişletin.
 5. İlk olarak genişleyen pencerede yer alan “parolayı göster” seçeneğine tıklayarak parolayı görünür kılın.
 6. Ardından eski şifrenizi silerek yenisini girin.
 7. Tüm değişiklikler tamamsa açılır pencerenin sağ altında yer alan uygula seçeneğine basarak yeni parolanızı onaylayın.

ZTE H3600 modemiyle şifre değiştirmek gördüğünüz üzere oldukça basit. Ayrıca belirtmek gerekirse modem şifrenizi değiştirdiğiniz zaman o internet ağına bağlı olan herkes modemden atılır yani deAuth edilir. Tabii kablolu (LAN) bağlantıyla internete bağlanan cihaz modemden atılmaz.

Superonline ZTE H3600 V9 Modeli
Birçok internet sağlayıcısı ZTE H3600 V9 modelini kullanıyor.

Peki her şey tamam da ya yeni ve güçlü bir modem şifresi oluşturamadıysanız? Bu noktada yapay zekayı kullanabilir ya da size vereceğimiz site üzerinden rastgele ve bir o kadar da güçlü şifreler oluşturabilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan hemen nasıl güçlü şifre oluşturabilirsiniz anlatalım.

Güçlü Modem Şifreleri Nasıl Oluşturulur?

Güçlü modem şifreleri ChatGPT gibi bilindik yapay zekalarla ya da bazı internet sayfaları aracılığıyla rahatlıkla oluşturulabilir. Eğer bir anti-virüs programı kullanıyorsanız program içerisinden dahi güçlü bir şifre oluşturabilirsiniz.

Güçlü Wifi Şifreleri Nasıl Oluşturulur
Rastgele tuş kombinasyonlarıyla kendi güçlü wifi şifrenizi oluşturabilirsiniz.

Düşünmeden ya da kafa yormadan güçlü şifreler oluşturmak istiyorsanız bir anti-virüs programı olan LastPass’in internet sayfasında yer alan şifre oluşturucu sayfasına gidebilirsiniz. Bu sayfada şifrenizde yer alacak karakterleri ve şifre uzunluğunu seçerek güçlü bir şifre oluşturabilirsiniz. Peki bu tarz üçüncü internet sitelerini kullanmak istemiyor, kendiniz bir şifre oluşturmak istiyorsanız güçlü bir şifre nasıl oluşturabilirsiniz anlatalım:

1. Şifre Uzunluğunu Belirleyin

İlk adım, şifrenizin uzunluğunu belirlemektir. Uzun bir şifre, kısa bir şifreye göre daha güvenlidir. En az 12 karakter uzunluğunda bir şifre oluşturmayı hedefleyin. Ancak, mümkünse 16 karakter veya daha uzun bir şifre tercih edin.

2. Karakter Çeşitliliği Sağlayın

Güçlü bir şifre, çeşitli karakter türlerini içermelidir. Şifrenizin şu karakter türlerinden en az birini içermesi gerektiğini unutmayın:

 • Büyük harfler: (A-Z)
 • Küçük harfler: (a-z)
 • Rakamlar: (0-9)
 • Özel karakterler: (!, @, #, $, %, ^, &, , (, ), -, _, =, +, [, ], {, }, |, , :, ;, “, ‘, <, >, ., ?, /)

3. Rasgelelik Sağlayın

Şifrenizi oluştururken rasgelelik çok önemlidir. Kolay tahmin edilebilen kelimeler veya kişisel bilgilerden kaçının. Şifreyi oluştururken kelime yerine karakterlerin rasgele kombinasyonlarını kullanın.

4. Unutulmaz Ama Güçlü Bir Şifre Oluşturun

Rasgele karakterler kullanırken unutulmaz bir şifre oluşturmak zor olabilir. Bu nedenle, unutulmaz ama güçlü bir şifre oluşturmak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz:

 • Mnemonik Yöntemi: Unutulmaz bir cümle oluşturun ve her kelimenin ilk harfini veya belirli harflerini kullanarak bir şifre oluşturun. Örneğin, “Her gün bir elma yerim ve sağlıklı kalırım” cümlesinden “HgbeyvsK!” gibi bir şifre türetebilirsiniz.
 • Passphrase Yöntemi: Anlamlı ama rasgele kelimeleri bir araya getirerek bir şifre oluşturun. Örneğin, “Kedi!Elma9Araba?Buz” gibi bir şifre.

5. Şifreyi Manuel Olarak Yazın

WiFi Şifresi Nasıl Hatırlanır
Modem şifresini unutmamak için şifrenizi bir kenara not alabilirsiniz.

Birçok insan, şifreleri manuel olarak yazarak daha iyi hatırlar. Bu nedenle, şifrenizi bir kağıda yazarak veya güvenli bir not defterinde saklayarak unutma riskini azaltabilirsiniz. Ancak, bu notların güvende olduğundan emin olun ve kimseyle paylaşmayın.

6. Şifreyi Düzenli Olarak Güncelleyin

Güvenliği artırmak için şifrenizi belirli aralıklarla güncelleyin. Örneğin, her 3-6 ayda bir şifrenizi değiştirmeyi alışkanlık haline getirin. Bu, herhangi bir güvenlik ihlali durumunda riskinizi azaltır.

7. Şifre Yönetimi İçin İpuçları

 • Aynı şifreyi birden fazla hesapta kullanmaktan kaçının: Bir hesap ele geçirilirse diğerleri de risk altına girer. Örneğin Instagram hesabınızla Wifi şifreniz aynıysa sizi hedef alan biri modeminize bağlı olan tüm cihazları kolaylıkla ele geçirebilir.
 • Güvenlik sorularını dikkatlice seçin: Güvenlik sorularınızın yanıtlarının kolay tahmin edilemeyecek veya internette bulunamayacak bilgiler olduğundan emin olun.
 • İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) kullanın: Wifi bağlantılı akıllı ev sistemleri kullanıyorsanız bu sistemleri 2FA kullanarak güçlendirin. Mümkün olan her yerde 2FA kullanarak hesap güvenliğinizi artırabilirsiniz.

Örnek: Güçlü Modem Şifreleri Oluşturma

Şimdi aktardığımız tüm bu adımları kullanarak manuel bir şekilde oluşturabileceğimiz en güçlü şifreyi oluşturalım:

 1. Uzunluk: 16 karakter seçiyoruz.
 2. Karakter Çeşitliliği: Büyük harf, küçük harf, rakam ve özel karakter kullanacağız.
 3. Rasgelelik: Mnemonik ve passphrase yöntemlerini birleştirerek güçlü bir şifre oluşturacağız.

Örnek cümle: “Güçlü şifreler hayat kurtarır, güvenli kalalım.”

 • Mnemonik Yöntemi: “GsHk,Gk!” (Güçlü şifreler Hayat kurtarır, Güvenli kalalım!)
 • Passphrase Yöntemi: “Kedi!Elma9Araba?Buz”

Bu iki yöntemi birleştirerek, daha da güçlü bir şifre elde edebiliriz: “GsHk!Elma9Buz?Kedi“.

Bu kılavuzu izleyerek, manuel olarak güçlü ve güvenli şifreler oluşturabilirsiniz. Unutmayın, şifre güvenliği çevrimiçi güvenliğin temel taşlarından biridir ve bu nedenle dikkatle ele alınmalıdır.

Ne Sıklıkla Modem Şifresi Değiştirilir?

Modem şifresi değiştirmek için önerilen bir şifre değiştirme sıklığı bulunmasa da genelde 1 yıldan uzun bir süre boyunca aynı şifre kullanılmaması önerilir. Tabii hacklenme gibi durumlarda anında şifrenizi değiştirmeniz gerekir. Güçlü bir şifre oluşturduk ancak yine de modemimiz hacklenir mi? Elbette, gelin nasıl olduğuna bakalım.

Güçlü Şifreye Sahip Modem Hacklenir Mi?

Güçlü bir şifre oluşturmak bazı atak vektörlerine (saldırı tiplerine) daha zor imkan tanımak anlamına geliyor yani evet, güçlü şifreye sahip olsanız dahi modem hacklenebilir. Bu noktada karmaşık bir güçlü şifre oluşturmak sizi “BruteForce” olarak bilinen Kaba Kuvvet Saldırısı atak vektöründen korur. Peki nedir bu Kaba Kuvvet Saldırısı? Kısaca açıklayalım:

WiFi Hacklenir Mi
Güçlü bir şifreye sahipseniz “Bruteforce” saldırılarına karşı daha güvende olursunuz.

Kaba Kuvvet Saldırısı şifrenizin bilgisayarlar tarafından defalarca kez denenmesidir. Mesela dört haneli bir şifre oluşturalım ve elinizle sırasıyla 0000, 0001, 0002, 0003 gibi denemeler yaparak şifreyi bulmaya çalıştığımızı düşünelim. Tam olarak kaba kuvvet saldırısı budur. Tabii bilgisayar artık bu gibi konularda çok hızlı olduğundan bir cihazın sahip olduğu işlemci, ekran kartı ve hatta zaman zaman sahip olduğu RAM belleği bile bu hızı etkileyebiliyor.

Yani kısacası bir bilgisayar size kıyasla saniyeler içerisinde binlerce deneme yapabilir. Tabii günümüzde artık bunların da ekstra koruması vardır, saniyede yüzlerce kez deneme yapmak modemin bir saldırı altında olduğunu anlamasına ve kendini ekstra güvenli hale getirmesini sağlayabiliyor.

Nasıl Her Daim Güvenli Kalabiliriz?

İnternete bağlı çoğu cihaz günümüzde sürekli güncelleniyor. Buna modemler de dahil, modemlerin sahip olduğu sistemler sıklıkla yeni sürümler alıyor ve bu sürümlere de internet sağlayıcılar tarafından otomatik bir şekilde geçiş yapıyoruz. Uzun bir süre boyunca modem arayüzünüzde pek bir fark göremediyseniz müşteri hizmetlerini arayıp modeminizin güncel olup olmadığını sorabilirsiniz.

WiFi Şifre Değiştirme
WiFi şifresini sık sık değiştirerek güvende kalabilirsiniz.

Aynı zamanda uzun yıllardır kullandığınız modemler eğer güncelleme almıyorsa günümüze kıyasla zayıf ve yavaş olabiliyor. Evinizde yan odadan dahi internet çekmiyorsa durumu öğrenmek için müşteri hizmetlerini arayabilir ve hatta ücret karşılığı yeni güncel bir modem dahi talep edebilirsiniz.

Tüm konuları anlattığımıza göre şimdi de modem şifresine sahip olmayanlar ya da unutanlar için bu şifrelere nasıl ulaşabileceğini anlatalım.

Modem Şifresini Unuttum Ne Yapmalıyım?

Modem şifresini unuttuysanız müşteri hizmetlerini arayabilir ya da bir ethernet kablosuyla bir cihazınızı modeme bağlayarak modem arayüzünden şifrenizi öğrenebilir ya da modemi tamamen sıfırlayıp cihazın arkasında yazan şifreyle wifi ağınıza girebilirsiniz. İşlem bu kadar kolay olduğundan dolayı lafı daha fazla uzatmadan doğrudan modem şifresi nerede yazar ona bakalım.

Modem Şifresi Nerede Yazar?

Modem şifresi genellikle modemlerin arkasında yazar. Rastgele harfler, sayılar ve sembollerden oluştuğundan sahip olduğunuz modemin arkasında baktığınızda şifre doğrudan gözünüze çarpabilir.

Modem Arkasındaki Şifre
Modem şifresi genellikle modemlerin arkasında yazar.

Aynı zamanda güncel modemlerde QR kod dahi bulunuyor. QR kodu cihazınızın kamerasını kullanarak tarayabilir ve anında modeminize bağlanabilirsiniz. Bu noktada şifrenizi unutsanız dahi QR kod okutarak tekrardan modeminize giriş yapabilir ve modem arayüzünden şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Böylelikle modem şifresi nasıl değiştirilir içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Tüm detayları en rahat anlayabileceğiniz şekilde anlattık. Aklınızda kalan başka sorular olduysa bu soruları yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Berke Meriç
Berke Meriç
Oyun oynarım, içerik üretirim ve döngü başa döner. Çocukluğumda tanıştığım video oyunları hakkında içerikler üretiyor ve hala çocukluğumdaki gibi oyunlar oynuyorum!

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: