Minecraft’ta Netherite Nasıl Bulunur Anlattık! En Çok Hangi Katmanda Çıkar ve En Kolay Nasıl Elde Edilir? Tüm Detaylar!

Paylaş

Minecraft netherite nasıl bulunur epey merak edilen bir konu. Elmas zırhlar ve aletlerden bile daha güçlü olan netherite’ın hangi katmanda bulunduğunu ve nasıl kolay bir şekilde bulunduğunu sizler için anlattık!

Minecraft Netherite Nasıl Bulunur?

Netherite, cehennemde bulunur ve tıpkı dünyadaki madenler gibi yerin altında çıkar. Zaman zaman piglinlerin bulunduğu “bastion” bölgesinde yer alan sandıklardan da netherite bulunabilir. Güncel Minecraft sürümü olan 1.20 sürümünde netherite aramanın en kolay yolu yatak taktiği.

Minecraft Netherite Kolay Bulma Taktiği
Minecraft’ta netherite bulmanın en kolay taktiği yatak taktiğidir.

Bildiğiniz üzere nether’da yatak koyulsa dahi uyumaya çalışıldığında patlıyor ve etrafa zarar veriyor. Bu taktikle birlikte Minecraft netherite katmanına inerek etrafı patlatarak maden arayabilirsiniz. Peki yatakların patlaması netheritelar patlatmıyor mu? Hayır patlatmıyor. Netherite obsidyen gibi sert bir blok olduğundan patlamazlar. Bundan dolayı netheritelar daha çabuk bulunabiliyor. Minecraft netherite nasıl bulunur anlattık, şimdi gelelim hangi yükseklikte daha fazla netherite bulunduğuna.

Minecraft Netherite Kaçıncı Katmanda Bulunur?

Minecraft’ta netherite 12. katmanda bulunur. Netherite katmanına inmek için klavyenizden F3 tuşuna basarak koordinatlarınızı öğrenebilir ve Y = 12 olana kadar aşağıya doğru kazabilirsiniz. Yeni gelen güncellemelerle birlikte doğrudan altınızdaki bloğu kırmanın ne kadar tehlikeli olacağını tahmin edebiliyorsunuzdur ancak biz yine de burada bir uyarı geçelim. Cehennemde lavlar daha akışkan olduğundan ve bununla birlikte yangınların daha uzun süre sürmesinden dolayı altınızı kırarak 12. katmana inerseniz lava düşebilir ve tüm eşyalarınızı kaybedebilirsiniz.

Minecraft Netherite Hangi Katmanda Bulunur
Minecraft’ta oyuncular genellikle netherite cevherlerini 15. yüksekliğin altında ararlar.

Mümkün olabildiğince merdiven şeklinde maden açarak 12. katmana doğru inin. Bir diğer yolsa yanınızdaki bloktan aşağıya doğru kazmak ve güvenli bir noktaya ulaştığınızda aşağıya atlayarak başka bir yandan tekrar aynı şekilde kazmak. Bu şekilde altınızda lav olup olmadığını öğrenebilir ve Minecraft netherite katmanına güvenli bir şekilde inebilirsiniz.

Minecraft Netherite Nasıl Bulunur?

İçeriğimizin girişinde bahsettiğimiz gibi cehennemde 12. katmana inip yataklarla birlikte netherite arayabilirsiniz. Bu epey dikkatli olmanız gereken bir yol çünkü yatak patlamaları etrafa ve oyunculara epey bir hasar verdiğinden dolayı elmas zırhlarınız olsa dahi doğrudan ölebilirsiniz.

Minecraft Netherite Bulma Taktiği
Görseldeki işaretli yere geçerek yatak patlamasından alacağınız hasarı en aza indirebilirsiniz.

Bu taktikte yatağı doğru bir şekilde koymalı ve uzaktan patlatmalısınız. Doğru katmana indikten sonra şerit şeklinde ulaşabildiğiniz kadar uzaktaki bloğu (genellikle 4 blok tercih edilir) kırarak yatağı koymalı ve biraz geri çekilerek yatağa sağ tıklamalısınız. Böylelikle minimum hasar alırsınız. Ayrıca aşağıdaki adımları da izleyebilirsiniz:

 • Cehenneme girin.
 • Güvenli bir şekilde 12. katmana inin.
 • F3+G” kombinasyonuyla “Chunk Borders” ayarını aktifleştirin.
 • Kafanızın hizasındaki bloktan, 4 blok ileriye doğru kırın.
 • Ardından yatağı yerleştirin.
 • Birkaç blok geri çekilerek (Genellikle 1 veya 2 blok) yatağa sağ tıklayın.
 • Yatak patladıktan sonra birkaç saniye bekleyin çünkü açılan yerlerde lav olabileceğinden üstünüze lav akabilir.
 • Patlayan yere shift’e basılı tutarak yaklaşın ve netherite olup olmadığını kontrol edin.
 • Bir tane gözüküyorsa netherite’ı toplayın ve çevresindeki blokları da kırın. Hiç yoksa aynı işleme devam edin.
 • Bir chunk içerisinde 2 ila 4 arasında netherite bulunduğundan dolayı aynı bölgede netherite aramayın.

Bu taktik epey bir yün (yatak) gerektirdiğinden yakınınızdaki bir köyden köylülerin yataklarını çalabilir ya da çiftlik kurarak koyun besleyebilirsiniz. Koyunların yünlerini düzenli bir şekilde kırpıp yatak yapabilir ve böylelikle daha fazla netherite bulabilirsiniz.

Netherite ararken elmas kazmanız epey bir hasar alacağından dolayı kazmanıza “Onarım” (eski adıyla Tamir) büyüsü basmanızı öneririz. Böylelikle netherda bulunan altın cevherlerini kırarak tecrübe puanıyla kazmanızı ve diğer birçok ekipmanlarınızı tamir edebilirsiniz. Onarım büyüsünü elde etmenin en kolay yollarından biri köylülerle takas yapmak. Tüm köylülerin mesleklerini ve ticaretlerini öğrenmek için daha öncesinden sizler için hazırladığımız Minecraft Köylü Meslekleri ve Ticaret Tabloları içeriğimize gidebilirsiniz.

Minecraft Netherite Külçesi Nasıl Yapılır?

Minecraft netherite külçesi nasıl yapılır sorusunun cevabı aslında oldukça basit. Netherite’ın yanına gereken tek şey altın külçesi. Netherdan toplamış olduğunuz netherite bloklarını maden fırınında ya da normal fırında erittikten sonra bir tane netherite külçesi elde etmek için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulamalısınız:

Minecraft Netherite Nasıl Yapılır
Topladığınız netherite bloklarını eritip altınlarla birleştirerek netherite külçesi üretebilirsiniz.
 • Topladığınız tüm netherite’ları maden fırınında eritin. (Normal fırından daha hızlı olduğundan kısa sürede cevherlerinizi eritebilirsiniz.)
 • Tüm cevherleri erittikten sonra, fırına altın cevherlerinizi koyup eritmeye başlayın.
 • Bir adet netherite külçesi yapmak için dörder adet netherite ve altın külçesine ihtiyacınız var.
 • Tüm külçeleri ısıttıktan sonra çalışma masasına bitişik bir şekilde yerleştirerek netherite külçenizi üretin.

Elmas eşyaları (zırh ve alet) netherit ekipmanlara dönüştürmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Sandıklarınızdan netherite külçesini ve netherite güçlendirme şablonunu alın.
 • Demirci masanız yoksa 4 odun (çalışma masası yapar gibi yerleştirin) üzerine 2 demir cevheri koyarak demirci masası üretin. Zaten demirci masanız varsa diğer aşamaya geçin.
 • Demirci masasında ilk boşluğa netherite güçlendirme şablonunu koyun.
 • İkinci boşluğa güçlendirmek istediğiniz ekipmanı yerleştirin.
 • Üçüncü boşluğa 4 netherite ve 4 altınla üretmiş olduğunuz netherite külçesini yerleştirin.
 • Son olarak netherite dönmüş ekipmanınızı demirci masasından alın.

Tüm bu adımları uyguladıktan sonra eşyanızı başarıyla güçlendirmiş olacaksınız. Netherite külçesi nasıl yapılır konusuna da değindiğimize göre Minecraft netherite nasıl bulunur içeriğimizin sonuna geldik. Verdiğimiz taktiklerden başka bir sizin bir yönteminiz varsa yorumlarda diğer oyuncularla paylaşabilir, şanslı olduğunuz ve sürekli netherite bulduğunuz Minecraft netherite katmanını da yazabilirsiniz.

Berke Meriç
Berke Meriç
Oyun oynarım, içerik üretirim ve döngü başa döner. Çocukluğumda tanıştığım video oyunları hakkında içerikler üretiyor ve hala çocukluğumdaki gibi oyunlar oynuyorum!

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: