Minecraft Maden Fırını Yapımını Ve Ne Kadar Hızlı Olduğunu Anlattık!

Paylaş

Minecraft maden fırını yapımı sayesinde cevherlerinizi daha hızlı eritebilirsiniz. Adından da anlaşılacağı üzere oyundaki ham cevherleri ısıtmaya yarayan maden fırını nasıl yapılır tüm detaylarıyla açıkladık!

Minecraft Maden Fırını Yapımı İçin Neler Gerekiyor?

Oyunun 1.20 sürümünde şu an sadece 3 farklı fırın tipi bulunuyor. Bir tanesi herkesin bildiği normal fırınken diğer ikisi belirli eşyaları daha hızlı pişirmeyi ya da eritmeyi sağlayan buhar ve maden fırınıdır. Köylerde sık sık yer alan ve aynı zamanda bir köylü mesleği olan maden fırını Minecraft’a 1.14 sürümüyle birlikte eklendi.

Normal fırın tüm eşyaları, buhar fırını sadece yiyecekleri ve maden fırını sadece eritilebilir cevherleri eritmekte kullanılabiliyor. Tabii daha hızlı ısıtmak kömür stoklarınızı bitirebileceğinden dikkatli olmanızı öneririz.

Minecraft Maden Fırını Ne İşe Yarar
Maden fırını kullanarak cevherlerinizi daha hızlı eritebilirsiniz.

Bu noktada kütüphaneci köylüyle takas yapıp “Servet” büyüsü alabilir ve madenleri kırdığınızda ikişer ve hatta üçer adet elde edebilirsiniz. Köylülerin ne sattıklarına dair listemize Minecraft Köylü Meslekleri ve Ticaret Tabloları içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Konuyu tekrardan Minecraft maden fırını yapımına çevirelim. Her fırının kendine özel bir yapılış tarifi bulunuyor. Bir adet maden eritme ocağı üretmek için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız var:

 • Üç Adet Düzgün Taş:
 • Beş Adet Demir Külçesi
 • Bir Adet Fırın

Oyuna gelen güncellemelerle düzgün taş yapımı değiştiğinden elde etmek biraz karmaşık gelebilir o yüzden bu eşyayı nasıl elde edebileceğinizi aşağıdaki başlıktan öğrenebilirsiniz:

Düzgün Taş Yapımı

 • Madene inin ya da daha önce kırdığınız kırıktaşları çantanıza alın.
 • Normal fırın yardımıyla kırıktaşları ısıtın.
 • Isınan taşlar normal taşa dönüştükten sonra tekrardan çantanıza alın.
 • Başka bir fırına ısıtılmış taşları koyun ve tekrar pişirin.
 • Normal taş, düzgün taşa döndüğünde fırından alın.
Minecraft Düzgün Taş Yapımı Tarifi
Düzgün taş yapmak için normal taşı fırında ısıtmalısınız.

Minecraft düzgün taş yapımı aslında bu kadar basit. Tek yapmanız gereken ısınmış taşı tekrardan fırında ısıtarak düzgün taş haline getirmek. Düzgün taş yapımı son gelen güncellemelerle değiştiğinden dolayı değinmenin faydalı olacağını düşündük. Zaten düzgün taş yapımını biliyorsanız Minecraft maden fırını yapımı tarifine geçebilirsiniz.

Maden Fırını Nasıl Yapılır? – Adım Adım

 • Çalışma masasının en alt satırına üç adet düzgün taş yerleştirin.
 • Ortaya fırın koyun.
 • Boş kalan kısımlara demir külçelerini yerleştirin.
 • Ürettiğiniz maden fırınını çalışma masasından çantanıza alın.
Minecraft Maden Fırını Yapımı Tarifi
Minecraft maden fırını yapımı için bu görselden yardım alabilirsiniz.

Gereken malzemelerde verdiğimiz miktarlar sadece bir adet maden fırını üretmeniz için. Daha fazla fırına ihtiyacınız varsa gereken malzemeyi yapmak istediğiniz kadar çarpın. Örneğin 5 adet maden fırını yapımı için 15 adet düzgün taş, 25 adet demir külçesi ve 5 adet klasik fırına ihtiyacınız var.

Çok oyunculu bir sunucuda oynuyorsanız bu adımları arkadaşınıza söyleyebilir ve ondan maden fırını üretmesini rica edebilirsiniz. Aynı zamanda oyunun en iyi sunucularını derlediğimiz En İyi 10 Minecraft Sunucuları listemize göz atarak en popüler sunucuları öğrenebilirsiniz.

Maden Fırını Ne İşe Yarar, Normal Fırına Kıyasla Ne Kadar Hızlı?

Fırın TipiIsıtma SüresiYakıt Kullanım Hızı
Fırın5 saniyede 11x
Maden Fırını2.5 Saniyede 12x
Minecraft Fırın Hızları ve Yakıt Kullanımları Tablosu

Yukarıdaki tabloda görmüş olduğunuz üzere maden fırınları normal fırınlara oranla 2 kat daha hızlı çalışıyor. Haliyle yakıt kullanım hızı da iki katına çıktığından kömür ya da kullandığınız başka yakıt normalden daha hızlı bitiyor.

Bu noktada yeryüzünden ya da madenlerden lav göletleri bulabilir ve sarkıtlar yardımıyla damlayan lavları kazanda biriktirerek sınırsız lav elde edebilirsiniz. Bir adet lav kovası toplamda 100 adet eşya ısıtabildiğinden dolayı normal kömüre kıyasla daha az yakıt sorunu yaşarsınız. Akılda kalan tüm soruları yanıtladığımıza göre Minecraft maden fırını yapımı içeriğimizin sonuna geldik. Sitemizin arama çubuğundan merak ettiğiniz Minecraft konusunu yazarak cevapları bulabileceğinizi unutmayın! İyi oyunlar.

Berke Meriç
Berke Meriç
Oyun oynarım, içerik üretirim ve döngü başa döner. Çocukluğumda tanıştığım video oyunları hakkında içerikler üretiyor ve hala çocukluğumdaki gibi oyunlar oynuyorum!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: