Gameship ile oyunlara daha ucuz erişin!

Gameship mobil uygulamasını kullanarak oyunlara daha ucuza erişebileceğinizi ve bakiyenizi nakite çevirebileceğinizi biliyor muydunuz? Şimdi deneyin! #İşBirliği

Minecraft’ta Nasıl Daha Fazla Elmas Bulunur? Elmas Katmanını ve Elmas Bulma Taktiğini Açıkladık!

Paylaş

Minecraft elmas katmanını bilmek daha iyi malzemeler üretmek açısından oldukça önemli. Büyülü zırhlar, kılıçlar ve diğer aletler üretebildiğiniz elmasın en fazla hangi katta bulunduğunu sizler için açıkladık!

Minecraft Elmas Katmanı Neresi?

Minecraft elmas katmanı, önceki sürümlerde 0-12 arasındaydı. Bu yüksekliklerde rahatlıkla elmas bulunabiliyordu ancak Minecraft Mağaralar ve Kayalıklar (Caves and Cliffs) güncellemesiyle birlikte oyuna eklenen eksi değerli katmanlar dolayısıyla bu aralık değişti. Ayrıca konumuza geçmeden önce netheritlerin nerede ve nasıl bulunduğunu anlattığımız Minecraft Netherite Nasıl Bulunur? içeriğimize de göz atmanızı öneririz.

Minecraft Elmas Katmanı Tablosu
Minecraft’ın 1.18 öncesi ve sonrasında madenlerin bulunduğu katmanlar ve bulunma sıklıklarının tablosu

Oyunun önceki sürümlerinde 0-3 katmanları arasında katman kayası bulunuyordu ve bu da daha aşağıya kazılamayacağını, dünyanın en dibine geldiğini gösteriyordu. Mağaralar ve Kayalıklar güncellemesiyle birlikte bu yükseklik -64. katmana geriledi. Haliyle elmas cevherinin bulunabileceği katman aralığı da değişti.

Minecraft Elmas Katmanı: 1.20, 1.19 ve 1.18

Minecraft elmas katmanı 1.20 sürümünde minimum yükseklik olarak -64, maksimum yükseklik olaraksa 16. katman. Oyuncular tarafından önerilen ve en fazla elmas bulunduğu söylenen yükseklikse -59. katman. Kısacası bu yükseklikler arasında elmas aramanız daha fazla elmas bulmanızı sağlayabilir.

Minecraft Elmas Bulma 1.20
Minecraft’ın 1.20 sürümünde elmas bulmak için önerilen yükseklik -59.

Oyunda şerit tarzı maden kazmak 1.18 ve üzeri Minecraft sürümlerinde pek de mantıklı sayılmıyor. Bu sebeple geniş madenleri keşfederek elmas aramalısınız. Şerit gibi düz bir şekilde maden oluşturmakta ısrarcıysanız elmas bulmak için 16. katmanın altına inmelisiniz.

Peki en çok elmas hangi katmanda çıkıyor, daha derinlere indiğimizde elmas sayısı artıyor mu? Oyuncular tarafından yapılan bir araştırmaya göre daha derinlere inmek elmas bulma şansını ve elmas sayısını artırdığı yönünde. Görselde de görmüş olduğunuz üzere soldaki büyük görüntüde Minecraft’ın 1.18 ve üzeri sürümlerindeki cevher dağılımları, sağdaki küçük görüntüde de 1.18 öncesi sürümlerdeki cevher dağılımları yer alıyor.

Minecraft Elmas Katmanı: 1.17 ve Öncesi

Görseldeki değerlere yakından baktıysanız görmüş olacağınız üzere Minecraft’ın 1.17 ve öncesi sürümlerinde elmasın bulunabildiği aralık 0-15. katmanlar. Bu sürümlerde oynuyorsanız şerit madenciliğiyle elmas aramanızı öneririz. Lav göletlerinin etrafına bakmalı ve muhakkak elmas katmanları arasında yer alan geniş mağaraları araştırmalısınız.

Minecraft Elmas Katmanı ve Sıklığı
Minecraft Elmas Katmanı ve Sıklığı

Ayrıca tam olarak 15. yükseklikte maden yapmamalısınız. Koordinat değerleri, altınızdaki bloğu yükseklik aldığından dolayı bu katmanda maden aradığınızda karakterinizin gövdesinin üstü 16. katmanda kalıyor. Haliyle madende ilerlemek için 16. katmanı da kırdığınızdan dolayı daha az elmasla karşılaşıyorsunuz.

Biz bir öneri verecek olursak 9 – 12. yükseklikler arasında maden aramanız daha iyi olacağı yönünde.

Bu sürümlerde aynı zamanda başka cevherlerin ardında elmas cevheri dahi bulabilirsiniz. Tabii bu durum her zaman geçerli değil ancak bazı şanslı durumlarda başka bir maden cevherinin ardında elmas cevheriyle karşılaşabilirsiniz. Bunun tamamen dünya oluşumuna bağlı olduğunu da not olarak düşelim. Bu yüzden Minecraft elmas katmanında gözünüzü dört açmalı ve her yere bakmalısınız.

Minecraft Elmas Bulma Taktiği

Minecraft elmas bulma taktiği diye bir şey aslında yok. İçeriğimizde yer alan Minecraft 1.18 ve 1.17 sürümlerinin maden dağılımını karşılaştırmalı ve en sürümünüze göre en fazla madenin çıktığı yükseklikte maden aramalısınız.

Minecraft Elmas Yüksekliği
Minecraft’ın eski ve yeni sürümlerinde elmas, 15. katmanın altında çıkıyor.

1.17 sürümlerinde maden 0 ila 15. katmanlar arasında eşit çıktığından bu sürümlerde tek ihtiyacınız olan biraz şans. Minecraft’ın 1.18 ve üzeri sürümlerindeyse elmas dağılımı yüksekliğe göre değişmekte. Araştırmaya göre Minecraft 1.20 elmas katmanı, -59. katman. Bu da aslında bir nevi Minecraft elmas bulma taktiği oluyor.

Ayrıca yapılan bu araştırmanın tamamen oyuncular tarafından yapıldığını ve sadece 50×50’lik bir chunk içerisine bakıldığını da not düşmeliyiz. Kısacası bazı hataların veya sapmaların yer alabileceğini göz önünde bulundurmanız daha iyi olacaktır. Şimdilik Minecraft elmas katmanı ve elmas bulma taktiğini anlattığımız içeriğimizin sonuna geldik. İlerleyen güncellemelerde yeni Minecraft elmas bulma taktikleri ortaya çıkarsa sizler için tekrardan derleyeceğiz.

Berke Meriç
Berke Meriç
Oyun oynarım, içerik üretirim ve döngü başa döner. Çocukluğumda tanıştığım video oyunları hakkında içerikler üretiyor ve hala çocukluğumdaki gibi oyunlar oynuyorum!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: