Gameship ile oyunlara daha ucuz erişin!

Gameship mobil uygulamasını kullanarak oyunlara daha ucuza erişebileceğinizi ve bakiyenizi nakite çevirebileceğinizi biliyor muydunuz? Şimdi deneyin! #İşBirliği

Medieval Dynasty Co-Op Güncellemesini Deneyimledik, Anlatıyoruz!

Sevgili Can, köyün düzenine birazcık daha önem göstersen fena mı olurdu be?

Paylaş

Orta Çağ dönemini konu alan ve kendi hanedanımızı kurmamıza olanak sağlayan hayatta kalma/üs inşa etme oyunu Medieval Dynasty, geçtiğimiz ayın sonlarına doğru oldukça büyük bir güncellemeye kavuşmuştu. Oyuna co-op seçeneği, yeni bir harita ve karakter yaratma ekranı da dahil olmak üzere birçok şey ekleyen bu güncellemeyi detayları ile deneyimledik, şimdi de anlatıyoruz!

Tek kişilik bir oyun olarak piyasaya sürülen Medieval Dynasty, co-op seçeneği ile birlikte çok daha keyifli bir hâle gelmiş.

Öncelikle bildiğiniz üzere Medieval Dynasty yeni çıkan bir oyun değil. Bu yüzden bu deneyimimizde oyunun yapısına dair detaylara pek fazla girmeyeceğim ve genel olarak yeni eklenen güncellemeye ve bu güncellemedeki maceralarımıza odaklanacağım. Ha tabii oyuna dair bazı eleştirilerim de olacak. Neyse, şimdilik co-op tarafını ve yeni eklenen özellikleri anlatmaya devam edelim.

İnşaat - Medieval Dynasty
İnşaat – Medieval Dynasty

Medieval Dynasty’nin co-op güncellemesi, Oxbow isimli yeni bir haritayı da beraberinde getiriyor. Toplamda dört kişiye kadar deneyimleyebildiğimiz bu harita, Medieval Dynasty’nin Orta Çağ temasını birebir yansıtıyor. Medieval Dynasty, kendi özünde ihtişamlı savaşlar veya dört bir yandan saldıran düşmanlara karşı mücadeleler barındıran bir oyun değil. Oyunun ana yapısında pek bir aksiyonun olmadığını ve oyunun ana temasının da bu sakinliğe dayandığını önceden belirtmem gerekiyor. Yani oyunun temeli, Orta Çağ atmosferinde bir köy/hanedanlık hayatı kurmak üzerine. Sakin ve ütopik aksiyon ile dolu bir ana karakter yaşamından uzak, biraz daha gerçekçi bir temele sahip.

Yani eğer co-op bir şekilde Medieval Dynasty’i deneyimlemek istiyorsanız oyunun çok büyük bir kısmında gireceğiniz tek aksiyonun bazı entrikalı görevler ve hayvanlar ile olan karşılaşmalarınız olacağını söylemem gerekiyor. Bu yüzden birazcık daha sakin ve ağırdan alacağınız bir deneyime arkadaşlarınız ile birlikte hazır olmalısınız.

Köy Hayatı - Medieval Dynasty
Köy Hayatı – Medieval Dynasty

Ben, hayatta kalma/üs inşa etme oyunlarını tek başına oynamayı seven bir oyuncu değilim. Hâliyle Medieval Dynasty gibi yavaş yavaş ilerlememiz gereken bir oyunu tek başıma deneyimlemek de benim pek sıcak bakmadığım bir şeydi. Dolayısıyla co-op güncellemesini oldukça merak ediyor ve heyecanla bekliyordum. Oyunun arkadaşlarla oynanan yapısı epey güzel tasarlanmış. Özellikle oynanış tarafında bizim çevrim içi deneyimimizi baltalayacak bir sorun ile karşılaşmadık. Oyuna girdiğimizde usulca hikâye görevlerine atıldık, yeni köyümüzün lokasyonunu belirledik ve büyük bir yerleşim yeri inşa etmeye başladık. Ben kendimi uzun yolculuklara, İlkan kendini tarıma, Can da topluluğun ve köyün düzenini kurmaya verdi. Teoman ise kendi kendine kaynak toplamak ile meşguldü.

Tabii düzen dediğime bakmayın. En son keyifli bir görev silsilesi için epey uzun yollardan köyümüze geri döndüğümde fazlasıyla enteresan bir kent planlama stratejisi ile karşılaştım. Pek de iç açıcı değildi yani. Gene de haklarını yememek lazım. Yokluğumda epey çalışmışlar. Küçük bir kulübe ile başladığımız minik köyümüz, epey kısa bir sürede onlarca yerleşim yeri olan, civardaki kasabalar ile ticarete atılan ve kendi kaynaklarını üreten tam bağımsız bir yuva hâline geldi. Köyümüze yeni insanlar katıldı, herkes birbiriyle tanıştı. Evlilik yapanlar oldu ve nüfusumuz artmaya başladı. Ben de uzun sefer yolculuklarından sıkılıp köyde daha sakin bir hayat yaşamaya karar verdiğim için bir balıkçı kulübesi inşa edip kendimi balık ticaretine verdim. Yanıma bir de çırak aldım tabii.

Tarım - Medieval Dynasty
Tarım – Medieval Dynasty

İşte Medieval Dynasty hikâyemizin küçük bir kısmı böyleydi. Kendisi, gerçekten de keyifli hikâyeler yaratabileceğiniz gerçekçi bir macera sunuyor. Temel oynanış ögeleri ile fazlasıyla eğlenceli. Sadece görevler arası lokasyonlar hâlâ uzak ve biz deneyimimizin büyük bir kısmında fazlasıyla parasızdık. Yani tek çaremiz yürümekti. Üstelik oyun içerisinde çok fazla animasyon hatası da bulunuyor. Kasabalara her indiğimizde köylülerin havalarda uçuştuğunu ve kendi kendilerine ışınlanarak yürüdüklerini görüyorduk. Özellikle kurtlar olmak üzere genel olarak hayvanların animasyonları da pek iç açıcı değil. Hiç akıcı değiller ve sorunlu bir görsel deneyim sunuyorlar. Oyunun ana aksiyon temelinin hayvanlar ile olduğunu düşünecek olursak bizce bu deneyimi kötü etkiliyordu.

Her şeye rağmen Medieval Dynasty’i co-op bir şekilde oynamak gerçekten çok güzel.

Oyun, biraz önce anlattığım bazı sinir bozucu etkenlere ev sahipliği yapıyor olsa da onun da öncesinde anlattığım epey keyifli hikâyelere ve yolculukları da kendi içerisinde barındırıyor. Ben uzaklara doğru yolculuk yaparken arkadaşlarımın köyümüzü genişletiyor ve geliştiriyor olduğunu bilmek, herkese bir görev dağılımı sunmak gerçekten Medieval Dynasty deneyimimi evrimleştiren etken oldu.

Medieval Dynasty co-op güncellemesini deneyimledik! Orta Çağ'da yaşadığımız tüm maceraları detayları ile birlikte anlatıyoruz.
Medieval Dynasty Co-Op Güncellemesini Deneyimledik, Anlatıyoruz!

Üstelik yeni harita, manzaraları ve yeni harita ile birlikte eklenen görev sekansları da gerçekten keyifli diyebilirim. Oyuna ve sunduğu dünyaya alışmanız biraz sürebiliyor fakat alıştıktan sonra sakin ve ağırdan alacağınız huzurlu bir deneyim sizleri bekliyor. Yazımı sonlandırmadan önce bahsetmem gereken son bir şey daha olacak. Ben yaşamasam da arkadaşlarım, oyun içerisinde çok fazla performans sorunu yaşadıklarından bahsetti. Özellikle yüksek kare hızlarında dahi oyunlarının takılmakta olduğunu ve bazı alanlarda sorunlu bir deneyim ile karşılaştıklarını söylediler. Gene de bu herkesin yaşamadığı bir durum. Biz, Medieval Dynasty oynarken genel olarak olumlu bir deneyim yaşadık. Bunun üstüne oyunu seve seve tavsiye etmek isterdim fakat mevcut Steam Türkiye fiyatını düşündüğümüzde kuvvetli bir indirim beklemek en sağlıklısı olacaktır gibi görünüyor.

Eren Eroğlu
Eren Eroğlu
Selam! Ben Eren Eroğlu. Atarita'nın yönetiminden sorumluyum. Aynı zamanda arada sırada oyun sektörüne dair yazıyorum.

4 YORUMLAR

guest

4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ataritalı
Ataritalı
10 Ocak 2024 00:53

Epic games de co-op olmuyor mu?

Ataritalı
Ataritalı
Reply to  Ataritalı
15 Ocak 2024 11:47

Epic’te yok, ben gamepass üzerinden oynuyorum, ona da henüz gelmedi co-op. Normal versiyonu gamepass’te var ama.

Anonim
Anonim
Reply to  Ataritalı
25 Mart 2024 04:12

Co-op ilk süreçte Steam için düşünülmüş ve uygulamaya alınmış. Sonrasında platformlar arası oynanabilirliği getireceklerine dair 2024’ün ilk 3 çeyreğini tarih olarak verdiler. Steam, Epic ve Microsoft. Microsoft cephesi bu konularda firmaları biraz yoruyor olsa bile bu sene içerisinde nihai bir sonuca varabilirler gibi gözüküyor.

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: