Redfall, The Outlast Trials ve Dahası: Mayıs 2023 Dolu Dolu

Paylaş

Geçtiğimiz ay, oyun dünyası için pek de parlak geçmedi ve çıkan oyunların teknik sıkıntıları yine gündemden düşmedi. Özellikle Jedi: Survivor, optimizasyon sorunuyla pek çok oyuncunun tepkisini çekti. Tüm bu yaşananları kaçırdıysanız üzülmeyin; Redfall ile Mayıs 2023’ün de aynı tartışmalara sahne olacağı kesinleşti… Tabii çıkacak onca isim arasında patlama yapmasını – iyi anlamda – beklediklerimiz de var.

Bu ayın menüsünü sizler için derledik

 • Redfall (PC, Xbox)
 • Age of Wonders 4 (PC, PlayStation, Xbox)
 • The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom (Switch)
 • Castle of Alchemists (PC)
 • The Outlast Trials (PC)
 • Amnesia: The Bunker (PC, PlayStation, Xbox)
 • Warhammer 40,000: Boltgun (PC, PlayStation, Xbox, Switch)
 • Planet of Lana (PC, Xbox)
 • CONVERGENCE: A League of Legends Story (PC, PlayStation, Xbox, Switch)
 • The Lord of the Rings: Gollum (PC, PlayStation, Xbox)
 • Pile Up! (PC)
 • System Shock Remake (PC)

2 Mayıs 2023 – Redfall

Ayın en çok beklenen ismi, biz bu listeyi hazırlarken çıktı bile. Gerek Arkane tarafından geliştirilmesi gerek konsolda Xbox’a özel olması, Redfall için ciddi bir beklenti yaratmıştı. Nitekim oyun adeta “patladı”… Redfall, 58 Metascore puanı ve Steam’deki %30 olumlu inceleme oranıyla yılın açık ara en büyük hayal kırıklığı oldu diyebiliriz.

Biz de kaleme aldığımız inceleme yazısında oyunun beklentilerimizi karşılayamadığını belirtmiştik.

2 Mayıs 2023 – Age of Wonders 4

Redfall ile aynı gün çıkan Age of Wonders 4 ise 83 Metascore puanı ve Steam’deki %81 olumlu inceleme oranıyla şu ana kadar gayet iyi bir grafik çizdi. Serinin en son halkası, Age of Wonders’ın en can alıcı noktası olan sıra tabanlı savaşları, başta moral sistemi olmak üzere çeşitli yeniliklerle tazeliyor. Ayrıca hikaye anlatımında da bazı dokunuşlar mevcut.

 • Steam fiyatı 425 TL.
 • PlayStation fiyatı 499 TL.

12 Mayıs 2023 – The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

Nintendo cephesinin amiral gemisi The Legend of Zelda, yeni oyunu Tears of the Kingdom ile nihayet hayranlarıyla buluşuyor. Sadece bu ayın değil, 2023’ün de en çok beklenen isimlerinden biri olan oyunu biz ne hikmetse gözden kaçırmışız… Tabii, Breath of the Wild’ın üzerine koyabilirse gözden kaçmayacak derecede bir başarı yakalayacağı kesin.

Maalesef oyuna dair önemli bilgiler daha çıkmadan sızdırıldı. Tadınızın kaçmaması için dikkatli olmanızda fayda var…

17 Mayıs 2023 – Castle of Alchemists

Sırada koltuklarımızı kabartan bir isim var. Bu yılki PAX East’e damga vuran Castle of Alchemists, 17 Mayıs’ta erken erişim olarak çıkıyor! Team Machiavelli tarafından geliştirilen oyun, göze hoş gelen grafikleriyle, RPG ögeleriyle zenginleştirilmiş bir kule savunması deneyimi sunacak. Geliştirici ekibin hedefi erken erişim serüvenini bu yılın sonunda nihayete erdirmek.

Castle of Alchemists, aynı zamanda kendisine PAX Rising Showcase‘te yer bulan ilk yerli yapımımız olma özelliğini taşıyor.

18 Mayıs 2023 – The Outlast Trials

Korku türünün en meşhur isimlerinden biri olan Outlast, yeni oyunuyla nihayet bu ay karşımıza çıkıyor. The Outlast Trials, ilk iki oyundan farklı olarak çok oyunculu bir yapıya sahip olacak ve içerisinde karakter özelleştirme gibi unsurları barındıracak.

Erken erişim olarak çıkacak üçüncü oyunun kapalı betası, geçtiğimiz aylarda düzenlenmişti.

23 Mayıs 2023 – Amnesia: The Bunker

Bu ay altımızı ıslatacak tek oyun The Outlast Trials olmayacak. Bir diğer kült korku serisi Amnesia da yeni oyunuyla hayranlarıyla buluşacak. The Bunker isimli oyun, terk edilmiş bir 1. Dünya Savaşı sığınağında geçecek.

Sığınaktan kaçmaya çalışırken yapacağımız her şeyin oyunun ilerleyişini değiştireceği söyleniyor.

23 Mayıs 2023 – Warhammer 40,000: Boltgun

The Bunker ile aynı gün çıkacak diğer üç isimden biri Boltgun. Warhammer 40K evreninde geçecek oyun, Retro FPS severleri mutlu edecek gibi duruyor.

 • Steam ön sipariş fiyatı 261 TL.
 • PlayStation ön sipariş fiyatı 399 TL.
 • Xbox ön sipariş fiyatı 360 TL.

23 Mayıs 2023 – Planet of Lana

23 Mayıs için kimseye söz vermeyin. Bu bereketli gün, yılın en çok beklenen bağımsız yapımlarından birinin çıkışına da ev sahipliği yapacak. Görselliğiyle daha ilk bakışta dikkat çekmeyi başaran Planet of Lana, içerisinde çeşitli bulmaca ve platform ögelerini barındıracak.

Tatlı mı tatlı yoldaşımız bize oyun boyunca eşlik edecek.

23 Mayıs 2023 – CONVERGENCE: A League of Legends Story

23 Mayıs’ta çıkacak son oyun ise tanıdık bir simanın maceralarını konu alıyor. Ana karakteri League of Legends evreninden Ekko olan CONVERGENCE, iki boyutlu bir platform oyunu. Ekko’nun zamanı kontrol edebiliyor oluşu, oyunun temel mekaniği olacak.

League of Legends markasının geçen ay çıkan bir diğer oyunu The Mageseeker ise Sylas’ın hikayesini temel alıyordu.

25 Mayıs 2023 – The Lord of the Rings: Gollum

Mayıs ayı, LOTR hayranlarını da mutlu edecek. 2020’de duyurulan ve çıkış tarihi sayısız kez ertelenen Gollum, 25’inde nihayet çıkıyor! Adından da anlaşılabileceği üzere Gollum’un hikayesini konu alacak oyun, Mordor’un dağlarında geçecek ve gizlilik odaklı bir yapıda olacak.

 • Steam ön sipariş fiyatı 595 TL.
 • PlayStation ve Xbox ön sipariş fiyatı 599 TL.

26 Mayıs 2023 – Pile Up!

Pile Up!, bu ay çıkacak bir diğer yerli oyunumuz. Şehir kurma türüne minimalist bir yönden yaklaşacak olan Pile Up!, dar alanları en verimli şekilde kullanmaya çalışacağımız bir oynanış sunacak.

26 Mayıs’ta oyuncularla buluşacak oyun, bu yıl çıkmasını beklediğimiz yerli yapımlardan sadece bir tanesi!

30 Mayıs 2023 – System Shock Remake

Mayıs ayı, uzun bir bekleyişin daha sonu olacak. 1994 yapımı System Shock’un remake versiyonu, ayın son günü nihayet çıkıyor! İlk olarak 2016’da, bir Kickstarter kampanyası olarak başlayan proje, kampanya sürecinde topladığı 1 milyon 350 bin dolarla hayat buldu. Oyunun konsol versiyonlarının ne zaman çıkacağı henüz belli değil.

 • Steam ön sipariş fiyatı 399 TL.
Ahmet Kaan Mandalı
Ahmet Kaan Mandalı
Koyu Fenerli müşkülpesent yazar kişisi.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: