Resident Evil 4 Remake, The Last of Us Part I ve Dahası: Mart 2023 Dolu Dolu

Paylaş

Şubat ayı, oyun dünyası için adeta bir yıldızlar geçidiydi. Hogwarts Legacy, Atomic Heart ve Sons of the Forest gibi isimler çıkışlarıyla gündem olurken, yıllardır beklenen Company of Heroes 3 ve Kerbal Space Program 2 de serilerin hayranlarıyla buluştu. Bu ay şubat kadar hareketli geçmeyecek olsa da içinde çok beklenen bazı yapımları barındırıyor. Mart 2023, The Last of Us Part 1’in yıllar sonra PC oyuncularıyla buluşmasına ve Resident Evil 4’ün remake sürümünün çıkışına sahne olacak!

Bu ayın menüsünü sizler için derledik.

 • Wo Long: Fallen Dynasty (PC, PlayStation, Xbox)
 • Dead Cells: Return to Castlevania (PC, PlayStation, Xbox, Switch)
 • WWE 2K23 (PC, PlayStation, Xbox)
 • Tchia (PC, PlayStation)
 • Resident Evil 4 Remake (PC, PlayStation, Xbox)
 • The Last of Us Part 1 (PC)
 • Sifu (Steam, Xbox)

3 Mart 2023 – Wo Long: Fallen Dynasty

Ninja Gaiden ve Nioh serilerinin geliştiricisi Team Ninja’nın yeni IP’si Wo Long, ayın açılışını yapan isim. Tıpkı Nioh gibi Soulslike olan Wo Long, MS 184’ün Çin’inde geçiyor. Oyunun savaş mekanikleri için Çin dövüş sanatları temel alınırken, oyuncu savaşlarda alev ve buz gibi çeşitli unsurları kullanabiliyor. Bu unsurların kullanımı oyun ilerledikçe dallanıp budaklanıyor.

3 Mart’ta çıkan Wo Long için eleştirmenlerin yorumları genel olarak olumlu. Oyunun PC sürümü 82 Metascore’a sahipken, PlayStation ve Xbox sürümleri de 80 bandını geçmiş. Oyuncu tarafındaysa işler bu kadar güllük gülistanlık değil. Steam’de oyun için yazılan incelemeler, Wo Long’un ciddi teknik sıkıntılara sahip olduğunu gösteriyor.

 • Steam fiyatı 899 TL
 • PlayStation ve Xbox fiyatı 699 TL

6 Mart 2023 – Dead Cells: Return to Castlevania

Dead Cells’in Castlevania temalı yeni ek paketi Return to Castlevania da bu ay oyuncularla buluşacak. Return to Castlevania, aynı zamanda oyunun şu ana kadarki en büyük ek paketi olacak. Dracula’nın kalesinde geçecek paket, Richter Belmont ve Alucard gibi tanıdık simaları barındıracak. Dracula’yı avlama görevimizde bize serinin 14 ikonik silahı eşlik edecek.

Oyunun geliştiricisi Motion Twin, ek paketin 51 farklı Castlevania esintili parçaya sahip olacağını ve ek paketle gelecek efsane silahların orijinalliklerini koruyacağını söylüyor.

 • Çıkışında PC, PlayStation, Xbox ve Switch fiyatı 9,99 dolar olacak

14 Mart 2023 – WWE 2K23

WWE’nin 17 Mart’ta çıkacak bu yılki oyunu, geçtiğimiz yılın üzerine koymaya çalışacak. 2K20’nin rezalet çıkışından sonra 2K21’i pas geçen 2K & Visual Concepts ikilisi, 2K22 ile iyi yorumlar almayı başarmıştı. Serinin bu yılki yüzü John Cena olurken, oyunda efsane ismin 20 yıllık WWE kariyerinin önemli anlarını oynama fırsatı bulacağız.

 • PlayStation 5 ve Xbox Series X/S ön sipariş fiyatı 1400 TL

21 Mart 2023 – Tchia

Ayın en çok beklenen bağımsız yapımlarından Tchia ise 21 Mart’ta çıkıyor. Yeni Kaledonya’dan esinlenilerek tasarlanan yapım, adanın meşhur yerlerine ve geleneklerine ev sahipliği yapıyor. Oyunla aynı adı taşıyan küçük bir kız çocuğunu kontrol edecek ve adayı özgürce keşfedebileceğiz. Tchia’nın istediği herhangi bir hayvanı veya nesneyi kontrol edebiliyor oluşu, bulmacaların çözümünde ve diğer çeşitli oynanış unsurlarında oldukça işimize yarayacak.

Oyunun ses dilinin adada konuşulan geleneksel dil olması da ilgi çekici bir diğer unsur.

24 Mart 2023 – Resident Evil 4 Remake

2005 çıkışlı Resident Evil 4’ün remake sürümü, 24 Mart’ta serinin hayranlarıyla buluşacak. Resident Evil evreninin en sevilen halkalarından biri olan 4. oyun, korkunç köy temasıyla aynı zamanda türünün de en iyi örneklerinden biriydi. Capcom, RE4’ten önce 2019’da Resident Evil 2’nin ve ondan sonraki yıl da Resident Evil 3’ün remake sürümlerini oyuncularla buluşturmuştu. RE2 remake sürümüyle oldukça iyi yorumlar alırken, RE3 nispeten daha az beğenilmişti.

 • Steam ön sipariş fiyatı 563,47 TL
 • PlayStation ön sipariş fiyatı 699 TL
 • Xbox ön sipariş fiyatı 657,53 TL

28 Mart 2023 – The Last of Us Part 1

PlayStation’ın amiral gemisi The Last of Us’ın 2013’te çıkan ilk oyunu, yenilenmiş haliyle 28 Mart’ta PC’ye geliyor. Geçtiğimiz aylarda televizyon dizisi de başlayan efsane isim, sayısız ödül ve satış başarısına sahip. TLOU Part 1, içerisinde Joel ve Ellie’nin nefes kesen yolculuğunun öncesini konu alan Left Behind ek paketini de barındırıyor.

 • Steam ön sipariş fiyatı 599 TL

28 Mart 2023 – Sifu

Sifu, çıkışının üzerinden geçen bir yılın ardından 28 Mart’ta nihayet Steam ve Xbox’a geliyor. Aynı gün oyunun merakla beklenen Arenas genişlemesi de oyuncularla buluşacak. Oyun, PC’de bir yıl boyunca Epic Games Store’un özel oyunu statüsündeydi. Steam kullanıcılarının tepkisini çeken bu anlaşma geçtiğimiz günlerde son buldu ve Sifu için bir Steam sayfası açıldı. Sifu, konsol tarafında da ilk PlayStation’a çıkmış, Switch’e ise geçtiğimiz kasım ayında gelmişti. Xbox kullanıcıları oyunu 28 Mart’ta nihayet deneyebilecekler.

Sifu’ya gelecek Arenas genişlemesi, ana oyuna 10 saatlik bir ekleme yapacak. Genişleme içerisinde 5 yeni oyun modu, 9 lokasyon ve 45 meydan okuma barındırıyor.

 • Xbox ön sipariş fiyatı 369,99 TL
Ahmet Kaan Mandalı
Ahmet Kaan Mandalı
Koyu Fenerli müşkülpesent yazar kişisi.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: