Escape From Tarkov Ama Uzayda Geçiyor: Marauders İle Tanışın

Paylaş

Son yıllarda popüler oyun türlerinden birisi haline gelen looter shooter oyunları arasında henüz erken erişimde olan Marauders de geçtiğimiz yılın başlarında eklendi. Halen erken erişimde olmasına karşın Steam’de yer alan oyun aslında oyunculara platformda bulunan bir Escape From Tarkov alternatifi de sunuyor. Uzay temasını işleyen yapımda dilerseniz tek başınıza, dilerseniz de arkadaşlarınızla etraftan ganimet toplayarak düşmanlara karşı savaşmaya çalışıyorsunuz.

Marauders nasıl bir oyun ve bize neler vadediyor?

Marauders’in oynanış tarafı Escape From Tarkov’a benzerlik göstermekle birlikte tamamen başka bir tema üzerine yerleştirilmiş. Uzayda geçen bu oyunda istasyonlara girerek burada varsa düşmanları alt edip, daha fazla ganimet toplamaya çalışıyorsunuz. Aynı zamanda oyunda tıpkı türevlerinde olduğu gibi kalıcı envanter sistemi de bulunuyor. Yani envanterinizi ana menü ekranında görüntüleyip, buradan oyuna katılırken yanınıza almak istediğiniz şeyleri seçiyorsunuz ve ölmeniz durumunda bunlar kayboluyor.

Marauders
Marauders

Savaşlar sadece istasyonların içerisinde ya da silahlarla dönmüyor çünkü bu istasyonlar arasında seyahat ederken uzayda da uzay geminiz ile belirli bir süre vakit geçiriyorsunuz. Uzay gemileriyle bir çeşit it dalaşı da söz konusu ancak ben oynarken o kadar şiddetli bir çatışmanın içerisine girmedim.

Topladığınız ganimetler ile bu uzay gemilerinin daha iyilerini alabiliyor ve geliştirebiliyorsunuz ancak oynadığınız sırada geminizi patlatırlarsa, o da tarihin tozlu sayfalarına karışıp gidiyor. Bu tür looter shooter oyunlarındaki söz konusu sistemi pek sevmediğim için bu fikirlerden haz almasam da bunu rekabetçi olarak oynayıp bayılacak oyuncular olduğunu biliyorum.

Performans tarafına geldiğimizde ise Marauders beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Görsellik seviyesi öyle aman aman olmadığı halde sistem gereksinimleri hayli yüksek ve bir takım optimizasyon sorunları bulunuyor. Erken erişimde olduğu için bunların hepsinin düzeleceğini varsayıyorum.

Marauders
Marauders

Velhasıl kelam Marauders fikir olarak güzel bir oyun ve eğer Escape From Tarkov benzeri bir oyun arıyorsanız, Steam’de bulabileceğiniz nadir örneklerinden bir tanesi. Ancak şu etapta gözüme çarpan iki büyük kusuru var. Performans ve ülkemizin konumu nedeniyle oynadığımız yüksek gecikme süreleri özellikle Türkiye’de oyunu oynayacaklar için büyük bir problem olabilir. Zira ülkemizdeki donanım fiyatları nedeniyle oyuncuların ciddi bir kısmı güçlü oyun bilgisayarlarına erişmekte zorluk çekiyor ve internet bağlantısının kalitesi ise ortada. Oyunu denemeden önce bunları göz önünde bulundurabilir ve hiçbir sorun görmüyorsanız Marauders’in karanlık ve rekabetçi evrenine adım atabilirsiniz.

Oyun şu anda Steam Yaz İndirimleri 2023 kapsamında %20 indirim ile 199,20 TL fiyatından satılıyor. Ayrıca yaz indirimleriyle ilgili aşağıdaki içeriklerimizi de inceleyebilirsiniz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: