Manor Lords Nüfus Arttırma ve Bölge Yönetimi Rehberi

Paylaş

Manor Lords nüfus arttırma ve krallığın bölgelerini birbirleriyle koordineli şekilde yönetme konusunda hazırladığımız rehbere hoş geldiniz. Şehir kurma ve koloni yönetimi türündeki oyunda, çekirdek öğreticilerin eksikliği gözümüze çarptı ve oyun çıkana kadar sizlere farklı rehber içerikleri hazırlama kararı aldık. Bu rehberimizde ise köyünüzün ihtiyaçlarını karşılayarak nüfusu nasıl artırabileceğinize ve bunu yaparken diğer bölgeler ile nasıl tek vücut gibi hareket edeceğinizi anlatacağız. Öyleyse lafı hiç uzatmadan, gelin başlayalım!

Manor Lords nüfus arttırma ve memnuniyet sistemi

Manor Lords oynarken şehrinizin nüfusunun başlangıçta çok yavaş yükseldiğini düşünebilirsiniz. Bunun belli başlı sebepleri olacaktır. Bunlardan ilki, nasıl bir kral olduğunuzu bilmeyen ve sizi tanımayan halkınızın hakkınızda ne düşüneceğini bilmiyor oluşudur. Bazen de köyünüzde yeterli sayıda yerleşim bulunmadığından, yaşayacak bir yer olmadığı için yerleşimciler gelmiyor olabilirler.

Manor Lords nüfus rehberi
Manor Lords Nüfus Arttırma ve Bölge Yönetimi Rehberi

Manor Lords nüfus arttırma, halkınızın memnuniyet seviyesiyle doğrudan ilgilidir. Halkınız sizden ne kadar memnunsa, nüfus artış oranınız da o denli yükselecektir. Resmî olmayan bilgilere göre, memnuniyetin nüfus artışına etkisi aşağıdaki tablodaki şekilde belirtilmiş:

Memnuniyet OranıAylık Nüfus Değişimi
%75-100+2 Aile (6 Köylü)
%50-74+1 Aile (3 Köylü)
%25-490 Aile
%0-24-1 Aile (-3 Köylü)
Manor Lords memnuniyete göre nüfus değişimi tablosu.

Dolayısıyla, şehrinizin nüfusu hiç yükselmiyorsa, muhtemelen memnuniyet oranı da %25-49 değerleri arasındadır. Bu nedenle nüfusu arttırmak için memnuniyet oranını yükseltmeniz gerekiyor. Şimdi gelin, Manor Lords memnuniyet sisteminin nasıl çalıştığına göz atalım.

Memnuniyeti arttırmak için yapabilecekleriniz

Manor Lords’ta halkınızın memnuniyeti aslında birçok faktöre bağlı. Bunu anlamanın en kolay yolu ise, inşa ettiğiniz tımar arazilerinin ihtiyaçlarını kontrol etmek. Vatandaşlarınızın yaşadığı evlerin üzerine geldiğinizde, bu evlerin gelişmek için ihtiyaç duyduğu şeyleri göreceksiniz. En düşük seviye tımar arazilerinde “Su Erişimi” ve “İnanç Seviyesi” oldukça büyük bir öneme sahiptir. Başlangıç aşamasındaki köyünüzde memnuniyetin artması için “Ahşap Kilise” ve “Kuyu” inşa etmeniz, ilk etapta yeterli olacaktır. Aynı zamanda aşağıda yer alan her şey memnuniyetin, dolayısıyla nüfusun artmasına yardımcı olacaktır.

Manor Lords memnuniyet yükseltme
Manor Lords Nüfus Arttırma ve Bölge Yönetimi Rehberi
  • Kuyu inşa edin: Kuyular vatandaşlarınıza içme suyu sağlayabildiği gibi aynı zamanda olası yangınları söndürmek için de kullanılabilir.
  • Ahşap Kilise inşa edin: Ahşap Kilise, memnuniyete doğrudan katkı sağlar ve “İnanç Seviyesi” adı altında bu değerin belirli bir yüzdelikle artmasını sağlar. Ayrıca bir baskından sonra şehrinizdeki cansız bedenleri toplayarak halkınızın bundan kötü etkilenmesini engeller.
  • En az iki çeşit besin kaynağına sahip olun: Halkınızın besin ihtiyacını karşılamak kadar, bu ihtiyacı farklı tür gıdalarla karşılamak da önemlidir. Şehrinizdeki pazarlarda satılan yiyecek çeşitliliği, memnuniyeti doğrudan etkiler. Bu nedenle en az iki besin kaynağını aynı anda stoklarınızda bulundurmaya çalışın.
  • Pazar Yeri oluşturun: Halkınızın üretim binalarından elde ettiği kaynakları satması için Tımar Arazileri’ne yakın bölgelerde Pazar Yeri oluşturmanız gerekiyor. Bu sayede civardaki evlerin kaynaklara erişimi artacaktır.
  • Oduncu Kulübesi inşa edin: Manor Lords’ta nüfus yükseltmek için yiyecek kadar yakacak tedarik etmek de önemlidir. Oduncu Kulübesi, etraftaki ağaçları keserek vatandaşlarınız için yakacak odun üretimi sağlar. Bu da memnuniyeti artırır.
  • Tabakhane inşa edin: Tabakhane, Avcı Kampı’nda üretilen Post kaynağını, Deri kaynağına dönüştürür. Deri, evlere yakın yerlere yerleştirebileceğiniz Pazar Yeri bölgelerinde satılır ve satıldığında “Giyecek Piyasa Arzı” yükselir. Dolayısıyla memnuniyet de artar.

Bölgeleri yönetmek ve kaynakları paylaşmak çok önemli

Manor Lords serüveniniz ilerledikçe, birden fazla bölge üzerinde hakimiyet kurabildiğiniz bir sistemin içine gireceksiniz. Haritadaki rakip lordun toprakları üzerinde hak talep edip, karşı çıkarsa ordularıyla savaşıp yeni bölgelerin kilidini açabiliyorsunuz. Devamında ise yerleşimcilerinizi oraya göndererek, tıpkı ilk bölgenizde olduğu gibi sıfırdan bir medeniyet inşa etmeye başlama gibi bir seçeneğiniz var.

Manor Lords nüfus arttırma ve bölge yönetimi rehberimizde, şehrinizin gelişimi için en önemli konuları detaylandırdık.
Manor Lords Nüfus Arttırma ve Bölge Yönetimi Rehberi

Her bölgenin kendisine has zengin rezervleri bulunduğundan, her bölgede aynı stratejiyle köyünüzü geliştirmek mümkün olmuyor. Ancak, diğer bölgelerinizin üretim fazlası kaynaklarını paylaştığınız bir denklemde, dengeli bir ekosistem oluşturma şansınız oluyor. Bunun için ise her bölgenizde bir “Kaynak Alanı” bulunması gerekiyor. Bu bina sayesinde, bölgeleriniz arasında tüccarlarınız ile malzeme takası yapabiliyorsunuz. Örneğin, maden rezervi güçlü bir bölgeniz varsa fakat burada gıda sorunları da baş gösteriyorsa, zengin besin rezervleri olan bir bölgenizden buraya gıda göndererek, demir ya da kil takası yapabiliyorsunuz. Bu da oyunda ilerledikçe hem bölgeleri kendi içinde yönetmenizin hem de birbirleri arasındaki takasların önemini artırıyor.

Kaynak Alanı” binasını inşa ettiğinizde buraya 3 kişiden oluşan bir aile atamanız gerekiyor. Aynı zamanda bu üç kişi bölgeler arasında sürekli seyahat edeceğinden, hayvanlara da ihtiyaçları olacak. Bu alanların yakınlarına birer “Küçük Ahır” yerleştirmenizi ve her alan başına iki katır almanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede köylüleriniz, diğer bölgelere yükleri katırlar ile taşıyarak hem daha verimli ticaret yapabilecek, hem de tek seferde daha fazla kaynak ulaştırabilecekler.

Manor Lords Rehber
Manor Lords Nüfus Arttırma ve Bölge Yönetimi Rehberi

Sonuç

Sonuç olarak Manor Lords nüfus arttırma ve bölge yönetimi rehberimizde sizlerle paylaşacaklarım bu kadardı. Aklınıza takılan bir konuyu, yanıtını bulamadığınız bir soruyu hiç çekinmeden yorumlar kısmında sorabilirsiniz, bilgimin el verdiği kadarıyla cevaplar ve çözülmesi için gayret ederim. Umuyorum bu içerik sizler için faydalı olmuş ve Manor Lords oynarken daha fazla keyif almanızı sağlamıştır. Şimdiden herkese iyi oyunlar dilerim!

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

7 YORUMLAR

guest

7 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
27 Nisan 2024 01:36

tımar seviyesi 2. seviyeye nasıl çıkarılır?

Anonim
Anonim
Bu kişiye yanıt:  Alparslan Gürlek
27 Nisan 2024 15:13

4 kereste istiyor 4 kerestem var ve tımarı 2 seviye yapamıyorum neden acaba başka bir şey mi yapmam lazım arka bahçesine ek yapıda yaptım aslında

Anonim
Anonim
Bu kişiye yanıt:  Anonim
28 Nisan 2024 13:34

Aynı sorun bende de var. Hiç bir şekilde ikinci seviyeye yükselmiyor eksik hiç birşey yok ama hala eksik bişeyden bahsediyor

Anonim
Anonim
Bu kişiye yanıt:  Anonim
28 Nisan 2024 16:59

oyunda aynı anda bir çok yapı inşa ettigin zaman keresteler o yapılara ayırılıyor o yüzden üretilen direkt oraya gidiyor -3 örnegi gibi

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: