Manor Lords Rehberi: Başlarken Bilmeniz Gerekenler

Oyuna başlarken bilmeniz gereken önemli detayları anlatıyoruz!

Paylaş

Manor Lords rehber içeriğimize hoş geldiniz. Slavic Magic tarafından geliştirilen ve yayıncılığını Hooded Horse’un yaptığı yeni strateji, şehir kurma ve koloni yönetimi oyunu çok yakında çıkacak. Biz de yakında oynayacak siz oyuncularımızın ilk etapta yabancılık çekmemesi ve köyünü başarıya daha hızlı ulaştırması için bir rehber hazırlayalım dedik.

Daha önce Manor Lords ön inceleme içeriğimizde bahsettiğimiz şekilde oyun, oyuncunun erken aşamalarda pek elinden tutmuyor. Hal böyle olunca, 26 Nisan’da erişebileceğiniz bu Türkçe rehberi sizlere sunmak istedik. Eğer şehrinizde aşağıdaki gibi bir manzara ile karşılaşmak istemiyorsanız, gelin başlayalım!

Manor Lords rehberi: Şehrinizi inşa ederken dikkat etmeniz gerekenler

Alıştığımız şehir kurma ve koloni yönetimi oyunlarının dışına çıkan Manor Lords, ilk birkaç saat anlaşılması biraz güç bir yapıya sahip. Erken erişim oyunu olarak çıkacak yapımda başta öğretici görevler ile yeni mekanikler pek tanıtılmamış. Bu da oyunculara zorluk çıkarabiliyor. Araziyi tanıyıp köyünüzün nasıl gelişeceğine karar verme aşamasından tutun, savaşlara kadar dikkat etmeniz gereken temel detayları bu Manor Lords rehberimizde bulabileceksiniz.

Başlangıç bölgenizin güçlü ve zayıf yönlerini iyi tanıyın

Manor Lords’ta bölgelerde yabani hayvanlar, meyveler gibi besin kaynakları ve taş, demir ve kil gibi maden rezervleri bulunuyor. Başlangıç bölgenizdeki rezervler rastgele oluşacağından, bina yapmaya başlamadan önce bölgenizi iyi tanımanız ve buradaki tehdit ve fırsatları iyi hesaplamanız gerekiyor. Yani aslında, oyuna başlarken yüzeysel bir SWOT analizi yapmanın kimseye sakıncası olmadığını söyleyelim.

Manor Lords Rehber
Manor Lords Rehberi: Başlarken Bilmeniz Gerekenler

Örneğin, bölgenizde 40 hayvanlık bir sürüden oluşan zengin bir yabani hayvan rezervi varsa, bu rezerv şehrinizi belli bir nüfusa kadar beslemeye yetecektir. Aynı zamanda buradan deri, post gibi halkınızın giyimde ve iç ticarette kullanabileceği kaynaklar da elde edeceksiniz. Ancak şehirde zengin bir demir rezervi bulunmuyorsa, ileri aşamada halkınıza silah, zırh ve alet yaparken ekstra kaynaklara ihtiyaç duyacak, dolayısıyla ticaret yapmak zorunda kalacaksınız.

Şehrinizin çiftçi kasabası mı yoksa tüccar köyü mü olacağını başta belirleyerek geliştirmeleri buna göre yapmalısınız. Aksi takdirde, doğayla inatlaşan her şey gibi bir gün köyünüz de çok zor duruma düşebilir ve haydutların açık hedefi olabilir.

Gelişim ağacındaki puanlarınızın dağılımını bölgenin ihtiyaçları belirlesin

Elbette hepimiz hayalimizdeki orta çağ şehrini oluştururken bazen rehavete kapılabiliriz. Ancak Manor Lords rehberimizdeki önemli hususlardan birisi de gelişim ağacı olacak. Burada dağıtacağınız puanlar üzerinize yağmur gibi yağmadığından akıllıca kullanmak gerekiyor. Puanları dağıtırken yapmak istediğiniz üretimi göz önünde bulundurun. Ancak bunu yaparken, bölgenin size sunduğu üretim kabiliyetini es geçmeyin.

Manor Lords gelişim ağacı
Manor Lords Rehberi: Başlarken Bilmeniz Gerekenler

Örneğin, bölgenizdeki besin kaynakları kısıtlı ve nüfusunuzun ihtiyaçları fazlaysa odak noktanızın besin olması gerekiyor. Zengin rezervleriniz yoksa, yüksek üretim bile bir yerden sonra nüfusun ihtiyacını karşılamakta yeterli olmayacak. Şehrinizin erzaklarını oluşturan yiyecek ve yakacak ihtiyacını ticaret yaparak gidermek durumunda kalacaksınız. Gelişim ağacında şehrinizin yerel zenginliğini kullanarak bu ihtiyaçların karşılanmasını sağlayan “Yabancı Tedarikçiler” düğümü bulunuyor. Bunu seçtiğinizde pazar alanlarına yerel zenginlik tüketilerek satın alınabilen yiyecek ve yakacak tezgahları ekleyebileceksiniz.

Eğer besin rezervleriniz zenginse ve daha verimli kullanmak istiyorsanız da başka düğümler seçmeniz gerekecek. Örneğin, meyve rezervlerinin üretimini iki katına çıkaran veya tarlaların öküzlerle sürülmesini sağlayan düğümler şehrinizin gıda ihtiyacını doğal rezervlere bağımlı tutmayacak ve kendi besinini üretmesini sağlayacak. Ancak çok zengin doğal rezervleriniz varsa, elinizdeki puanları zırh üretimine veya ticarete harcamanız daha mantıklı olacaktır.

Lojistiğin gücünü hafife almayın

Manor Lords’ta diğer şehir kurma oyunlarındaki gibi kocaman kütükleri vatandaşlarınız taşımıyor. Bu ağır nesnelerin inşaat alanlarına gidebilmesi için öküzler kullanılıyor. Aynı zamanda tüccarlarınızın daha hızlı seyahat edebilmesi için atlar ve diğer bölgelerle kaynak takası yapabilmeniz için de katırlar gerekiyor.

Manor Lords Lojistik
Manor Lords Rehberi: Başlarken Bilmeniz Gerekenler

Bu Manor Lords rehber içeriğimiz başlangıç aşamasını kapsadığından, ilk etapta birden fazla bağlama kazığınızın olmasını ve en az 2-3 öküzünüzün olmasını tavsiye ediyoruz. Bağlama kazıklarını “Küçük Ahır” seviyesine yükselterek hayvan kapasitesini artırabilirsiniz. Ahırlara atanan aileler öküzlerle ilgili işleri yürütebileceği gibi herhangi bir işe atanmayan aileler de aynı görevi üstlenebiliyor. Eğer nüfusunuz kalabalık değilse, ahırlara ilk etapta aile atamanıza gerek yok. Ancak ileri safhada bir veya birkaç ailenin sadece ahırlarla ilgilenmesi, lojistikte darboğaz yaşamanızı önleyecek.

Sadece öküz, katır ve atlar değil; insanlar da lojistik amaçlı kullanılabiliyor ve önemi çok büyük. İnşa edebildiğiniz “Tahıl Ambarı” ve “Ambar” gibi binalara en az birer ailenin atandığından emin olun. Buraya atanan insanlar, el arabalarıyla üretim binalarının genel deposundaki malzemeleri alırlar ve ambarlara taşırlar. Taşınan malzemeleri gerekirse pazar yerinde tezgah açarak satabilirler. Eğer ambarlarınızın lojistik özelliklerini yeterince verimli kullanmazsanız, genel deposu veya kileri dolan üretim istasyonlarınız çalışmayı bırakıp, deposundaki eşyaları pazar yerine taşımakla vakit kaybedebilir. Bu nedenle bu ambarların ve depolamaların bulunduğundan ve en az birer ailenin burada görev aldığından emin olun.

Bölgelerde hak talep etme, ordu ve verimli kullanımı

Manor Lords rehberimizde hayalinizdeki şehir için ilk mantıklı adımları attığınız safhayı geride bıraktık. Şimdi oyunun rekabetçi dünyasında adeta köşe kapmaca oynadığınız kısma geçtik. Oyunda bir rakip krallık ve bağımsız bir fraksiyon olan haydutlar bulunuyor. Rakip krallık harita üzerinde sahipsiz veya size ait olan bölgeler üzerinde hak iddia edebiliyor. Haydutlar ise belirli noktalarda kamplar inşa ederek oradan sizin yakın yerleşiminizdeki kaynakları çalabiliyor. Kaynaklarınızı korumak ve haritadaki rekabetin gerisinde kalmamak için iyi silahlandırılmış bir orduya ihtiyaç duyacaksınız.

Manor Lords rehberimizde lojistikten askeriyeye, oyuna başlarken bilmeniz gereken tüm önemli detaylardan bahsettik.
Manor Lords Rehberi: Başlarken Bilmeniz Gerekenler

Askeri birimleri yetiştirmek çok önemli

Manor Lords’ta askeri birimleri iki şekilde elde edebilirsiniz. İlk seçenek köylülerinizi silahlandırarak ihtiyaç dahilinde seferberlik ilan edip savaşa çağırmaktır. Bunun için demir madenciliği yapıp, silah üretmeniz gerekir. Aynı zamanda ahşap doğramacılığı yaparak kalkan da üretmeniz gerekiyor.

Paralı askerler de diğer seçeneğiniz olacak. Oyunun temel ekonomisinden bağımsız olarak kralın hazinesiyle kiralayabileceğiniz paralı askerler ordunuza birimler olarak katılabiliyor. Onları dilerseniz haydut kamplarını dağıtmaları için, dilerseniz de rakip kralın ordularıyla savaşmak için muharebelere gönderebiliyorsunuz.

Manor Lords rehberimizde lojistikten askeriyeye, oyuna başlarken bilmeniz gereken tüm önemli detaylardan bahsettik.
Manor Lords Rehberi: Başlarken Bilmeniz Gerekenler

Oyunun başında sizin bir, rakibinizin de iki bölgesi oluyor. Diğer bölgeler ise üzerinde hak talep etmeniz için bekliyor, sahipsiz oluyorlar. Bu bölgelerde haydut kampları çıkabiliyor. Başta yeterli nüfusunuz olmayacağı için buralarda hak talep edemezsiniz. Öncesinde hızlıca ordunuzu yetiştirip, haydut kamplarını dağıtarak nüfus kazanmanız gerekiyor. Manor Lords başlangıç rehberimiz genel maksatlı olduğundan, onların detaylarına bir başka rehber içeriğimde değineceğim. Ancak temel olarak bilmeniz gerekenler bu şekilde.

Her bölgeyi başka bir kasaba olarak düşünebilirsiniz

Her nasıl başlangıçtaki bölgeniz için gelişim puanları harcayıp, değerlendirme yapıyorsanız oyundaki tüm bölgeler için aynı şeyi uygulamanız gerekiyor. Vatandaşlarınızı yerleştireceğiniz her bölge, kendi dinamiklerine sahip olacak. İki veya daha fazla bölgeniz olduğunda ise “Kaynak Alanı” binası inşa ederek bu bölgeler arasında mal takası yapılmasını sağlayabileceksiniz. Ancak kendi içerisinde her bölgenin özel olduğunu unutmayın.

Manor Lords rehberimizde lojistikten askeriyeye, oyuna başlarken bilmeniz gereken tüm önemli detaylardan bahsettik.
Manor Lords Rehberi: Başlarken Bilmeniz Gerekenler

Bu nedenle yerleşeceğiniz bölgenin, diğer bölgeleriniz ile yapabileceği ticaretleri de değerlendirin. Örneğin gıda sıkıntısı çektiğiniz bir bölge varsa, zengin doğal rezervleri olan bölgelerden birine yerleşerek oraya gıda takviyesi yapmak akıllıca olabilir. Bu sayede bölgeleriniz birbirlerinin eksiklerini tamamlayarak gelişecek ve ilerleyişinizin darboğaza düşmesini önleyecektir.

Sonuç

Sonuç olarak bu Manor Lords rehber içeriğimizde başlangıç aşamasında bilmeniz gerekenlere, hatta biraz daha fazlasına değinmeye çalıştım. Oyunun ilk etapta size açıkça göstermediği ve ilk köyünüzü başarısızlığa sürükleyebilecek bu unsurlara dikkat ettiğiniz sürece keyifli bir deneyimin sizi beklediğini söyleyebilirim.

Ek olarak, önümüzdeki günlerde spesifik konuların detaylarına değindiğim birçok Manor Lords rehberi de yine Atarita’da yayımlanacak. Eğer oyunu merak ediyor ve çıktıktan sonra oynamayı düşünüyorsanız, sizin için faydalı olacağını düşünüyorum. Bu nedenle sitemizin bildirimlerini açmanızı ve bizi sosyal medyadan takip etmenizi de rica edeceğim. Şimdiden herkese iyi oyunlar dilerim!

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: