Manor Lords Erken Erişim İnceleme

Biraz ondan, biraz şundan diyerek oldukça lezzetli bir çorba elde etmişler.

Paylaş

Manor Lords erken erişim inceleme içeriğimize hoş geldiniz. Slavic Magic’in geliştirdiği, Hooded Horse’un yayınladığı şehir kurma ve strateji türündeki bu oyunu iki haftadan fazladır oynuyorum. Zaten, daha önce yayınladığımız ilk bakış yazısıyla sizlere ilk 10 saat özelinde nasıl bir deneyim ile karşılaştığımı anlatmıştım. Şimdi ise erken erişim sürümünün içerik bakımından ne derecede zengin olduğunu, sizi kaç saat meşgul edebileceğini ve bunu yaparken ne kadar keyif alacağınızı tartacağız. Öyleyse lafı hiç uzatmadan, gelin Manor Lords nasıl olmuş? Birlikte göz atalım.

Manor Lords tam bir “erken erişim oyunu” olmuş

Biliyorsunuz, oyun Steam’de erken erişim oyunu etiketiyle çıkacak ve bu süreç boyunca geliştirilmeye devam edecek. Yani bu, şu anda okuduğunuz incelemenin oynandığı sürümün üzerine birçok yenilik ve yeni içerik ekleneceği anlamına geliyor. Dolayısıyla bu inceleme özelinde, yalnızca erken erişimin başlangıç sürecinde oyunda nelerin olduğundan ve hiçbir güncelleme gelmese bile size neler vadettiğinden bahsedeceğiz.

Manor Lords erken erişim inceleme
Manor Lords Erken Erişim İnceleme

Tabii baştan söylemek gerekiyor ki Manor Lords, tam bir erken erişim oyunu olmuş. Günümüzde bu etiketin kötüye kullanılmasından mıdır bilinmez fakat Early Access denildiğinde hepimizin tüyleri diken diken oluyor. İçerik olarak hazırlanmamasını geçtik, teknik olarak daha dikey dilim almaya bile müsait olmayan onlarca oyun bu etiketi kullanarak satışa çıkıp gelir elde etmeye başlıyor.

Slavic Magic, bu etiketin doğru kullanımını güzel anlamış ve Manor Lords’u tam bir erken erişim oyunu olacak şekilde yayına hazırlamış. Yani oynamanızı engelleyen teknik sorunlar yok, performans optimizasyonu güzel yapılmış ve eksikliğin büyük kısmını teknik değil, içerik tarafında hissediyorsunuz. Bu da demek oluyor ki Manor Lords’un erken erişim sürecinde oyunun çalışır hale getirilmesini değil de olması gerektiği gibi içeriklerin zenginleşmesini bekleyeceğiz. Tabii ki bir yığın küçük bug ve hatalar bulunuyor ancak bunlar gidişatı engelleyen, oyun deneyimini zehir eden türden değiller. Aslında bu sürümdeki bir oyun için oldukça kabul edilebilir şeyler.

Manor Lords erken erişim incelemesinde oyunun, mevcut sürümde oyunculara nasıl bir deneyim vadettiğini değerlendiriyoruz.
Manor Lords Erken Erişim İnceleme

Janraya güncelleme gelmiş olsa da beklentiler belli bir standart doğrultusunda şekillendirilmeli

Evet, Manor Lords ilk bakış yazımda da belirttiğim gibi bu oyun ile şehir kurma janrasına bir güncelleme gelmiş gibi hissettim. Ancak bu, türün dramatik değişikliklere maruz kalıp bambaşka bir boyuta evrildiğine işaret etmiyor. Manor Lords’un bünyesinde barındırdığı her ek özellik, şu anda bir sos işlevi görüyor. Örneğin, Total War oyunlarından esinlenilen birim yönetmeli savaşlar oyunda yer alsa da oyunun küçük bir bölümünü oluşturan destekleyici bir element olarak yer alıyor. Yani bu, bir savaş oyunu ya da grand strateji oyunu değil ve bu haliyle oldukça lezzetli bir karışım olmuş.

Öte yandan şu anda varlığı gösterilen ama etkisi olmayan diplomasi gibi birkaç minik unsur da gözüme çarpıyor. Haritada rakibiniz olan bir krallık ve haydut fraksiyonuna mektuplar gönderebiliyorsunuz. Bunlar şu anda herhangi bir işlevi olmayan fakat geliştirilmek üzere, daha sonra dönüp devamını dikmek için ipin ucu misali oraya bırakılmış bir takım özellikler. Temel döngü, kazanma koşullarını belirleyip o koşulların gerçekleşmesi için medeniyetinizi büyütüp, ordularınızı güçlendirmeniz etrafında dönüyor.

Manor Lords diplomasi
Manor Lords Erken Erişim İnceleme

Yerleşke gelişimi şu anda kısıtlı olsa da sizi bir süre meşgul tutmaya yetiyor

Evsiz çadırları ile başladığınız Manor Lords serüveninizde insanlarınızın yaşaması için evler, avlanabilmesi için avcı kampları ve üretim yapabilmesi için küçük atölyeler kurarak başlıyorsunuz. Sonra şehrinizdeki evlerin seviyesi ve yüksek seviyedeki evlerin sayısına bağlı olarak yerleşkeniz kademe atlıyor. Her kademede verilen gelişim puanları ile ağaçta bir düğümün kilidini açabiliyorsunuz. Bu sayede daha gelişmiş binalar, daha gelişmiş üretimler veya bölgenizdeki rezervlerin kullanımında fayda sağlayacak çeşitli yükseltmeler elde ediyorsunuz. Erken erişim sürümünde her bölgeniz için 5’er gelişim puanı elde edebiliyorsunuz ve bunları harcayabileceğiniz düğümler de kısıtlı. Tabii bu sınırlama oyunun mevcut bütün içeriğini çok kısa sürede tüketebileceğiniz anlamına gelmiyor.

Manor Lords erken erişim incelemesinde oyunun, mevcut sürümde oyunculara nasıl bir deneyim vadettiğini değerlendiriyoruz.
Manor Lords Erken Erişim İnceleme

Manor Lords, huzurlu bir şehir kurma oyunu olma kaygısıyla geliştirilmiş ve genel olarak ağır bir ilerleyiş yapısına sahip. Sizden oyunun sonunu ya da şehrinizin en büyük versiyonunu görmek için canhıraş ileriye hücum etmenizi istemiyor. Bunun yerine ilmek ilmek işleyerek hayalinizdeki orta çağ kasabasını kurmanızı ve bunu yaparken bir kral gibi hissederek yönetim anlayışını benimsemenizi istiyor.

Yerleşkeniz için zaman içerisinde kanunlar yayınlayabiliyorsunuz ancak az önce de belirttiğim gibi burada da sınırlamalar var. Şimdilik yalnızca iki kanundan birisini seçebiliyorsunuz ve bunların etkileri üretiminize ve halkınızın memnuniyetine doğrudan etki ediyor. Kalan birçok geliştirme ise an itibarıyla kullanılamasa da oyunun erken erişim sürecinde alacağı içerik güncellemelerine ışık tutuyor. Yani aslında Manor Lords, bu süreçte peyderpey açılan ve kozasından çıkan bir kelebek gibi yavaş ve emin adımlarla ilerleyecek gibi görünüyor.

Manor Lords erken erişim incelemesinde oyunun, mevcut sürümde oyunculara nasıl bir deneyim vadettiğini değerlendiriyoruz.
Manor Lords Erken Erişim İnceleme

Peki şu anda oyunu tüketmesi ne kadar sürüyor?

Takdir edersiniz ki Manor Lords, anlatı özelliklerinin öne çıktığı senaryo üzerinden ilerleyen bir oyun değil. Şu anda içerisinde kolay, normal ve zor olmak üzere zorluğu üç farklı şekilde deneyimleyebileceğiniz bir yapısı var. Ben oyunun normal zorluktaki senaryo modunu, kazanma koşulu hakimiyet olacak şekilde oynadım. Haritadaki her bölgeyi ele geçirmek yaklaşık 25 saatimi aldı. Ancak bu, dönüp baştan başlayamayacağım anlamına da gelmiyor. Çünkü an itibarıyla içerisindeki oynanış çeşitliliği, dönüp tekrar oynayabilmenize olanak sağlıyor.

Örneğin, ilk turumu çok klasik şekilde, şehrimi kurup üretim yaparak ve ordumu güçlendirerek geçirdim. Ticarete 15. saatten sonra başladım desem yeridir. Ancak oyunda, Manor Lords ticaret rehberimde de paylaştığım üzere sadece tüccar olarak oynayabilmenizi sağlayan bir sistem yer alıyor. Bu sayede sıfırdan başlayıp, sadece ticaret yaparak ve paralı askerleri kullanarak da senaryoyu bitirmek mümkün. Hatta Slavic Magic, bunun için oyuncuyu da cesaretlendiriyor. Zira bu oyun tarzı için oyunda bir Steam başarımı da yer alıyor.

Orta çağ oyunları
Manor Lords Erken Erişim İnceleme

Uzun lafın kısası, uzun zaman sonra gönül rahatlığıyla önerebileceğim bir erken erişim oyunu geliyor

Velhasıl kelam Manor Lords erken erişim sürümüyle aslında bundan önceki 7 yıl boyunca ne kadar doğru süreçlerden geçtiğini gösteriyor. Geliştirici Greg’i (Slavic Magic) sosyal medya üzerinden uzun zamandır takip ediyorum ve bağımsız oyun geliştirme kültürüne sahip, oldukça mantıklı birisi olduğunu düşünüyorum. Hiçbir zaman projesini tehlikeye atacak, dara düşürecek radikal kararlar vermeyen, oyunun doğru çalıştığından ve performansın iyi olduğundan emin olana kadar oyuncuya ulaştırmayan zekice bir strateji izledi. Bu da aslında onun başarısının önemli bir parçası. Şeffaflığıyla oyuncuların güvenini kazanan geliştirici, aynı stratejiyi erken erişim süreci boyunca da uygulayacak gibi görünüyor. Tabii ki bunda, kendisini destekleyen ve baskı oluşturmadığını ürününden anladığımız Hooded Horse’un da katkısı bulunuyor.

Manor Lords inceleme
Manor Lords Erken Erişim İnceleme

Bu nedenle, düzgün çalışan ve bilgisayarınızda yüklü kalıp her güncelleme ile minik hatalarından arınıp içerikler almaya devam eden bir oyun görmeyeli uzun zaman olduysa, Manor Lords’u size rahatlıkla önerebilirim. Soslarla bezeli şehir kurma türüne getirdiği yeni yaklaşımlar, kendi içerisinde alışılagelmiş sistemlere yaptığı minik dokunuşlar ile özgün ve güzel bir orta çağ oyunu olmuş. Yaşattığı atmosfer ve üçüncü şahıs perspektifi ile şehirde dolaşabilmenin verdiği otantik his de cabası.

Benim oyundan yana sizlerle paylaşacaklarım bu kadardı. Sözün özü, Manor Lords güzel bir erken erişim oyunu olmuş. Steam ve Epic Games Store’da erken erişim sürümüyle çıkacak. Aynı zamanda Xbox Game Pass aboneliğinin kütüphanesinde de yer alıyor. Bir başka incelemede görüşmek dileğiyle diyor ve herkese sevgi dolu, oyunlu günler diliyorum.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

2 YORUMLAR

guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
25 Nisan 2024 19:28

İnceleme için çok sağolun. Oyunu alıp almamak ile ilgili çıkmazdaydim. Almaya karar verdim.

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: