Manor Lords Ticaret Rehberi: Sadece Tüccarlarınızla Oyunu Bitirebilirsiniz!

Sadece tüccarlarınız ile koca diyarı fethedebilirsiniz.

Paylaş

Manor Lords ticaret gibi çok önemli bir sisteme sahip ve bu sistem, oyunun ana bileşenlerinden birisini oluşturuyor. Bu rehberimizde sizler için oyunda tüccarlarınızı kullanarak küçük bir köy olarak hayatına başlayan yerleşiminizi nasıl geliştireceğinizi anlatacağız. Slavic Magic tarafından geliştirilen oyunda, başka hiçbir üretim yapmadan, sadece tüccarlarınızın alışveriş yapmasıyla bile köyünüzü büyütebileceğinizi biliyor muydunuz? Gelin Manor Lords ticaret rehberimizde bütün detaylara birlikte göz atalım!

Manor Lords’ta yalnızca ticaret yaparak köyünüzü büyütebilirsiniz. Buradan sağladığınız gelir ile:

  • Asker yetiştirmeden, yalnızca paralı askerleri kullanarak oyunu kazanabilirsiniz.
  • Şehrinizin ihtiyaç duyduğu bütün kaynakları ithal edebilirsiniz.
  • Halkınıza gerekli tüm erzakları bölgesel zenginlik ile sağlayabilir ve memnuniyetlerini artırabilirsiniz.
  • Üretim fazlası materyallerinizi ihraç ederek bölgesel zenginlik elde edebilirsiniz.

Yani yalnızca bir tüccar şehri kurarak, üretim binalarına ayıracağınız işgücünü daha verimli şekilde harcayabilirsiniz. Ancak bunun için oyundaki bu önemli sistemin nasıl çalıştığını anlamanız ve doğru şekilde kullanmanız gerekiyor.

Peki Manor Lords ticaret sistemi nasıl çalışıyor?

Ticaretten bahsederken aynı zamanda oyun içerisindeki özel bir varlık biriminden de söz etmek gerekiyor. “Bölgesel zenginlik” olarak geçen bu birim, oyunda tıpkı yiyecek, yakacak odun veya üretim malzemeleri gibi bir parametre olarak yer alıyor. Ancak bu parametreyi haydut kamplarını dağıtmadan veya ticaret yapmadan yükseltmek mümkün değil.

Manor Lords bölgesel zenginlik nasıl arttırılır?
Manor Lords Ticaret Rehberi: Sadece Tüccarlarınızla Oyunu Bitirebilirsiniz!

Manor Lords ticaret sistemini devreye sokmak için yapmanız gereken ilk şey, bir “Ticaret Merkezi” inşa etmek olacak. Bu binaya atadığınız aileler, farklı bölgelere giderek burada kaynak ve mal alımı/satımı yapacak. Görevli aileler, bu alışverişleri bölgesel zenginlik birimiyle gerçekleştirecek. Oyun, kurulan her yerleşim için başlangıçta 100 bölgesel zenginlik puanı veriyor. Bu da iyi bir ticaret akışı başlatmak için yeterli bir meblağ diyebiliriz. Ancak başlangıçta verilen puanları farkında olmadan evlerinizin seviyesini yükseltmek için kullandıysanız, o halde oyuna sıfırdan başlamak yerine önerebileceğimiz daha iyi yöntemler bulunuyor.

Bölgesel zenginlik nasıl artırılır?

Manor Lords başlangıç rehberimizde de bahsettiğimiz gibi; Manor Lords’ta her şeyden önce bölgenizin güçlü yönlerini iyi bilmeniz gerekiyor. Bölgesel zenginliği artırmak için de yine bölgenizdeki zengin rezervlere ihtiyacınız olacak. Şehrinizin üretimi ve kaynakların çeşitliliği, oyundaki ticaret ekosistemindeki gücünüzü belirleyecek. Tabii ki ihracat için üretim yapmadan da bölgesel zenginliği artırmanız mümkün. Bunun için de etraftaki haydut kamplarını kullanabilirsiniz.

Haydut kampları bölgesel zenginlik kazandırabilir.
Manor Lords Ticaret Rehberi: Sadece Tüccarlarınızla Oyunu Bitirebilirsiniz!

Haritanın tarafsız, kimsenin üzerinde hak iddia etmediği bölgelerinde haydut kampları ortaya çıkar. Bu haydutlar zamanla kaynaklarınızı çaldığı gibi ilerleyen dönemde köyünüze akınlar da düzenleyebilirler. Bu nedenle tehdidi ortadan erkenden kaldırmak ve biraz bölgesel zenginlik elde etmek için onlardan önce siz davranabilirsiniz. Askerleriniz kampa yaklaştığında içindeki 16 haydut çıkıp saldırıya geçecektir. Haydutlar çok iyi savaşmadığından, aynı sayıda piyade ile onları kolayca alt edebilirsiniz. Sonrasında kamplarına giderek ganimetleri dilerseniz hazinenize, dilerseniz de en yakın köyünüzün bölgesel zenginliğine dahil edebilirsiniz. Manor Lords ticaret rehberimizde, bu ganimeti köylerinize yönlendirmenizi tavsiye ediyoruz.

İthalat ve ihracat dengesini sağlamak çok önemli

Ticaret Merkezi binanız ile hem ihracat hem de ithalat yapabilirsiniz. Ancak bunu yaparken dengeyi iyi sağlamak ve bölgesel zenginlik akışını pozitif tutmak oldukça önemli. Yani basitçe; aldığınızdan biraz daha fazlasını sattığınız sürece kazanırsınız. Bunu yapmak için de üretim yapmak ve zengin rezervlere sahip olmak gerekiyor.

Manor Lords ticaret nasıl yapılır?
Manor Lords Ticaret Rehberi: Sadece Tüccarlarınızla Oyunu Bitirebilirsiniz!

Örneğin şehrinizde zengin bir demir rezervi bulunuyorsa, buradan çok sayıda demir cevheri çıkarabilirsiniz. Bunları Haddehane binasında işleyerek demir plakalara dönüştürebilir, Nalbant’tan da işleyerek alet yapabilirsiniz. İşlenmiş bir malzemeyi satmak, her zaman hammadde satmaktan daha kârlıdır. Bu nedenle ne demir cevherlerini ne de kil materyalini işlemeden satmayın. Ticaret Merkezi binasından materyallerin ihracat ve ithalat fiyatlarını görebilirsiniz. Dengeyi buna göre sağlayın ve hiçbir zaman ithalat masraflarınızın, ihracat gelirlerinizin önüne geçmesine izin vermeyin. Zira bu, ticaretinizin giderek azalmasına ve bir süre sonra durmasına yol açabilir.

Küçük ve büyük ticaretlerin arasındaki fark

Küçük ticaretler, vatandaşlarınızın çantasına doldurup gidebildiği nesneleri kapsar. Bunlar için ek bir ticaret yolu oluşturulmasına veya At gibi hayvanların kullanılmasına gerek duyulmaz. Genel olarak daha kolay yapılır ancak gelirleri de buna oranla düşüktür. Başlangıç aşamasında ticaret yolu oluşturmaya ayıracak bölgesel zenginliğiniz yoksa, küçük ticaretler ile kendinize gelir sağlayabilirsiniz.

Manor Lords ticaret rehberi
Manor Lords Ticaret Rehberi: Sadece Tüccarlarınızla Oyunu Bitirebilirsiniz!

Büyük ticaretler ise daha ağır ve büyük nesneleri temsil eder. Atlar ile lojistiği yapılır ve bu malzemelerin alınıp, satılabilmesi için ticaret yolları gerekir. Bölgesel zenginlik karşılığında bu yolları oluşturabilirsiniz. Yol oluşturulduktan sonra yalnızca o malzemenin ticaretini yapmak için bir tüccar atanacak ve aynı güzergah üzerinden talebiniz doğrultusunda ithalat veya ihracat yapacak.

Burada küçük ticaretler için de ticaret yolu açabileceğinizi belirtmekte fayda var. Zira herhangi bir malın ticareti için oluşturacağınız yol, lojistiği bir sisteme oturtarak daha fazla mal alım satımı ve daha fazla gelir sağlayacak.

Ticaret lojistiği gözden kaçabilir ancak fazlasıyla önemlidir

Ticaret Merkezi binasında hayvan almanızı sağlayan bir buton olduğu dikkatinizi çekmiştir. Buradan taşımada kullanılmak üzere at alabilir ve tüccarlarınızın kullanmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapmanızı tavsiye ediyoruz çünkü işleyişi büyük ölçüde hızlandırıyor. Örneğin Ticaret Merkezi binanızda 2 aile bulunuyorsa, her aile 3 kişiden oluştuğu için 6 kişi çalışıyor demektir. Böyle bir durumda en az 4 atınızın olması, işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır.

Ayrıca, Ticaret Merkezi binanızın yakınlarına birkaç “Küçük Ahır” yerleştirebilir ve hayvanlarınızın çalışmadıkları durumlarda buralarda beklemesini sağlayabilirsiniz.

Tüccar şehri için gelişim ağacında açılması gerekenler

Şehrinizin ana odağı ticaret olsun istiyorsanız, bunun için gelişim puanlarını harcamanız gerekecek. Oyunda şu anda gelişim ağacının ticaret dalında 3 kullanılabilir dal yer alıyor. Manor Lords ticaret sistemini oldukça verimli hale getiren bu gelişim dallarının kilidini açmanız gerekiyor.

Manor Lords ticaret rehberimizde oyundaki genel sistemin nasıl çalıştığını ve en verimli kullanım yollarını anlattık.
Manor Lords Ticaret Rehberi: Sadece Tüccarlarınızla Oyunu Bitirebilirsiniz!
  • Yabancı Tedarikçiler: Yakacak Odun Arabası ve Yiyecek Arabası yapılarının kilidini açar. Bu arabaları pazar yerlerine yerleştirerek vatandaşlarınızın bölgesel zenginlik karşılığında yiyecek ve yakacak odun almasını sağlayabilirsiniz. Kış aylarında hayat kurtarır.
  • Ticaret Lojistiği: Yeni bir ticaret yolu kurmanın bedeli hiçbir zaman 25 bölgesel zenginliği aşmaz. Bunu açmadığınız durumda 100-200 ve hatta 300 bölgesel zenginlik harcayarak yeni yollar oluşturmanız gerekebilir.
  • Daha İyi Teklifler: İthalat masraflarınızı düşürür. Tüm ithalat ücretleri 10 birim azalır. Dolayısıyla bir önceki başlıkta bahsettiğimiz ithalat & ihracat dengesini çok daha rahat sağlayabilirsiniz.

Bu düğümleri açtıktan sonra şehrinizdeki ticaret çok daha verimli hale gelecek ve daha fazla gelir elde etmeye başlayacaksınız.

Manor Lords hayvan ticareti seçeneği de sunuyor

Alınan ve satılan malzemeler dışında, oyunda hayvan ticareti de yapabiliyorsunuz. Yerleştireceğiniz “Hayvan Pazarı” binası ile Öküz, Katır, At, Koyun ve Kuzu ithalatı ve ihracatının kilidi açılıyor. Koyunlar ve kuzular meralarda yetiştirilebiliyor ve gelişim ağacından “Koyun Yetiştirme” düğümünü açtığınızda yavaşça çoğalabiliyorlar. Elinizde ihtiyacınızdan fazla hayvan olduğunu düşünüyorsanız onları da bu sayede satarak şehrinize bölgesel zenginlik kazandırabilirsiniz.

Manor Lords hayvan ticareti
Manor Lords Ticaret Rehberi: Sadece Tüccarlarınızla Oyunu Bitirebilirsiniz!

Sonuç: Manor Lords ticaret sistemi hayati öneme sahip

Sonuç olarak Manor Lords ticaret rehberimiz boyunca bahsettiğimiz her şey, aslında oyunu farklı şekilde oynamanızı sağlayacak. Dilerseniz normal şekilde kaynaklar üreterek, işleyerek ve asker yetiştirerek oynayabilirsiniz. Dilerseniz de yalnızca ticaret yaparak köyünüzü geliştirebilir ve paralı askerler kiralayarak oyunu kazanabilirsiniz.

Umarız bu rehberde aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını bulmuşsunuzdur. Eğer sormak istediğiniz konular olursa, yorumlar kısmını gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Manor Lords, 26 Nisan’da çıkacak. Şimdiden herkese iyi oyunlar dileriz!

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

1 Yorum

guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ataritalı
Ataritalı
21 Nisan 2024 15:06

tavsiyenizi dinleyip zengin olacagız inş gelsin paralar..

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: