Yıldızlara Doğru Keşfe Çıkacağınız En İyi Uzay Oyunları

Paylaş

Bazen alıp başımızı gitmek istiyoruz öyle değil mi? İşte tam bu duygu durumları için tasarlanmış şahane uzay temalı oyunlar bulunuyor. Evrenin karanlık yalnızlığı içerisinde bir o yana bir bu yana savrulacak, kendinizi yeri geldiğinde uzay korsanı yeri geldiğinde ise sadece bir kaşif olarak bulacaksınız. Bu listemizde sizlere en iyi uzay oyunlarını sıralıyoruz.

Uzay oyunları deyip geçmeyin, kendinizi kaptırmanız an meselesi olacak!

Özellikle Starfield ile birlikte tekrar arşa çıkan bu tür, oyuncuları derin ve yalnız uzay boşluğuna bırakmayı çok seviyor. Bu listede kendinize göre bir oyun bulacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. İster arkadaşlarınızla isterseniz tek başınıza oynayabileceğiniz en iyi uzay oyunları;

No Man’s Sky

Çıktığı dönem büyük sükse yaratan No Man’s Sky, aslında bu türün öncülerinden sayılabilir. Prosedürel olarak tasarlanan ve her seferinde genişleyen bir evren içerisinde nerdeyse her gezegene iniş yapabiliyor, materyal toplayabiliyor ve hayatta kalma temellerini deneyimleyebiliyorsunuz. Döneminde optimizasyon sorunları ve içerik kıtlığı sebebiyle eleştiri yağmuruna tutulmuş olsa bile günümüzde en iyi uzay oyunları arasında başa oynamaya hak kazanıyor.


Outer Wilds

İlk önce Erken Erişim sürecinde piyasaya sürülen, daha sonra ise Tam Sürüm ile yenilenen Outer Wilds, sonsuz bir zaman döngüsüne hapsolmuş güneş sistemi içerisinde başınıza gelecek maceralara temel hazırlıyor. Uçsuz bucaksız evren içerisinde uzay geminize atlayacak ve o gezegen senin bu gezegen benim dolaşacaksınız.


Marvel’s Guardians of the Galaxy

Aslen bir Marvel fanı olmasanız bile sizi oldukça eğlendirecek olan Marvel’s Guardians of the Galaxy, tek oyunculu bir uzay macerası sunuyor. Galaksinin Koruyucuları ekibindeki Star-Lord karakterini kontrol ediyor ve gizemli evrendeki aksiyon dolu maceralara yelken açıyorsunuz. Daha önce hiçbir Marvel filmi izlemediyseniz veya oyunu oynamadıysanız üzülmenize gerek yok. Çünkü bu hikaye, hiçbir konuya bağlı değil.


Deep Rock Galactic

Uzay Cüceleri diye bir tabir duymuş muydunuz? Alışsanız iyi edersiniz çünkü Deep Rock Galactic içerisinde siz bir cüceyi kontrol edeceksiniz. Uzayın derinliklerinde farklı gezegenlere giderek kaynak toplayacak ve bir yandan da devasa uzay canavarlarıyla başa çıkmaya çalışacaksınız. Genellikle co-op oynanılması tavsiye edilen yapım, aynı zamanda sürekli güncel tutularak oyunculara farklı içerikler sunmaya devam ediyor.


Kerbal Space Program

Gerçekçi ve aerodinamik bir fizik tabanına sahip olan Kerbal Space Program, “Kerbal” adı verilen bir ırkın başlattığı uzay programı kapsamında kendi uzay geminizi yapacak (veya yapamayacak), onunla uzaya açılmaya çalışacaksınız. Ancak bu inşa süreci sandığınızdan çok daha zor olacak, emin olabilirsiniz. Fizik tabanının kuvvetli olmasından dolayı gerçekçi bir yaklaşımla inşa süreci yürütmeniz gerekiyor.


Surviving Mars

Mars yüzeyinde kendi koloninizi kuracak, Dünya’dan insanlar taşıyacak, zorlu ve çetin kum fırtınalarıyla uğraşacak, bir diğer yandan ise burada yaşayan insanların refahıyla ilgileneceksiniz. İşte karşınızda Surviving Mars! Oldukça detaylı bir strateji oyunu olan Surviving Mars, bu kurak ve ıssız gezegende yapayalnız olduğunuzun adeta bir kanıtı gibi. İnsanlar suya, havaya ve besine ihtiyacı var. Bunları karşılayabilecek misiniz?


Deliver Us The Moon

Dünya üzerindeki doğal kaynakların tükendiği ve bu sebeple farklı bir yaşam ortamının elzem olduğu senaryo, yalnız bir astronotun tek başına Ay’ın yüzeyine gönderilmesini ve burada insanlığı kurtarmak için görevler üstleneceği bir temele sahip. Deliver Us The Moon, oldukça sürükleyici yapısının yanı sıra, uzay oyunları arasındaki derin sessizliği hissettirecek bir atmosfere ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda yer yer gerilimli dakikalar da yaşayacaksınız.


Stellaris

Paradox’un en iyi yaptığı şeyi hepimizi biliyoruz. Stellaris‘te bunun en güzel örneklerinden bir tanesi. Devasa bir stratejik ortamda -daha doğrusu evrende- kendi imparatorluğunuzu yönetmenin verdiği his bambaşka olacaktır. Çeşitli uzaylı ırklar ile iletişime geçecek, yeni dünyalar ve keşfedecek ve en önemlisi ise her oyununuz farklı bir senaryo üzerinden ilerleyebilir olacak. Bu sebeple oynanabilirliği çok uzun ve bitmek bilmeyen bir yapım olarak kenara not edebilirsiniz.


ASTRONEER

Derin uzay boşluklarında süzülürken bir diğer yandan da zengin olmanın hayallerini kuran bir maceracıya eşlik edeceksiniz. ASTRONEER, 25. yüzyılda geçen ve “Altına hücum” çağı olarak adlandırılan bir çağ içerisinde geçiyor. Gezegenleri keşfedecek, kaynaklar toplayacak ve bir diğer yandan ise zorlu şartlar altında hayatta kalmaya çalışacaksınız.


Starfield

  • Çıkış Tarihi: 6 Eylül 2023 (Premium sürümü satın alanlar için 1 Eylül)
  • Geliştirici: Bethesda Game Studios
  • Steam Mağaza Sayfası

Ve geldik sana. Aslında yeni çıkmış bir oyun için kesin konuşmak pek doğru olmasa bile, içerik bakımından oldukça yoğun ve dolu bir uzay oyununu buraya koymamak olmazdı sanırsak. Bethesda, yaptığı en iyi şeyi yine yapıyor ve bizlere bol diyaloglu, bol keşifli ve bol aksiyonlu bir oyun sunmayı başarıyor. Gezegenleri keşfedecek, farklı hikayelere ortak olacak ve kendi senaryonuzu çizeceksiniz. Starfield, kesinlikle oynanması gereken bir oyun olarak bu listede yer almayı hak ediyor.


Evet sevgili dostlar, sizlere elimizden geldiğince güzel bir liste hazırlamaya çalıştık. Belki sizin sevdiğiniz bir oyun bu listede yer almıyor ancak herkesin ortak fikri bulunan oyunları seçmeye özen gösterdik. En iyi uzay oyunları listemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz, Sevgilerle!

Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: