Inkulinati İnceleme

Paylaş

Orta Çağ’ın o eksantrik atmosferini sevenler için biçilmiş bir kaftan edasıyla karşımıza çıkan Inkulinati, hem oynayacağınız en değişik oyunlardan birisi, hem de baştan sona heyecan verici bir maceraya araladığı kapısıyla sizleri büyülemeyi başaracak. Kılıçları, kalkanları ve tavşanlarınızı hazırlayın! İncelemeye geçiyoruz;

Orta Çağ el yazmalarından çıkan bir oyun; Inkulinati

Erken Erişim döneminden çıkıp Tam Sürüme geçen Inkulinati, görsel açıdan beni gerçekten heyecanlandıran bir oyun olmayı başardı. Zaten Orta Çağ atmosferine bayılan birisi olarak beni sadece görüntüsüyle bile içine çekmeyi başarabiliyor. Karakterleri, mekanları ve diğer içerikleri tamamen el yazması metinler gibi karşınıza çıkıyor. Kendinizi 15. Yüzyıl antik el yazması kitaplarda gibi hissettiğiniz yapım nedir ne değildir gelin birlikte bakalım dostlar;

Orta Çağ el yazmalarından çıkan bir oyun; Inkulinati
Orta Çağ el yazmalarından çıkan bir oyun; Inkulinati

Aslen sıra tabanlı bir strateji oyunu olan Inkulinati, kendi stratejilerinizi geliştirdiğiniz ve rakibe karşı hamleler yaparak turu kazanmaya çalıştığınız bir yapım. Kendi karakterinizi oluşturduktan sonra atıldığınız macera içerisinde Orta Çağ döneminden kalma alıntılar ve benzetmelerle dolu bir serüvene çıkıyorsunuz diyebiliriz. Bu yolculuk içerisinde en ilginç şey ise kullandığınız askerler oluyor. Bu “askerler” aslında birer yaratıktan ibaret. Yani kılıç kuşanan tavşanlar, mızraklı köpekler veya insan yiyen salyangozlar gibi çok değişik birlikler kuşanabiliyorsunuz. Geliştirici ekibin dediğine göre bu yaratıkların çoğu gerçek hayattaki el yazmalarının içerisindeki gülünç ve esprili yazıtlardan alınarak oyuna sunulmuş durumda.

Kontrol ettiğiniz bu birlikler kendilerine has özelliklere sahip aynı zamanda. Örneğin kılıç kuşanan bir tavşanın kendine has yeteneği, poposundan çıkarttığı birtakım değişik gazlar (!) ile rakibini sersemletmek. Bu tür komik ve mizahi unsurlar oyun içerisinde yer alıyor. Çok ciddi bir stratejik ortam olduğunu sanmayın yani.

Birlik yetenekleri dışında kendi “elinizin” yetenekleri de var!

Oyun içerisinde birliklerinizi yönetirken veya herhangi bir aktivitede bulunurken o kitabın üzerine yazan bir mürekkep ustasını da kontrol ediyorsunuz aynı zamanda. Yani ana karakteriniz olan bu mürekkep ustasının kendi özellikleri de bulunuyor. Yolculuğunuz esnasında toplayabildiğiniz veya büyük savaşlar kazanarak kilidini açabildiğiniz bazı yetenekler bulunsa bile, oyun başında size sunulan özel yetenekleri de her daim kullanabiliyorsunuz. Bu özellikler oyun içerisindeki stratejik gidişatınızı kesinlikle çok güzel etkiliyor.

Orta Çağ el yazmalarından çıkan bir oyun; Inkulinati
Orta Çağ el yazmalarından çıkan bir oyun; Inkulinati

Mürekkep ustası olarak bir liderlik sıralamasında üste çıkmaya çalıştığınız için her yolculuk haritasının sonunda karşınıza bir “boss” geliyor. Bu karakterler de sizin gibi bir mürekkep ustası ve kendi saygınlıklarını korumak için sizin meydan okumalarınızı kabul ediyorlar. Onlarla savaşmak ve kazanmak size çok güzel getiriler sağlıyor diyebiliriz.

Taktik yönüyle beni çok zorladı

Normalde strateji oyunlarıyla pek aram yok ancak Inkulinati gibi beni Orta Çağ atmosferine götüren bir oyuna hayır diyemezdim. Yine de kendimi hazırladım ve belli başlı taktikler kurarak rakiplerimin karşısına çıktım. Oyuna başlamadan önce zorluk ayarını seçebiliyorsunuz ancak yolculuğunuz esnasında sizi gerçekten zorlayabilecek hadiselere denk gelmeniz çok olası. Bazı rakipleriniz de sizin gibi kılıçlı tavşanlar veya garip kuzulardan oluşabiliyor. Ama onların kullanacağı yetenekleri bildiğiniz için kendi stratejinizi ortaya koymak çok daha kolay olabiliyor. Bazen ise daha önce hiç karşınıza çıkmayan bir grupla karşılaştığınız zaman işler sarpa sarabiliyor.

Orta Çağ’ın o eksantrik atmosferini sevenler için biçilmiş bir kaftan edasıyla karşımıza çıkan Inkulinati bugün konuğumuz oluyor!

Oyunda 2 kere ölme hakkınız var. Şayet yolculuğunuz sırasında bir savaşta 2 kere ölürseniz oyun bitiyor ve her şeye baştan başlamanız gerekiyor. Bu biraz can sıkıcı olabilir aslında. Bir liderlik tablosunda en üste çıkmaya çalıştığınız için zirveye çok yaklaşmışken yaptığınız bir hata sonucu gidişatın sıfırlanması ve en başa dönmeniz biraz yorucu olabilir. Öte yandan yolculuğunuz içerisinde karşınıza çıkan bazı rastgele olaylarla birlikte şans eseri ya daha çok güçleniyorsunuz ya da felaket zayıflıyorsunuz. Bu biraz şansa kalmış bir iş. Çünkü size sunulan bu rastgele olay içerisinde bazen işinize çok yarayacak can yükseltmesi veya mürekkep yükseltmesi gibi özellikler kazanabiliyorsunuz. Bazen ise saygınlığınızı arttırmak için canınızdan feda etmeniz gerekebiliyor.

Fakat bazen savaş esnasında can sıkıcı durumlar da olabiliyor. Örneğin rakibin hamle sırasının ne zaman geleceğini ben pek kavrayamadım açıkçası. Normalde tur bazlı ilerlediğiniz için önce sizin hamleleriniz sonra rakibin hamleleri veya tam tersi ilerlemesi gerekiyor. Ancak bazen siz iki hamle yapıyorsunuz rakip bir, daha sonra siz bir yapıyorsunuz rakip ise üç. Yani ben bu sistemi pek fazla anlayamadığım için bazen bilmeden stratejik hatalar yaptım. Bu yüzden oyuna 2-3 defa baştan başlamam gerekti ve her baştan başlamam beni biraz daha oyundan koparttı.

Yolculuk haritası ve savaş alanları

Karakterinizi oluşturup bir yolculuğa başladığınız zaman karşınıza çıkan bir yolculuk haritası oluyor. Bu harita içerisinde gidebileceğiniz yolu bazen kendiniz seçebiliyorsunuz. Oyun başlarında bu düz bir hat iken, ilerleyen safhalarda 2 veya 3 farklı yola bölünebiliyor ve hangi yoldan gideceğinize siz karar veriyorsunuz. Bu harita içerisinde çoğunlukla rakipleriniz yer alıyor ve onlara vardığınızda savaşmaya başlıyorsunuz. Bunlar dışında ise yukarıda bahsettiğim rastgele olaylarda ise kaderinizi ve yolculuğunuzu belirleyecek bazı unsurlar karşınıza çıkıyor.

Orta Çağ’ın o eksantrik atmosferini sevenler için biçilmiş bir kaftan edasıyla karşımıza çıkan Inkulinati bugün konuğumuz oluyor!

Rakiplerinize karşı giriştiğiniz savaş alanları ise oldukça taktiksel kullanılması gerekilen yerler. Her seferinde karşınıza farklı bir alan çıkıyor ve bu alanlar içerisinde yine rastgele çıkan bazı engeller var. Bu engeller genellikle patlayıcı veya rakibin size yaklaşmasını engelleyen kapı gibi objeler oluyor. Bu nesneleri de kullanarak taktik anlayışınıza çok daha fazla yük bindiriyor ve daha eğlenceli bir oyun deneyimi elde edebiliyorsunuz.

Son sözlerim

Şayet Orta Çağ temasını seviyorsanız ve strateji oyunlarıyla aranız iyiyse o zaman Erken Erişim döneminden çıkıp artık Tam Sürüme geçen Inkulinati’ye bir göz atabilirsiniz. Yeri geldiğinde zorlayıcı, yeri geldiğinde ise güldüren bazı unsurları da göz önüne aldığınız zaman oyunun geçerli bir eğlence anlayışına sahip olduğunu söyleyebilirim. Şayet bu türe benim gibi uzaktan bakıp ekmek banıyorsanız o halde biraz daha kafa yorucu anlar sizi bekliyor olacak. Kendine has unsurları, mizahı ve oyun yapısıyla Inkulinati, geçer not almayı başarabiliyor.

Orta Çağ’ın o eksantrik atmosferini sevenler için biçilmiş bir kaftan edasıyla karşımıza çıkan Inkulinati bugün konuğumuz oluyor!
Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi:

Orta Çağ’ın o eksantrik atmosferini sevenler için biçilmiş bir kaftan edasıyla karşımıza çıkan Inkulinati, hem oynayacağınız en değişik oyunlardan birisi, hem de baştan sona heyecan verici bir maceraya araladığı kapısıyla sizleri büyülemeyi başaracak. Kılıçları, kalkanları ve tavşanlarınızı hazırlayın! İncelemeye geçiyoruz; Orta Çağ el yazmalarından çıkan...Inkulinati İnceleme