KysuPin ile favori oyunlarında avantaj sağla!

KysuPin ile League of Legends, Valorant, PUBG Mobile ve daha birçok oyunun e-pinlerine oldukça uygun fiyatlardan erişebilirsin! #İşBirliği

Infinity Ward’un 15 Yıllık Olayı Yeniden Gündemde: Geliştiricilere “Paranızı Alıp Bu Duruma Alışın” Denmiş

Bugün duyacağınız en "Bobby Kottick" hikâye.

Paylaş

Bugün Respawn Entertainment’ın kurucuları olan Jason West ve Vince Zampella, 2009 yılında Infinity Ward’u kurmuşlardı. Sonrasında ise arapsaçı gibi bir süreç sonrasında şirketin sahibi Activision tarafından stüdyodan kovulmuşlardı. Hatta bu duruma “yaka paça” demek bile abartı olmayacaktır. Şimdi ise eski bir Infinity Ward geliştiricisi o dönem Activision ve stüdyo içerisinde yaşanan olaylar hakkında yeni bir açıklama yaptı. Şu anda NetEase’de baş tasarımcı olarak görev alan Paul Sandler, stüdyonun o günlerini anlatan bir makale yayımladı.

West & Zampella ikilisi Infinity Ward’dan şaibeli şekilde kovulmuştu

Jason West ve Vince Zampella, bugün Respawn Entertainment’ın kurucuları olarak biliniyor. Biz de sizler için daha önce Respawn’ın geçmişi ve West & Zampella ikilisinin hikayesini konu alan bir makale yayımlamıştık. Bütün detayları bu haberde verip sizi sıkmayacağız. Merak ediyorsanız ilgili yazımıza mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Jason West ve Vince Zampella.
Jason West ve Vince Zampella.

Bu işten çıkarma süreci mahkemeye kadar gitmiş ve mahkeme dışarısında sorun çözülüp sessizliğe bürünmüştü. Paul Sandler’in LinkedIn üzerinde yayımladığı yeni yazısıyla tekrar gündeme geldi ve birçok detay da ilk yıllar sonra ilk kez ortaya çıktı. Sandler’ın anlattıklarına göre başkanlarının işten kovulması ve stüdyoya tekrar gelmediklerinden emin olmak için Activision çalışanlarının stüdyoyu ziyaret etmesi, stüdyoda büyük bir öfkeye ve derin bir adaletsizlik duygusunun oluşmasına yol açmış.

Saygıdeğer stüdyo başkanlarımızın, liderlerimizin böylesine ani ve soğukkanlı bir şekilde kovulması, tüm takımda kolektif bir öfkeye ve derin bir adaletsizlik duygusuna yol açtı. Activision mecazi bir mayına basmıştı. Stüdyonun neredeyse yarısını kaybetmek üzereydiler ve bu da Modern Warfare 3’ün gelişimini riske atıyordu.

Sandler’a göre Activision, bastığı mayının farkına varıp isyanın kapıda olduğunu görünce onu durdurmaya çalıştı. Stüdyoda yapılan acil durum şirket toplantısında Activision yöneticileri durumu açıklasa da stüdyoda çalışanlar bunu umursamadı. Söylenenler umursanmayınca Sandler tarafından bildirildiğine göre Activision şu açıklamaları eklemiş:

Arkadaşlar, Modern Warfare 3’ü yapmak için stüdyoda kalırsanız MW2 bonuslarınızı alacaksınız. Ayrıca herkese yüzde elli maaş artışı vereceğiz.

Infinity Ward, E3 2009
Infinity Ward, E3 2009

Bu açıklamaların üzerine ekibin daha üzgün göründüğü belirtiliyor ve devamında açıklamalar giderek sertleşiyor. Söylenene göre toplantıdaki Activision yöneticisi “Parayı alın ve bu duruma alışın” demiş.

Bu stüdyo içi dramanın üzerine Infinity Ward’daki 100 çalışandan 40’ı stüdyodan ayrıldı. Bazı raporlara göre bu sayı 46’ya kadar yükseliyor. Ayrılan çalışanlardan 38’i, daha sonra West ve Zampella’nın kurduğu Respawn Entertainment‘ta çalışmaya başladılar. Bu açıklamaları paylaşan Paul Sandler ise o dönemde Modern Warfare 2’nin bonuslarını almadığını ve yasal duruşma süreçlerinin etkisiyle kararsız da olsa Infinity Ward’da kaldığını belirtiyor.

Bu hikâye yıllar önce yaşanmış olsa da Call of Duty serisi üzerindeki etkisinin hala sürdüğünü söylemek mümkün. Seriden yana gelen son haberlerde, artık doğrusal bir senaryo ve hikaye anlatımının geride bırakılıp, açık dünya görevlerine ağırlık verileceği iddia edilmişti. İlgili haberimizden detayların tamamını öğrenebilirsiniz.

Activision ve West & Zampella ikilisi arasında yaşanan bu Infinity Ward olayı yıllar sonra yeniden gündemde ve muhtemelen bir süre daha karşımıza çıkmaya devam edecek.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: