Call of Duty Serisi Köklü Değişikliğe Gidiyor: Çizgisel Hikâye Dönemine Elveda Diyebiliriz

Paylaş

Geçmişten günümüze Call of Duty oyunları doğrusal bir ilerleyişe sahip olup aynı hizada bir hikâye anlatımına sahipti. Yakın zamanda çıkan Call of Duty: Modern Warfare III ile birlikte yeni bir formül denenmiş fakat bu formül, oyuncular ve eleştirmenler tarafından genel olarak beğenilmemişti. Hatta oyun, açık dünya görevleri üzerine inşa edilen hikâye anlatımı ile adeta yerden yere vurulmuştu. MetaCritic üzerinde eleştirmen skor ortalaması 56/100 iken oyuncular tarafında da 2/10 şeklinde puanlanmıştı. Ancak yeni iddialara göre Activision, bu formülü yeni Call of Duty oyunlarının bir parçası haline getirmek istiyor.

Black Ops Gulf War, Modern Warfare 3’teki yapıyı sürdürecek

Insider Gaming‘e göre bu yıl çıkacak yeni oyun olan Call of Duty: Black Ops Gulf War, tıpkı Modern Warfare III’te olduğu gibi “açık dünya senaryosu” üzerine inşa edilecek. Açık dünyada görevler yaparak ilerlediğimiz bir hikâye anlayışına sahip olacak fakat MW3’te olduğu gibi olmayacakmış. Önceki oyunlara ait dijital varlıkların (assetlerin) kullanılması yerine şirketin yeni oyunu baştan aşağı ilk kez yaptığı söyleniyor.

Call of Duty oyunları
Call of Duty oyunları

Black Ops Gulf War’un haritasında oyuncuları eski Call of Duty oyunlarından ziyade, daha çok Far Cry rüzgarları estiren bir deneyimin beklediği söyleniyor. Haritada seyahat etmek için araçlar kullanabilecek, bir noktadan diğerine hızlı şekilde gitmek için de hızlı seyahat edebilecekmişiz. Insider Gaming’in bazı kaynakları, oyunun her ne kadar bunun üzerine inşa edilmediğini söyleseler de oyuna bazı doğrusal görevlerin eklendiğini de doğrulamış.

Yeni Call of Duty oyununun senaryo modu Raven Software tarafından geliştiriliyor. Çok oyunculu ve zombi modu gibi taraflar ise Treyarch Games tarafından ele alınacak. Aynı zamanda Black Ops Gulf War’da Adler gibi birçok Black Ops karakterinin geri dönüşünü göreceğimiz belirtiliyor.

Kaynaklara göre sıradaki Call of Duty oyunları “açık dünya görevleri” üzerinden devam edecek

Black Ops Gulf War dışında bazı kaynaklar, önümüzdeki yıllarda çıkacak Call of Duty oyunlarının da aynı adım izlerini takip edeceğini söylüyor. Şu anda herhangi bir stüdyonun liderliğini üstlenmediği Saturn kod adlı, 2025’te çıkması beklenen yeni CoD oyunu da bu sistemi benimseyecekmiş.

Call of Duty Black Ops Gulf War
Call of Duty Black Ops Gulf War

Call of Duty serisindeki bu sistem değişikliğinin nedeninin, geliştirilme sürecinin kolaylaştırılması olduğu düşünülüyor. Körfez Savaşı’nı ele alacak Black Ops Cold War ile atılan ikinci adım, görünen o ki önümüzdeki dönemde daha sık karşımıza çıkmaya başlayacak. Peki siz Call of Duty oyunlarının açık dünya görevleri yaptığımız bir yapıya bürünmesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlarda bize bildirebilirsiniz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: