Hades 2 Rehberi: Yolculuğunuz Sırasında Bilmeniz Gereken Her Şey

Sizin için hazırladığımız Hades 2 rehberi ile birlikte Yer Altı Dünyası'na doğru giden maceranızda işinize yarayacak her şeyi anlattık!

Paylaş

Yer Altı Dünyası’nın derinliklerine doğru inerken Zaman Titanı’na karşı savaşınızda size yardımcı olabilecek bilgiler içeren Hades 2 rehberimiz ile karşınızdayız! Merak etmeyin, Nefret Tecessümü Nemesis’in aksine süslü süslü konuşarak size köstek olmaya çalışmayacağım. Sonuçta hepimizin amacı aynı değil mi? Ölsün Kronos!

Hades 2 rehberi öncesinde mutlaka bilmeniz gerekenler

Rehberimize geçiş yapmadan önce Yüce Yazgıların ne istediğini bilmek lazım değil mi? Dilerseniz ilk önce kısaca hikâyeden ve ana karakterimiz Yer Altı Dünyası’nın Prensesi Melinoë’nin asıl amacından bahsedelim. Sonuçta ne yaptığımızı tam anlamıyla bilmedikten sonra o amaca hangi bağlıklıkla hizmet edebiliriz ki?

Hades 2 Rehber Yazısı
Hades 2 Rehber Yazısı

Melinoë, Yer Altı Dünyası’nın Lordu Hades’in kızı. İlk oyundaki ana karakterimiz Zagreus’un ise kız kardeşi. Hades 2’ye başladığımızda kendimizi Alemiyârım olarak adlandırılan bir yerde buluyoruz. Zaman Titanı Kronos, Yer Altı Dünyası’nı adeta ele geçirmiş ve ailemizi hapsetmiş. Başmuallime Hekate tarafından yetiştirilen Melinoë’nin yaşadığını bilen pek fazla kişi yok, yani yoktu. Olimpos’taki akrabalarımız ise istila altındalar ve ellerinden pek fazla şey gelmiyor. Buradaki en büyük görev ise karakterimiz Melinoë’ye kalıyor. Zaman Titanı’nı öldürmek ve ailesini kurtarmak. Kim bilir, yazgılarda ne yazıyor?

Hades 2 oynarken en çok dikkat etmeniz gereken şey, lütuflar aracılığıyla oluşturmuş olduğunuz sinerji.

Hades 2 rehberimizde en çok dikkat çekmek istediğimiz nokta, tanrılar tarafından size sunulan lütuflar arasında bir sinerji oluşturabiliyor olmak. Gece Silahlarınızı ancak bu şekilde maksimum verim alacak şekilde kullanabilirsiniz. Size sunulan lütufları kontrol etmeyi öğrenmelisiniz. Biliyoruz, oyun ilk etapta şans üzerine kurulu gibi görünüyor olabilir. Belirli bir oranda da kurulu zaten fakat nasıl bir oynanış stili ile ilerleyeceğinizi kontrol etmek her zaman sizin elinizde.

Peki bunu nasıl yapabiliriz? Örnek olması açısından sizin için bir oynanış videosu hazırladım ve silah olarak Aytaşı Baltası‘nı seçtim. Oynanış esnasında bana sunulan fırsatları değerlendirdim ve ana odağımı silahımın düz vuruşunu basılı tutarak elde ettiğim vuruşu güçlendirmeye verirken, ikincil olarak da tılsım yeteneğimi evrimleştirdim. Böylece iki ana vuruş şeması ile birlikte oyunun sonuna kadar ilerledim.

Tabii yer yer fazla aç gözlülük yaptığım için cezasını çektiğim şeyler de oldu. Hepsi videoda!

Hades 2 – Aytaşı Baltası ile bir Gece!

Hades 2 rehberi ile değinmek istediğim ana nokta aslında bu. Hades 2 oldukça çeşitli bir oyun ve üzerine inşa edebileceğiniz oynanış stillerinin sayısı epey yüksek. Her silah ile oluşturabileceğiniz birçok farklı oynanış stili bulunuyor ve her biri doğru kullanıldığında çok güçlü. Deneyimlediğim kadarıyla söyleyebilirim ki menzilli oynanış stillerini tercih ederseniz daha rahat edebilirsiniz. Tabii ben genelde yakın dövüş oynamaktan keyif alıyorum. Özellikle tavsiye edebileceğim bir silah yok. Tamamen kendi özgün stratejinizi ve oynanış stilinizi keşfederseniz Hades 2 sizin için çok keyifli bir oyun hâline gelir.

Melinoë bir cadı ve yapacağınız sihirler çok önemli.

Ana karakterimiz Melinoë aslında bir cadı. Peki bir cadıyı öne çıkaran şey nedir? Tabii ki de sihir! İşte Hades 2 oynarken yapacağınız sihirlerin önemi de tam olarak bu. Alemiyârım’da bulunan kazanı çok iyi takip etmeli ve eksik malzemeleri toplamaya çalışarak yapabildiğiniz kadar sihir yapmalısınız. Her oyun sonu gelişmemizi sağlayan ana etkenler, bu sihirler sayesinde oluşuyor. Ayrıca oyun içerisinde birçok şeyi, yine bu sihirler tetikliyor. Örneğin Vahim Bir Bağdan Kurtulma sihrini gerçekleştirip yüzeydeki kadim lanetinizden kurtulmak gibi.

Hades 2 Sihir Kazanı
Hades 2 Sihir Kazanı

Karşılaştığınız karakterlere Nektar hediye etmeyi unutmayın.

Hades’in konu aldığı Yunan Mitolojisinde genel bir hediye olarak kabul edilen Nektar, özellikle ilk defa karşılaştığımız karakterlere hediye etmemiz gereken bir şey. Alemiyârım’ı geliştirdikçe oldukça kolay bir şekilde erişebileceğiniz Nektarlar, bir karaktere ilk defa hediye edildiğinde yeni bir diyalog silsilesi tetikliyorlar ve o karakterin de bize bir armağan vermesiyle son buluyorlar. Yeni bir geceye başlamadan önce bu armağanlara erişebiliyoruz ve yolculuğumuz sırasında gerçekten büyük önem taşıyorlar.

Hades 2 Armağanlar
Hades 2 Armağanlar

Arkana Kartları ile gücünüze güç katabilirsiniz

Hades 2 rehberinde değinmek istediğim bir diğer nokta ise Arkana Kartları ile Melinoë’yi nasıl güçlendirebileceğiniz. Arkana Kartları, belirli bir idrak puanı kullanarak kalıcı olarak aktifleştirebileceğimiz çeşitli bonuslar sunuyorlar. Tabii ki kullanabileceğimiz idrak puanı sınırlı ve her kartı aynı anda aktifleştirmemiz mümkün değil bu yüzden kendi önceliğimize göre en önemli olanları seçmemiz veya sürekli olarak idrak puanımızı yükseltmeye çalışmamız gerekiyor. Peki idrak puanı nasıl yükseltilir? Gece yolculuklarımız sırasında topladığımız materyaller ile idrak puanımızı yükseltebiliyoruz. Bunun için Arkana Kartı sekmesindeyken imlecimizi sağdaki karakter portremize kaydırmamız yeterli.

Hades 2 Arkana Kartları
Hades 2 Arkana Kartları

Arkana Kartları, Ay Tozu aracılığıyla güçlendirilebiliyor ve çok daha efektif bir hâle gelebiliyor. Aslında oyunda ilerledikçe sürekli olarak güçlendiğinizi ve oyunun kendisini kolaylaştırdığını göreceksiniz. Bu yüzden sabretmek de Hades 2 oynarken en çok dikkat etmemiz gereken etkenlerden bir tanesi.

Merak etmeyin, zamanla çok güçleneceksiniz.

Biliyorum, biraz önce bahsettim fakat bunun ayrı bir paragrafı hak ettiğini düşündüm. Çünkü Hades 2, güçlenmeniz için elinden gelen her şeyi yapan bir oyun. Oynadıkça hem öğreniyorsunuz hem de güçleniyorsunuz. Düşmanlarınız ise birkaç istisna dışında neredeyse tamamen aynı kalıyorlar. Yani sürekli olarak öğrenen ve kendisini geliştiren birisi karşısında hiçbir şansları yok. Bu yüzden bir düşmana takıldığınızda pes etmemeli ve bir sonraki sefere daha hazırlıklı olmayı hedeflemelisiniz. Yaptığınız hataları tespit etmeli, farklı yollar denemelisiniz. Oyun ilerledikçe size birçok şey sunuyor. Bunlardan bir tanesi de silahlara farklı suretler biçebilmek veya mevcut suretini güçlendirebilmek. Yani evet, silahınızı bile kalıcı olarak güçlendirebiliyorsunuz.

Hades 2 Silah Yükseltmeleri
Hades 2 Silah Yükseltmeleri

Hades 2 rehberimizin sonuna geldik. Umarım sizler için faydalı bilgiler sunabilmişimdir. Kronos ile olan savaşınızda başarılar diliyorum. Sonraki rehber yazılarımızda görüşmek üzere. Ha unutmadan, Hades 2 sistem gereksinimleri yazımızı da şuraya yerleştireyim.

Eren Eroğlu
Eren Eroğlu
Selam! Ben Eren Eroğlu. Atarita'nın yönetiminden sorumluyum. Aynı zamanda arada sırada oyun sektörüne dair yazıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: