Hades II Sistem Gereksinimleri ve Bilmeniz Gereken Teknik Detaylar

Patates bile oynatır diyemeyiz ama uzay teknolojisi de istemiyor.

Paylaş

Sürpriz şekilde çıkan Hades 2 sistem gereksinimleri ve teknik detaylarıyla da oyuncular tarafında merak konusu haline gelmiş durumda. Hal böyle olunca, biz de bu yazımızda sizlere oyunun bilgisayarınızdaki performansını doğrudan etkileyecek bilgiler verirken, aynı zamanda ufak tüyolardan da bahsedeceğiz.

Gelin hiç vakit kaybetmeden Supergiant Games’in yeni rogue-lite oyununa dair bilmeniz gereken teknik ayrıntıları inceleyelim.

Hades 2 sistem gereksinimleri neler, bilgisayarınız bu oyunu çalıştırabilir mi?

Öncelikle Hades 2 sistem gereksinimleri, oyunun yapısı gereği çok yüksek değil ve hemen hemen her bilgisayarda bir şekilde çalışabilir gibi görünüyor. Zira neredeyse 10 yıldan uzun süredir aramızda olan bazı ekran kartlarında bile oyunu oynamak mümkün. Yine de yüksek performans için elbette biraz daha güçlü donanımlara sahip olmanız gerektiğinin altını çizelim. Aşağıdaki tablodan, Hades II’yi oynayabilmek için aşağı yukarı nasıl bir bilgisayara sahip olmanız gerektiği hakkında bilgi alabilirsiniz.

Donanım/AyarMinimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim SistemiWindows 10 (64-bit)Windows 10 (64-bit)
İşlemciEn az çift çekirdekli, 2.4GHz saat hızında çalışan bir CPU.En az dört çekirdekli, 2.4GHz saat hızında çalışan bir CPU.
Bellek8 GB RAM8 GB RAM
Ekran KartıNvidia GeForce GTX 950
AMD Radeon R7 360
Intel HD Graphics 630
Nvidia GeForce RTX 2060
AMD Radeon RX 5600 XT
Intel Arc A580
Depolama10 GB 10 GB
Hades 2 sistem gereksinimleri tablosu.

İşlemci tarafında herhangi bir model verilmemiş olmasının temel sebeplerinden birisi, oyunun işlem gücü tarafında çılgın bir performans istemiyor oluşu. Eğer çift çekirdekli ve 2.4GHz hızında bir işlemciniz varsa, Hades 2 sistem gereksinimleri tablosundaki o satırı karşılıyorsunuz demektir. Buna masaüstü işlemcileri gibi dizüstü bilgisayarlarınızdaki işlemciler de dahildir. İşlemcinizin saat hızını ve çekirdek sayısını Görev Yöneticisi’ndeki “Performans” sekmesinden CPU kısmını inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Hades 2 kaç GB
Hades II Sistem Gereksinimleri ve Bilmeniz Gereken Teknik Detaylar

Hades 2 kaç GB?

Hades 2 bu yazının yayımlandığı tarih itibarıyla bilgisayarlarda yaklaşık 5 GB yer kaplıyor. Ancak erken erişim sürümünde olduğunu ve düzenli güncellemelerle bu boyutun büyüyeceğini unutmamakta fayda var.

Hades 2 sistem gereksinimleri tablosundaki gibi bilgisayarınızda en az 10 GB boş depolama alanı ayırmanız yeterli olacaktır. Hemen hemen her oyun için, istenen depolamanın üzerine ek olarak %5 kadar yer bırakmak daima faydalıdır. Aynı zamanda Hades 2’yi oynayabilmek için bir SSD’ye yüklemeniz gerekmiyor ancak bölümler arasında küçük yükleme ekranları olduğundan, bu süreden tasarruf etmek adına daha hızlı bir depolama aygıtına yükleyebilirsiniz. Yine de herhangi bir şart koşulmadığından, harddisk depolama aygıtlarınız da işinizi görecektir.

Performans sorunları yaşıyorsanız deneyebileceğiniz birkaç taktik

Eğer Hades 2 oynarken takılma, düşük FPS gibi bir takım performans sorunlarıyla karşılaşıyorsanız, deneyebileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor. Eğer oyunun Steam versiyonunu oynuyorsanız, başlatma seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Oyunun, çalışırken CPU’nuzun tüm çekirdeklerinden faydalanması için “-useallavailablecores” kodunu “Başlatma Seçenekleri” kısmına aşağıdaki görselde olduğu gibi yazmanız gerekiyor. Bu sayede işlemcinizin uygun olan tüm çekirdekleri aktif hale gelecek ve daha stabil bir deneyim elde edeceksiniz.

Hades II FPS sorunu
Hades II Sistem Gereksinimleri ve Bilmeniz Gereken Teknik Detaylar

Öte yandan Hades 2 sistem gereksinimleri tablosunda gösterdiğimizden daha düşük RAM boyutuna sahipseniz, fakat yine de oynamak istiyorsanız oyun ile birlikte herhangi bir program çalıştırmanızı tavsiye etmiyoruz. Açık tarayıcı sekmeleri, arka planda çalışan uygulamalar sistem kaynaklarını tükettiği için performansınızı kötü etkileyebilir. Sınırda bir bilgisayar sisteminiz varsa, bunların etkisi daha büyük olacaktır.

Ek olarak oyun erken erişim sürümünde yayınlandığı için, yaşadığınız problemlerin ilerleyen dönemde gelecek güncellemelerle düzelme ihtimalini de göz önünde bulundurun. Sorunlarınızı geliştiricilerle paylaşabilir ve haberlerinin olmasını sağlayabilirsiniz.

Sonuç

Bu yazımızda size Hades 2 sistem gereksinimleri konusundaki detayları ve performansı artırabileceğini düşündüğümüz küçük tüyoları paylaştık. Umuyoruz ki yazımız oyun deneyiminizi iyileştirme hususunda küçük de olsa bir yardımda bulunmuştur. Eğer daha farklı sorularınız ve aklınıza takılan konular varsa, bizimle ve diğer okurlarımızla yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın. Şimdiden herkese iyi oyunlar dileriz!

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: