KysuPin ile favori oyunlarında avantaj sağla!

KysuPin ile League of Legends, Valorant, PUBG Mobile ve daha birçok oyunun e-pinlerine oldukça uygun fiyatlardan erişebilirsin! #İşBirliği

Ghost of Tsushima PC Sürümü İnceleme

酒井仁とその兵士たち

Paylaş

Normalde Uzak Doğu tarihini-kültürünü pek bilmem, bugüne kadar da ilgimi çekmemiştir. Ancak PC tarafına gelen Ghost of Tsushima bana öyle bir istek aşıladı ki, şu an tüm kültürel aktiviteler başta olmak üzere Uzak Doğu ile ilgili ne varsa öğrenmek ve görmek istiyorum. Sanırım incelemeye bu girişim, sizlere oyun hakkında nasıl görüşlere sahip olduğumu özetlemiştir. Ghost of Tsushima, PC tarafına gelmiş en iyi PlayStation özel oyunlarından birisi olduğunu kanıtlar nitelikte bir yapım.

Geç başlayan oyun maceram

Şahsi bir konsol sahibi olmadığım ve olmayı tercih etmediğim için daha önce Ghost of Tsushima dahil olmak üzere birçok PlayStation özel oyununu kaçırmış bir oyuncu olarak, bu yapımların PC tarafına gelmesi beni gerçekten memnun ediyor. Şu muhteşem anlatım yeteneklerini ve harika sinematik sekansları görmeden ölseydim gözüm açık giderdi muhtemelen. PlayStation’un bağrından kopup PC tarafına gelen neredeyse her özel oyunu deneyimledim ancak Tsushima bu yapımların arasından sıyrılıp birinciliğe doğru koşturuyor, benim gözümde. Harika bir optimizasyon ile gelmesinin yanı sıra göz kamaştırıcı görselliği ile de kendine büyülemeyi başaran yapım, zaten senaryosu ile baştan gönlümü çalmıştı bile.

Ghost of Tsushima PC Sürümü İnceleme
Ghost of Tsushima PC Sürümü İnceleme

Moğol saldırılarıyla toprakları derde düşen Jin Sakai ve amcasını Komoda sahilinde muazzam bir savaş bekliyordu. Moğol ordusunun başında yer alan Khotun Khan ise öğrendiğimiz üzere Cengiz Han’ın torunu. Bizim Samuray ordumuz her ne kadar yürekli ve cesur olsa bile Komoda Sahilindeki bu savaşı kaybederek Tsushima topraklarının düşmesine engel olamıyor. Jin’in amcası Lord Shimura esir düşüyor, topraklara Moğol askerleri dadanıyor ve köyler yakılıp yıkılıyor. İşte bizim maceramız ise tam olarak burada başlıyor. Müttefikler toplayarak topraklarımızı geri almak, ve amcamızı esir hayatından kurtararak Tsushima’ya yeni bir dönem yaşatmak için kolları sıvıyoruz.

Şimdi sizlere oyunun ana senaryosunun kısa bir sinopsisini vermiş oldum. Özet olarak tüm hikaye bu şekilde ilerliyor ve yan senaryolar ile pekiştiriliyor. Tabii Ghost of Tsushima normal şartlarda 2020 yılında çıktığı için hikayeye hakim olmanız çok normal. Bu sebeple çok fazla uzatmadan biraz daha oyunun PC tarafındaki özelliklerine değinmek istiyorum.

Ghost of Tsushima PC sürümünde optimizasyon tek kelimeyle harika!

Yazının en başında da değindim üzere herhangi bir konsol sahibi olmadığım için oyunun PC-konsol karşılaştırmasını yapmam pek doğru olmaz. Ancak Ghost of Tsushima Director’s Cut’ın PC tarafında harika bir optimizasyona sahip olduğunu belirtmem gerekiyor. Hatırlarsanız The Last of Us gibi PC’ye gelmesini beklediğimiz muazzam bir yapımın çok kötü bir optimizasyona sahip olması hepimizi derinden yaralamıştı. Hatta onun incelemesine de buradan ulaşabilirsiniz. Ancak Tsushima, bu zincirleri kırarak harika bir şekilde karşımıza çıktı.

Ghost of Tsushima PC Sürümü İnceleme
Komoda Savaşı

Ghost of Tsushima PC portundan Nixxes Software sorumlu. Bu firma, optimizasyon konusunda gerçekten başarılı ve böylesine büyük bir dünyayı oyuncuya sorunsuz olarak sunmak da her yiğidin harcı değil diye düşünüyorum. RTX 2060 ekran kartım ile birlikte yüksek ve ultra ayarlar arasında oynadığım Tsushima, bir an olsun FPS düşüşü görmeden, gayet akıcı ve zevkli bir şekilde oynanabiliyor. Zaten incelemelere ve Steam üzerindeki tartışma konularına da bakacak olursak herkesin bu durumdan acayip şekilde memnun kaldığını görebiliyorsunuz. Ayrıca bu başarının arkasında “downgrade” gibi bir durumun yer almadığını da belirtmek isterim. İnternet üzerinden ufak bir araştırma ile oyunun PlayStation ve PC sürümlerinin karşılaştırmasını görerek bu duruma sizler de kanaat getirebilirsiniz.

DLSS ve diğer teknik özelliklere geldiğimizde ise yine ortaya güzel bir iş çıkartıldığını söyleyebilirim. DLSS kısmına pek fazla ihtiyaç duymadığım için oyun deneyimimi etkilemesine izin vermedim ancak ufak bir göz attığımda herhangi bir sorun çıkartmadan ve görselliği çamurlaştırmadan bizlere harika bir deneyim sunduğunu söyleyebilirim. Daha düşük özellikli bir donanıma sahipseniz DLSS gerçekten bu konuda sizlere hayli yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

Yalnız oyuna girer girmez karşıma çıkan “bulanıklık” sorununu gidermekte biraz sorun yaşadığımı belirtmem lazım. Belki gelen bir güncelleme ile de çözülmüş olabilir ancak hangi grafik ayarıyla oynarsam oynayayım, uzakta duran karakterlerin ve ağaçların hafif bulanıklaştığı bir durum başlarda çok sinirimi bozmuştu. Bu şekilde oynamak canımı sıkar diye düşünürken, hareket bulanıklığı ayarını kapatarak işi çözmüş olabilirim. Veya dediğim gibi tam o esnada gelen bir güncelleme ile de bu sorun giderilmiş olabilir. Ancak sizler böyle bir durumla karşılaştıysanız, ilk deneyeceğiniz şey grafik ayarlarından hareket bulanıklığını kapatmak olsun.

Ghost of Tsushima PC Sürümü İnceleme

Peki oyun PC’de nasıl hissettiriyor?

Tekrar belirteceğim ama, herhangi bir konsol sahibi değilim. Ancak bu oyunu klavye-mouse ikilisi ile oynamak yerine DualSense kontrolcüsü ile oynamayı tercih ettim. Verilen titreşim geri bildirimini almak için böyle bir yola başvurduğumu da belirtmek isterim. Bu tarz üçüncü şahıs oyunları genel olarak kontrolcü ile deneyimlemeyi seviyorum. Tek başaramadığım oyun ise Horizon Zero Dawn olmuştu. Ancak oradaki zorluğu burada yaşamadığımı ve Tsushima’nın kontrolcü ile gayet güzel akıp gittiğini söylemem gerekiyor. Zaten Haptik Geri Bildirim gibi özellikleri de işin içine katacak olursak ortaya kusursuz bir deneyim çıkarttığını söyleyebilirim.

PC’nin gücünü kullanarak oyunu 4K ve ultra ayarlarda oynamak oldukça güzel bir deneyim sunacaktır. Sistem özelliklerim buna el vermese bile şayet böyle bir imkanınız varsa oyunun PlayStation 5’ten çok çok daha iyi göründüğünü düşünüyorum. Ki buna sizler kendiniz de ufak bir araştırma ile karar verebilirsiniz. Ayrıca DLSS veya AMD FSR özelliklerini açtığınız zaman herhangi bir FPS kaybı olmadan oyunu deneyimlemek ve Tsushima’yı kurtarmak gerçekten harika bir deneyim olacaktır.

Ghost of Tsushima, PC tarafına gelmiş en iyi PlayStation özel oyunlarından birisi olduğunu kanıtlar nitelikte bir yapım.
Ghost of Tsushima PC Sürümü İnceleme

Optimizasyonu zaten güzel ama diyelim ki düşük bir sisteme sahipsiniz veya herhangi bir donanım sorunu çekiyorsunuz, o zaman işin içine ise DLSS 3, FSR 3 ve XESS teknolojileri giriyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi bu ayarlar sayesinde FPS kaybınızı minimuma indirerek başarılı bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz. Şayet “benim donanım problemim yok, grafikleri en yükseğe çekeceğim” diyenlere de ultra geniş ekran desteği sunulduğunu hatırlatmak isterim. Zaten DLAA gibi teknolojiler sayesinde en düşük gecikmeler de sunuluyor sizlere. Artık PlayStation özel oyunlarında bu tür ince PC ayarlarını görmeye çok alıştık ancak daha önce de dediğim gibi inanın bu ayarları hiç kurcalama zahmetine girmedim. Çünkü oyun tabiri caizse yağ gibi akan ve harika görünen bir yapıya ev sahipliği yapıyor.

Son sözlerim

Ghost of Tsushima PC sürümü, bana göre PC tarafına gelen (God of War veya Marvel’s Spider-Man gibi) en iyi PlayStation özel oyunlarından birisidir. Diğer özel oyunları da deneyimleme şansına eriştiğim için bu cümleleri göğsümü gere gere kurabiliyorum. Nixxes, gerçekten harika bir port işi başarmış. Günlerce ve hatta aylarca oynanabilecek, insanların oynarken sıkılmadığı bir yapımı PC tarafına sorunsuz getirebilmek ayakta alkışlanacak iş.

Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...

2 YORUMLAR

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: