Enshrouded Erken Erişim İnceleme

Devasa ama bir o kadar da performans sorunlarına sahip bir oyun!

Paylaş

Devasa dünyası ile öne çıkan bir hayatta kalma oyunu olan Enshrouded, hem teması hem de vadettikleri ile bir süredir ilgimi çeken bir oyundu. Atarita olarak, oyunu çıkışı öncesinde deneyimleme şansı bulduk. Oyunu, yedi arkadaşım ile birlikte oynadım ve tecrübelerimi anlatıyorum.

İşte Enshrouded erken erişim maceramıza dair her şey

Enshrouded, gerçekten çok büyük bir alana sahip. Öyle ki oyunu 16 arkadaşınız ile birlikte oynayabiliyor, dünyasının dört bir tarafına dağılabiliyorsunuz. Üstelik oyunun dünyası gerçekten de özen ile oluşturulmuş ve bir hayatta kalma oyununun sunacağı standartları karşılayacak nitelikte. Gene de biz oyunu deneyimlerken oynanış deneyimimizi baltayan ana bir etken vardı. Bu da teknik sorunlardı. Enshrouded’ı toplamda sekiz kişi birlikte oynadık. Bu oynanış sürecimiz boyunca, birbirinden farklı teknik sorunlar ile karşılaştık. Tabii biz bunları yaşarken henüz oyun çıkmamıştı ve mevcut yorumlarımı geçmişe yönelik yaptığımı belirtmek istiyorum. Yani geliştirici ekip, şu anda siz bu erken erişim incelemesini okurken tüm bu sorunları çoktan düzeltmiş olabilir.

Enshrouded İnceleme
Enshrouded İnceleme

Bizi en çok rahatsız eden iki ana teknik problem vardı. Bunlardan bir tanesi sunucu kursak da arkadaşlarımızın odaya giremiyor olması ve oyunu birkaç kez kapatıp açmanın gerekmesi. Bir diğeri de sürekli bir kare hızı düşüş sorunu. Örneğin oyunu RTX 3090 Ti bulunan bir sistem ile deneyimlerken fazlasıyla düşük bir performans alıyordum ki DLSS’in de açık olmasına rağmen. Bunun dışında oyunda gün geçişleri yaşanırken kare hızım 10’lu sayılara kadar düşebiliyordu. Yani optimizasyon bakımından kesinlikle sağlıklı bir deneyim sunmuyordu. Oyun içerisindeki temel dinamiklerde herhangi bir hataya denk gelmedik. Aslında yaşadığımız ana sorunları, genel olarak performans sorunları oluşturuyordu diyebilirim. Bence tüm bu sorunlar, Enshrouded’ın devasa dünyası ile birlikte oyuncuda uyandırdığı keşif isteğini öldürüyor.

Enshrouded, karakterinizi ister savaşçı ister bir büyücü yapabileceğiniz veya farklı dallara yönebileceğiniz oldukça çeşitli ve seçeneği bol bir oyun. Tabii tüm bunları birlikte de yapabilirsiniz. Oyunun ana görevler için sunduğu patikalar ve yol gösterimi de yeterliydi. Hatta bir ana görevin peşinden gitmek ve sunduğu keşif elementleriyle karşılaşmak, bunların oyuncuyu ödüllendirişini görmek başarılıydı çünkü oyun, keşfetmek isteyen oyuncuyu gerçekten ödüllendiriyor. Bu noktada Enshroded’tan fazlasıyla tatmin kaldığımı söyleyebilirim. Zaten oyunun devasa dünyasını da düşündüğümüzde keşfedebileceğiniz binbir farklı mekan bulunuyor. Bazı alanlar, kendi içerisinde gizlenmiş yeni minik alanlara da ev sahipliği yapıyor. Üstelik hiç beklemediğiniz yerlerden, karakterinizi fazlasıyla geliştirecek yeni eşyalarla dahi karşılaşabiliyorsunuz.

Kocaman dünyası ile öne çıkan bir oyun olan Enshrouded erken erişim olarak çıktı! Biz de oyun dair deneyimlerimizi paylaşıyoruz.
Enshrouded Erken Erişim İnceleme

Oynanış tarafında değinmek istediğim bir nokta bulunuyor. Bu da karakterimizin hiç oturaklı hissettirmediği yönünde. Karakter kontrolü açısından çok başarılı hissettirmese de bence dövüş mekanikleri ile bu açığı kapatıyor. Özellikle oyundaki yakın dövüş sekanslarını fazlasıyla eğlenceli buldum. Elinizdeki teçhizatlara göre farklı büyüler de kullanabiliyor, yakın dövüşleriniz sırasında düşman ile aranıza bir anda mesafe de koyabiliyorsunuz. Üstelik oyun hem teçhizatlar hem de dünyasında işinize yarayacak araç gereçler açısından fazlasıyla çeşitli bir deneyim sunuyor. Tabii bu çeşitlilik sadece teçhizat tarafında değil. Üretim ve inşa kategorilerinde de Enshrouded’ta fazlasıyla seçenek bulunuyor.

Oyunda gördüğünüz neredeyse her şey etkileşime geçilebilir bir durumda oluyor. Bazı özel yapılar haricinde önünüze gelen her şeyi parçalayabiliyor ve ham maddelerine ulaşabiliyorsunuz. Enshrouded, kendi içerisinde klasik bir kaynak elde etme yöntemi barındırsa da bu yapılar ile çeşitlilik de artırıyor. Tabii her şeyi klasik bir balta veya kazma ile de alamıyorsunuz ve kuvvetli seviyelere ulaşmanız gerekebiliyor. İnşa edebileceklerinizin veya yapabileceklerinizin sınırı ise hayal gücünüzde saklı. İlk etapta inşa tarafı biraz zor gözükse de alışıldığını söyleyebilirim.

Kocaman dünyası ile öne çıkan bir oyun olan Enshrouded erken erişim olarak çıktı! Biz de oyun dair deneyimlerimizi paylaşıyoruz.
Enshrouded Erken Erişim İnceleme

Aslında oldukça kapsamlı bir oyun olan Enshrouded, kendi içerisindeki teknik problemlere esir düşmüş. Bu denli teknik sorunların oynanış deneyimimi baltalamadığı bir senaryoda oyunu epey uzun saatler oynardım diye düşünüyorum. Enshrouded’ı, erken erişim süreci sonlanana kadar takibe alacağım.

Ayrıca Enshrouded, Steam’de en çok beklenen Türkçe dil destekli oyunlar arasında da yer alıyordu.

Son sözler

Büyük beklentiler ile girdiğim ve beklediğim çoğu şeyin de oyun içerisinde olduğunu gördüğüm bir yapım olan Enshrouded, içerisinde barındırdığı teknik problemler sebebiyle bu macerayı baltalayabiliyor. Oyun, hayatta kalma konusunda başarılı ve fazlasıyla kapsamlı bir dünyaya sahip. Bu yüzden arkadaşlar ile birlikte fazlasıyla eğlenceli fakat ben, optimizasyon sorunlarının iyice giderilmesi adına birkaç güncellemenin beklenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Eren Eroğlu
Eren Eroğlu
Selam! Ben Eren Eroğlu. Atarita'nın yönetiminden sorumluyum. Aynı zamanda arada sırada oyun sektörüne dair yazıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: