En İyi Starfield Modları: Performans Artırmadan Başarımlara Kadar Birçok Mod Öneriyoruz!

Paylaş

Oyun daha herkes için çıkmamış olsa bile işte karşınızda en iyi Starfield modları! Bethesda’nın erken erişime açtığı yeni RPG’si, daha önce Todd Howard’ın da dediği gibi “mod geliştiricileri için bir cennet” haline gelmiş durumda. İlk etapta oyunun performansını artırmayı ve ufak tefek şeyleri düzenlemeyi hedefleyen 300’e yakın mod paylaşıldı. Biz de hem erken erişimde oyun deneyimini iyileştirmek isteyenler hem de sıfırdan başlarken sorunsuz ilerleyeyim diyenler için bir liste hazırladık. Gelin öyleyse hangi Starfield modları işimizi kolaylaştıracakmış, birlikte bakalım.

Karşınızda oyun deneyimini ipten alan en iyi Starfield modları!

Starfield kapı eşiğinden görünür görünmez mod geliştiricileri üzerinde çalışmaya başladı ve oyun deneyiminizi güzelleştirecek birçok farklı mod internette yayınlandı. Bunlar arasında ilk etapta insanların sorun yaşadığı performans tarafına değinenler olduğu gibi grafiklerde değişiklik yapanları da bulunuyor. Gelin herkesin işine yarayabilecek en iyi Starfield modları hangileri? Detayları inceleyelim.

Starfield Upscaler – Replacing FSR 2 with DLSS or XeSS

İsminin çok uzun olması gözünüzü korkutmasın, bu mod temelde büyük bir sorunu çözüyor. Öyle ki Bethesda, AMD ile iş birliği yaptığı için oyununda FSR2 desteği bulunsa da Nvidia ya da Intel ekran kartları için bir teknoloji barındırmıyor. Bu mod ise mevcuttaki FSR2’yi alarak talebe göre dilerseniz DLSS, dilerseniz de XeSS çözünürlük ölçekleme sistemleriyle değiştiriyor. Aynı zamanda bu değişimin özellikle 2000 serisi Nvidia ekran kartlarında büyük bir FPS artışı sağladığı da söyleniyor.

En iyi Starfield modları
Starfield DLSS modu.

Ekibimizin sevgili editörlerinden Atakan Gümrükçüoğlu şu sıralar Starfield oynuyor ve size bazı tavsiyeleri var. Söz konusu modu kullanırken, “Preset F” seçeneği ile hem cam gibi bir görüntü hem de yüksek performans elde etmeniz mümkün oluyormuş. Denemekten zarar gelmez diyor, bu kıymetli bilgi için Atakan’a teşekkür ediyoruz. Nexus Mods sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.


Achievement Enabler

Oyunu Starfield modlarını kullanmadan bitirmek ya da ikinci kez oynamak, Bethesda’nın RPG oyunlarını sevenlere göre değil. Bunun farkında olduğumuz için Achievement Enabler’ın size ne kadar fayda sağlayabileceğini de biliyoruz. Oyunda mod kullandığınız için Steam başarımlarının devre dışı kalmasını sağlayan sorunu buradan giderebilirsiniz. Bu sayede %100’e doğru giden maceranızda hiçbir engele takılmayacaksınız. Nexus Mods üzerinde yayınlanan mod şu ana kadar 30 bine yakın indirmeye ulaşmış durumda.


Starfield Performance Optimizations

Starfield performans modu
Starfield FPS modu.

Oyunda FPS problemleri yaşayan tüm oyuncuların dikkatine! Oyunu mümkün olan en akıcı deneyim haline getirmek için geliştirilen ve en iyi Starfield modları arasında yerini alan bu özelleştirme sayesinde büyük performans artışları yaşayabilirsiniz. Ayrıca sistemi oyunu oynamaya yetmeyen oyuncular için görsellikten feragat ederek yüksek kare hızlarına çıkabilecekleri “Potato Mode” özelliğini de içeriyor. Ancak bilmeyenler için, Potato Mode’un oyunun oynanabilmesine olanak sağlasa da görselliği dibe çektiğini söyleyelim. Performans sorunu yaşayanları bu tarafa alalım.


Skip Launch Video

Adından da anlaşılabileceği üzere oyun açılırken karşınıza çıkan açılış videosunu atlamanızı sağlıyor. Bethesda’nın yerleştirdiği açılış videosunu tamamen siyah ve tek kareden oluşan bir başka video ile değiştiriyor. Bu sayede oyunu açar açmaz kısa süre içerisinde kendinizi ana menüde buluyorsunuz. Eğer açılış ekranı sizi sıkıyorsa buradan moda ulaşabilirsiniz.


DualSense – PS5 Icons

Oyunu bilgisayarınızda DualSense kontrolcüsü ile oynuyor fakat Xbox kontrolcüsü logolarıyla kontrolleri özelleştirmekte zorluk çekiyorsanız, gelin buna bir son verelim. DualSense PS5 Icons modu sayesinde oyuna PlayStation kontrolcüsündeki semboller de ekleniyor ve kafa karışıklıkları ortadan kalkıyor.

Starfield'da DualSense logoları gösteren mod.
Starfield’da DualSense logoları gösteren mod.

60 FPS Smooth UI

Arayüz efektleri oyunun vanilla sürümünde 30 FPS olarak ayarlanmış durumda. Bunlar arasında düşmanlara ateş ettiğinizde yükselen sayılar ve bunun gibi çeşitli efektler bulunuyor. Söz konusu mod sayesinde bu efektlerin kare hızları 60 FPS’ye yükselecek ve dolayısıyla performansınızdan feragat etmeden daha akıcı bir deneyim elde etmiş olacaksınız. Başta gözünüze küçük bir şeymiş gibi görünebilir fakat oynadıkça deneyimi ne kadar olumlu etkilediğini fark edeceksiniz.


Quantum Reshade grafik modu

Adından da anlaşılabileceği gibi bu bir reshade modu. Temelde yaptığı şey oyundaki renklerin doygunluğunu, kontrastını ve tonlarını değiştirmek. Doku çözünürlüğü, parçacık kalitesi gibi değişiklikler beklemeden oyunun renk paletinde yapacağınız ufak ayarlamalar ile istediğiniz görüntüyü elde edebilmenizi sağlıyor. Ayrıca mod geliştiricisinin oluşturduğu bir özel ayar ile beraber geliyor. Denemek isterseniz Nexus Mods sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

En iyi Starfield modları: Grafik
Grafik modu karşılaştırması.

Immersive Damage

Starfield çıktığından bu yana oyuncular düşmanların “mermi süngeri” gibi hissettirdiğini söylüyorlardı. Aslında bir RPG oyunu olduğundan bu beklenebilir bir durumdu fakat rahatsız olan oyuncular için bir mod yayınlandı. Immersive Damage adındaki mod kolay ve çok kolay zorluklarda çalışmayacak fakat diğer zorluk seviyelerinde oyun deneyiminizi istediğiniz noktaya getirmeyi amaçlıyor. Kurulum detaylarını buradan Nexus Mods sayfasına giderek öğrenebilirsiniz.


Sizin için tavsiye edebileceğimiz en iyi Starfield modları bu şekildeydi. Eğer listede olmadığı gözünüze çarpan, çok faydalı olacağını düşündüğünüz bir mod var ise lütfen yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: