Bannerlord Taktikleri: Kuşatma, Savunma ve Meydan Muharebeleri İçin Kritik Tavsiyeler!

Paylaş

Mount & Blade II Bannerlord taktikleri özellikle seriye yeni başlamış oyuncular tarafından fazlasıyla merak ediliyor. Tabii bizler de oyuncuların daha keyifli ve güçlü bir oyun deneyimi yaşaması adına sizler için bütün bildiklerimizi bu rehberimizde derledik. Kuşatma, savunma ya da meydan muharebelerinde sayı üstünlüğü karşı tarafta olsa bile kazanmanızı sağlayacak en iyi taktikler ile karşınızdayız! At binenin, kılıç kuşananın ise galibiyet de rehberimizi okuyanlarındır diyor ve bilgileri aktarmaya başlıyoruz.

Sayı üstünlüğü dinlemeyen Bannerlord taktikleri!

Oyunda özellikle ilk aşamalarda oyuncular, sayısı hayli yüksek olan düşman lordları ya da orduları tarafından yakalanabiliyorlar. Böyle bir durumda eğer ordunuzdaki birimler Bannerlord en iyi askerler listemizde yer alan birimler kadar güçlü değilse hayatta kalma şansınız hayli düşük. Yine de doğru Bannerlord taktiklerini uygularsanız, galibiyet kaçınılmaz olacaktır. Gelin şimdi hangi savaşlarda neleri yapmanız gerektiğinden detaylıca bahsedelim.

Mount & Blade II: Bannerlord
Mount & Blade II: Bannerlord

Meydan muharebelerinde uygulamanız gereken taktikler ve birimlerin kullanımı

Meydan muharebeleri oyundaki stratejik yönü en düşük savaşlardır. Çevre faktörünü doğru kullanarak ve askerlerinize doğru emirleri vererek sayı üstünlüğü karşı tarafta olsa bile galip gelebilirsiniz. Bunun için ise birimlerinizi doğru kullanmanız çok önemli.

Örneğin kalkanlı piyadeleriniz, düşman okçu ve atlı okçularının sizi ok yağmuruna tutmasına direnç gösterebilmeli. Bu nedenle kalkanlı piyadeleri eğer karşıda menzilli silah kullanan düşman sayısı fazla ise kalkan duvarı formasyonunda kullanmakta fayda var.

Öte yandan okçularınız, birliğinizdeki en büyük hasar payına sahip birimlerdir. Düşman piyadelerini yavaşlatır ve atlılarına karşı büyük avantaja sahiptir. Ancak en kırılgan birim de yine okçulardır. Bannerlord taktikleri rehberimiz kapsamında size verebileceğimiz en iyi tavsiye, okçu birimlerinizin kanatlarını ve karşısını düşman saldırılarından korumak olacaktır. Aynı zamanda ayrık bir formasyon seçerek karşı ok atışlarından en az şekilde etkilenmesini sağlamanızı tavsiye ediyoruz.

Bannerlord taktikleri
Meydan muharebelerinde piyadeler önemli bir yere sahiptir.

Atlılar ise stratejik yönü en güçlü birimler arasında yer alıyor. Kontrolünü yapay zekaya bırakmak her zaman daha kolay olsa da kendiniz kontrol etmek isterseniz atlı birimlerinizi iki gruba ayırarak formasyonlarınızın kanatlarını korumalarını sağlayabilirsiniz. Atlı okçular ile düşman formasyonunda bir bozulma yaratabildiğiniz anda ise bunu fırsat bilerek atlılarınızla hücum etmeniz gerekecek. Formasyonu bozulmuş piyadeler okçularınızın hasarına daha açık hale gelecek ve bu sayede piyadelerinizi sürmeden önce düşman hatlarını zayıflatmış olacaksınız.

Toparlarsak, birimleri şu şekilde yönetmeniz gerekiyor:

 • Piyadelerinizi okçu atışlarından korumak için kalkan duvarı formasyonuna getirin
 • Okçularınız ayrık durumda olsun ve hem karşı, hem de yan taraflarının güvenliğini sağlayın
 • Atlı okçularınızla düşmanın dizilimini bozmaya çalışın ve dürtün
 • Atlılarınız ise ilk etapta formasyonlarınızın kanatlarını korusun ve fırsat bulduğunuzda hücum edin

Bu sayede meydan muharebeleri sizin için bir eziyet olmaktan çıkarak kolay galibiyetlere dönüşecekler.

Kuşatma taktikleri

Bannerlord’da krallığınızı kurduktan ya da bir krallığa derebeyi olarak girdikten sonra kuşatma savaşlarına katılabileceksiniz. Bu savaşlar sırasında mühendislik yeteneğinizin önemi ortaya çıkacak. Zira kuşatma silahları olmadan yapılan kuşatmalarda kazansanız bile normalden çok daha fazla kayıp verebilirsiniz. Kuşatmalar için en sağlam Bannerlord taktiklerinden birisi, doğru zamanda doğru aleti kullanmaktır.

Kuşatma kampınızı oluşturduktan sonra ilk işiniz koçbaşı ve kuşatma kulelerini yerleştirmek olsun. Daha sonra ise 4 adet Trebüşe üreterek hepsini üretim tamamlandıktan sonra rezerve ekleyin. Savaş alanında çok uzun süre durmaları, hasar almaları anlamına geldiği için bir süre rezervde bekletmek en iyi yöntem olacaktır.

Bannerlord taktikleri - Kuşatma savaşları
Bannerlord Taktikleri: Kuşatma savaşlarında karşı savunma teçhizatlarını yok etmek çok önemli.

Trebüşelerinizi ürettikten sonra ise 4 adet mancınık üretin ve tüm mancınıkları da yine rezerve ekleyerek hasar almalarını engelleyin. Sonrasında oyunda zamanı durdurun ve 4 slota birden aynı anda trebüşelerinizi ekleyin. trebüşeler, düşmanın savunma aletlerini kırmaya yarayacak. Tüm savunma teçhizatları kırıldıktan sonra ise zamanı durdurun, trebüşeleri rezerve ekleyin ve açılan boşluklara mancınıkları yerleştirin.

Sonrasında savaş alanına atlayabilirsiniz. Bu sayede düşman, size surlara çıkana ya da kapıyı kırana kadar sadece okçularıyla hasar verebilecek. Okçuları ise surların üstünde mancınıklarınızın açık hedefi haline gelecek. Bu Bannerlord taktiği sayesinde siz daha kalenin ya da şehrin içine girmeden karşı ordudaki askerlerin neredeyse yarısını etkisiz hale getirmiş olacaksınız. Geri kalanını da askerleriniz halledecek.

Kısaca özetlemek gerekirse:

 • Koçbaşı ve kuşatma kulelerinizi inşa edin
 • 4 adet trebüşe üretin ve üretilenleri hemen rezerve ekleyin
 • 4 adet mancınık üreterek onları da rezerve ekleyin
 • Zamanı durdurarak 4 slotun hepsine trebüşeleri ekleyin
 • Trebüşeler düşman savunma aletlerini yok ettikten sonra zamanı durdurun
 • Trebüşeleri rezerve ekleyerek mancınıkları savaş alanına indirin

Bu sayede sayı üstünlüğü karşı tarafta olsa bile bire bir muharebe başlamadan önce avantajlarını büyük ölçüde alabileceksiniz.

Savunma taktikleri

Bannerlord’da savunma yapmak büyük ölçüde askerlerinizin seviyesine ve sayısına bakıyor. Ancak ufak ama kritik taktikler uygulayarak oyunun sebep olduğu bazı dezavantajları ortadan kaldırabilirsiniz. Savunma tarafında oyuncuların yaptığı en büyük hatalardan birisi ise piyadelerin kontrolünü yapay zekaya bırakmak. Bunu yapmayın, bunun yerine daha verimli yöntemler var. Gelin inceleyelim.

Piyadelerinizi yapay zekaya bıraktığınızda savaşa kalenin ortasında başlayıp, sonra mevkilerine geçiyorlar. Bunun yerine direkt mevkilerinde başlamaları çok daha avantajlı olacaktır. Surlarda kuşatma kulelerinin ya da yoksa merdivenlerin denk geldiği noktalara piyadelerinizi kalkan duvarı formasyonunda dikkatlice yerleştirin. Bir formasyonunuzu ise mutlaka kale ya da şehir kapısının önüne yerleştirin. Ayrıca kapı önüne yerleştirdiğiniz formasyonu da mutlaka okçu birlikleri ile destekleyin. Kapana kısılmış düşmanları avlamakta okçulardan daha iyi bir birim yoktur.

Bannerlord taktikleri
Bannerlord taktikleri

Tabii sadece formasyonları ayarlamak da savunma taktikleri için yeterli olmayacaktır. Eğer kuşatma silahlarınız arasında Balista gibi çok fazla askere tek seferde hasar verebilen silahlar varsa, birisinin başına siz geçin. Yapay zeka mancınık ve trebüşe kullanmakta ne kadar iyi olsa da aynı performansı balista ile gösteremiyor. Siz ise bir vuruşta 3-4 düşmanı indirebilir ve surlarınıza ya da kapınıza hücum edecek piyadelerin sayısını hızlıca azaltabilirsiniz. Yine sayı üstünlüğünü de bu şekilde dengelemeniz mümkün. Ayrıca bazı Bannerlord modları sayesinde tüm silahlarınızın birden fazla askere hasar vermesini de sağlayabilirsiniz.

Özetle savunma taktiklerinde:

 • Okçu birimlerinizi yapay zekaya bırakın ancak piyadeleri kendiniz kontrol edin
 • Piyadelerinizi merdiven ya da kuşatma kulesinin geleceği yerlere kalkan duvarı yaparak yerleştirin
 • Kapı savunması için bir birlik ayırın ve mutlaka okçu birimleriniz ile destekleyin
 • Kuşatma silahlarını sayı üstünlüğünü artırmak ya da dengelemek için kullanın

Bu sayede kaleleriniz ve şehirleriniz hiç olmadığı kadar güvende olacak.

Bannerlord taktikleri bu şekildeydi. Eğer daha fazla Mount & Blade II: Bannerlord içeriği okumak istiyorsanız ve tüm detayları öğrenmekte kararlıysanız bizi takip etmeye devam edin.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: