Bannerlord Modları: Mount & Blade+ Koleksiyonu

Paylaş

Taleworlds’ün sevilen strateji RPG oyunu Mount & Blade II: Bannerlord modları ile bambaşka bir boyuta taşınabiliyor. Biz de oyunda okumayı öğrenerek derslere girip kitaplar okuyarak yeteneklerinizi geliştirebildiğiniz, oyunun diplomatik yönünü çok daha detaylandırabildiğiniz çeşitli modları listeledik. Koleksiyona da “Mount & Blade+” ismini verdik. Adının hakkını vereceğini düşündüğümüz koleksiyonumuzdaki tüm içerikleri de sizlere en verimli şekilde açıkladık. Aynı zamanda bu liste tam sürümde de sorunsuz şekilde çalışmakta. Buyursunlar!

Mount & Blade+ Koleksiyonumuz: En iyi Bannerlord modları

Öncelikle koleksiyondaki tüm modları yüklediğinizde oyunda sizi bekleyen yeniliklerden kısaca bahsedelim! Karakterinize okumayı öğretebilir, derslere katılarak ve kitap okuyarak yetenek puanları kazanabilirsiniz. Aynı zamanda birliğinizde bir savaşta en çok düşman öldüren askerlerden birkaçını yanınıza yoldaş, krallığınıza lord yapabileceksiniz. Buna ek olarak görev yapmak için lordların peşinde koşmak yerine onlara haberci göndererek bolca zaman kazanabileceksiniz. Bununla biter mi? Hayır! Savaş atmosferini doruklarda yaşamanızı sağlayacak çeşitli Bannerlord modları da yine koleksiyonumuz içerisinde yerini alacak.

Taleworlds'ün sevilen strateji RPG oyunu Mount & Blade II: Bannerlord modları ile bambaşka bir boyuta taşınabiliyor. Biz de oyunda okumayı öğrenerek derslere girip kitaplar okuyarak yeteneklerinizi geliştirebildiğiniz, oyunun diplomatik yönünü çok daha detaylandırabildiğiniz çeşitli modları listeledik. Koleksiyona da

Yönetim tarafında ise kaleleriniz ve şehirlerinizin garnizonları için istediğiniz birimleri alabilecek, kaledeki tutsaklarınızı bir süre sonra birliğinize yapabildiğiniz gibi garnizonlarınıza da ekleyebileceksiniz. Yüklerken sorun yaşamamanız için yaptığımız koleksiyonun yükleme sırasını da sizlerle paylaşacağız. Eğer bütün bunlar sizin için yeterince ilgi çekiciyse, gelin artık modlardan konuşmaya başlayalım.

Yüklemeniz gereken temel modlar: Harmony, UIExtender, Butterlib ve Mod Configuration Menu

Hemen hemen bütün modları indirmeniz için başlıkta adı geçen bazı modları ve kütüphaneleri oyuna yüklemeniz gerekiyor. Aşağıdaki listedekileri yüklemezseniz, diğer modlar da ne yazık ki çalışmayacak. Bunların da linkini sizler için aşağıya bırakıyor, nasıl yükleyeceğinizi bilmiyorsanız da hazırladığımız Nexus Mod Manager ile oyunlara mod kurma rehberine göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Yine koleksiyonu ve söz konusu içerikleri teker teker indirmek için de rehberdeki bilgilere ihtiyacınız olabilir.

Yukarıdaki listenin sırası aynı zamanda Vortex üzerinden ayarlayacağınız yükleme sırasını da gösteriyor. Zaten program kendisinden ayarladığı için gerek duymayacaksınız fakat eğer ayarlamazsa, Load Order kısmındaki ilk 4 modun bu şekilde olması gerekiyor.

Koleksiyondaki Bannerlord modları listesi

Mount & Blade+’ı hazırlarken oyunun vanilla deneyimine zarar vermeden, zenginleştirecek tüm modları listeledik. Yükleme sırası da yine yukarıdaki listenin sırası ile aynı. Hepsini oyunun kendi modüllerinin altına gelecek şekilde bu sırada yüklediğinizde bir sorun yaşamazsınız. Mod sayısı az görünebilir ancak Xorberax’s Legacy, başlı başına bir paket. Dilerseniz şimdi listedeki tüm modların içeriklerine birlikte göz atalım ve oyununuzu nasıl değiştireceğine yakından bakalım.


Achivement Unblocker

Mount & Blade II: Bannerlord modları ile oynadığınız zaman Steam başarımlarını kazanamıyorsunuz. Aslında oynanabilirliği büyük ölçüde modifikasyon paketleriyle olan bir oyunda bu biraz can sıkıcı bir durum. Eğer Achivement Unblocker’ı yüklerseniz bu sorundan kurtulmanız mümkün. Ben tercihen koleksiyonda bu moda da yer verdim ancak kullanmak istemiyorsanız yükledikten sonra devre dışı bırakabiliyorsunuz.

Diplomacy

Bannerlord’daki diploması seçenekleri sizin için yeterli gelmeyebilir. Açıkçası diplomasinin oyunda çok yüzeysel olması da eleştiriler arasında yer alıyordu. Warband’de olduğu gibi yeni oyunun imdadına da yine mod geliştiricileri yetişti. Diplomacy modu sayesinde haritada dolaşıp lord aramak yerine ulak gönderip oyun içi birkaç saat ya da birkaç gün içinde direkt lord ile konuşma ara sahnesine ilerleyebiliyorsunuz. Bununla birlikte diğer krallıklara sadece savaş açıp barış yapmak yerine ittifaklar kurup, saldırmazlık paktları imzalayabiliyorsunuz. Bunun gibi birçok detay Diplomacy ile mümkün olacak. Vanilla deneyiminin üzerine bir şeyler katan bu mod da Bannerlord modları listemizde yerini alıyor.

Bannerlord Modları: Mount & Blade+ Koleksiyonu Diplomacy Modu
Diplomacy

DismembermentPlus

Özellikle savaş alanlarında gerçekçiliği had safhaya çıkaran DismembermentPlus’ı koleksiyonumuza dahil ettik. Oyuna uzuv kopmaları ekleyen bu mod sayesinde dilerseniz bu kopma anlarını ağır çekim olarak da izleyebiliyorsunuz. Tabi büyük savaşlarda biraz can sıkıcı bir hal alıyor, bu nedenle ayarlardan ağır çekim modunu kapatmakta fayda olduğunu da ekleyelim.

Bannerlord DismembermentPlus Modu
Dismemberment

Family Control

Family Control, oyundaki evli olmadığınız diğer karakterler ile de “kaçamaklar” yapmanıza olanak tanıyor. İkna kabiliyetlerinizi kullanarak geçtiğiniz diyaloglar sonrasında çocuk sahibi olma ihtimaliniz de var. Hamilelik uyarısı geldikten sonra söz konusu kişi ile konuşup çocuğu aldırma ya da gayrimeşru çocuğunuzu evlat edinme gibi bazı seçenekler de ekliyor. Bu da etik olmasa da oyuna bir bakıma yeni bir mekanik ekliyor diyebiliriz. Modun Türkçe yamasını da buraya tıklayarak indirip, diyalogları Türkçe olarak deneyimleyebilirsiniz.

Family Control modu
Family Control

Xorberax’s Legacy

TheSchwarz1 tarafından yayınlanan bu paket, vaktiyle Xorberax’ın yaptığı tüm Bannerlord modlarını aynı yerde topluyor. İçerisinde tam 9 farklı yeni özellik barındıran paketin içeriği şu şekilde:

Xorberax's Legacy Modu
Xorberax’s Legacy
  • Banks of Calradia: Oyuna bankalar ekler, kredi çekebilmenizi ya da yatırım yapabilmenizi sağlar. Pasif gelir elde etmek için iyidir.
  • Cut Through Everyone: Yaptığınız saldırıların bir düşmandan sekip durmasını önler, bunun yerine bir defada birden çok düşmana vurabilirsiniz.
  • Deadly Combat: Ölümcül yerlere (kafa, göğüs gibi) yapılan darbeler ani ölümle sonuçlanır ya da kanama nedeniyle hızlıca öldürür. Oyundaki dövüş mekaniklerini daha ölümcül yapar ve stratejik bir savaş tekniği edinmenize teşvik eder.
  • Deadly Horse Charges: Atınız ile yaptığınız saldırıların daha ciddi olmasına sebep olur. Atlar daha fazla hasar verir, sonuçta bunlar büyük hayvanlar. Yine gerçekçiliği destekler.
  • Friendly Fire: Tüm birimler için dost ateşini etkin kılar. Okçularınız, kalabalık bir savaşta kendi askerlerinizi de oklayabilir. Bu nedenle oyuna stratejik yeni bir boyut katar.
  • Honest Work: Köylerde çalışarak para kazanabilmenize olanak tanır. Oyunun erken aşamalarında işinizi kolaylaştırır.
  • Scholars of Calradia: Şehirlere alim ekleyerek onlardan ders alabilmenizi sağlar ve bu sayede kendinizin ve yoldaşlarınızın belirli yeteneklerini geliştirebilirsiniz.
  • Shoulder Camera: Üçüncü şahıs kamerasını omuz üstü kamerası ile değiştirir. Oyuna farklı bir perspektif katar.
  • Training Field: Talim alanında ve arenalarda birimlerinize talim yaptırıp yükseltebilmenizi sağlar.

LT Education

Oyuna bambaşka bir boyut ekler. Education modu sayesinde karakterinize önce okumayı öğretip ardından satın alabildiğiniz kitaplarla yeteneklerini geliştirmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede bazı yeteneklerde gelişip perk açmak için sürekli aynı şeyi yapmak zorunda kalmaz, kitaplar ya da parşömenler okuyarak bunu hızlıca yapabilirsiniz.

Education Modu
Education

Listedeki modların hepsini tek seferde yükleyebilirsiniz

Modları dilerseniz tek tek, dilerseniz de Nexus Mod Manager sayesinde tek seferde yükleyebilirsiniz. Tek tek yükleyip istediklerinizi elemek istiyorsanız yazının başındaki listeden tıklayarak sayfalarına gidebilirsiniz. Ancak hepsini bir arada yükleyip çok uğraşmak istemiyorsanız, aşağıdaki bağlantıdan sizin için hazırlayıp yüklediğimiz koleksiyonu da Nexus Mod Manager ile indirip direkt oynamaya başlayabilirsiniz.

Listemizi nasıl buldunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı, eklemek istediğiniz mod varsa da yazmayı unutmayın. Sevgi ve oyun ile kalın.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

1 Yorum

guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
10 Ekim 2023 01:49

Cok basarili bir rehber olmus tesekkur ediyorum

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: