Baldur’s Gate 3 Sistem Gereksinimleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi: İşte Merak Edilen Her Şey!

Paylaş

Baldur’s Gate 3 sistem gereksinimleri, çıkış tarihi ve Türkiye fiyatı gibi detaylar oyuncular nezdinde oldukça merak edilen konular haline geldi. Biz de sizler için bütün bu konuları ayrıntılarıyla anlattığımız içeriğimizi hazırladık. Larian Studios’un oyuncuları yüzlerce saat ekran karşısında tutmaya hazırlanan yeni CRPG oyunu hakkında neler biliyoruz? Hep birlikte göz atalım.

Baldur’s Gate 3 ne zaman çıkacak?

Larian Studios’un beklenen oyunu için birden fazla çıkış tarihi söz konusu. Baldur’s Gate 3’ün PC sürümü 3 Ağustos 2023 tarihinde, PlayStation 5 sürümü de 6 Eylül 2023’te piyasaya sürülecek. Öte yandan oyundaki bölünmüş ekran özelliği nedeniyle sorun yaşadıkları gerekçesiyle şimdilik Xbox Series X|S konsolları için belirli bir çıkış tarihi yok.

Baldur's Gate 3 sistem gereksinimleri, fiyatı ve çıkış tarihi.
Baldur’s Gate 3 sistem gereksinimleri, fiyatı ve çıkış tarihi: İşte tüm detaylar!

Larian Studios, oyundaki split-screen özelliğinin Xbox Series S’te düzgün çalışmaması nedeniyle oyunu Series X konsoluna da getiremediğini paylaşmıştı. Microsoft’tan destek ekipleri de stüdyoya ulaşıp sorun üzerinde birlikte çalışmaya başlamış olsalar da henüz kesin bir açıklama gelmedi. Yani oyunun Xbox konsollarına ne zaman çıkacağı belli değil.

Baldur’s Gate 3 sistem gereksinimleri

Baldur’s Gate 3 sistem gereksinimleri detaylarına baktığımızda orta segment bilgisayarlarda ve hatta nispeten eski sistemlerde bile çalışabileceğini görüyoruz. Minimum tarafta performans olarak en iyi deneyimi sunmasa bile AMD FX-8350 ve Nvidia GTX 970 gibi oldukça eski donanımlarda bile çalışabilecek. Öte yandan eğer akıcı ve yüksek çözünürlüklü bir oyun deneyimi istiyorsanız RTX 2060 Super ya da RX 5700XT ekran kartlarından birine sahip olmanız gerekecek. İşte Baldur’s Gate 3 sistem gereksinimleri:

Minimum sistem gereksinimleri:

  • İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit
  • İşlemci: Intel Core i5 4690 ya da AMD FX-8350
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 970 ya da AMD Radeon RX 480
  • DirectX: Sürüm 11

Önerilen sistem gereksinimleri:

  • İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit
  • İşlemci: Intel Core i7-8700K ya da AMD Ryzen 5 3600
  • Bellek: 16 GB RAM
  • Ekran Kartı: Nvidia GeForce RTX 2060 Super ya da AMD Radeon RX 5700 XT
  • DirectX: Sürüm 11

Baldur’s Gate 3 kaç GB?

Larian’ın yeni RPG oyunu 150 GB gibi büyük bir dosya boyutuna sahip. Yani yükleyebilmek için en az bu kadar boş depolama alanına ihtiyaç duyacaksınız.

Öte yandan minimum tarafta bile SSD koşulu olması artık oyun sektöründe donanım gelişmelerinin önemine vurgu yapıyor. Görünen o ki artık eskiyen HDD tipi depolama aygıtlarının oyun sektöründe çok ömrü kalmadı. Baldur’s Gate 3 ile birlikte birçok oyun da sistem gereksinimleri tarafında artık SSD koşuluna sahip.

Oyunun fiyatı kaç TL?

Larian Studios tarafından yapılan Türkiye fiyatlandırması bir kez zamlanmıştı. İlk etapta 250 TL olan fiyat şu anda 799,00 Türk Lirası fiyatına yükselmiş durumda.

Önümüzdeki dönemde tekrar zamlanmayacağı ise son derece şüpheli. Zira Steam’in Türkiye fiyatlandırması tarafında önerdiği fiyatlar ve baz aldığı kur, gerçekliğin çok gerisinde kalmaya başladı. Yapılacak bir güncelleme ile bütün oyunların fiyatının iki katına fırlaması bekleniyor. Bundan Baldur’s Gate 3’ün de etkilenmesini bekliyoruz.

Baldur’s Gate 3 sistem gereksinimleri, çıkış tarihi ve Türkiye fiyatı bu şekilde. Umuyoruz ki hiçbirinde, özellikle de fiyatlandırma tarafında bir değişiklik yaşanmaz. Ayrıca eğer okumadıysanız Baldur’s Gate 3 incelememizi okumanızı da tavsiye ederiz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: