KysuPin ile favori oyunlarında avantaj sağla!

KysuPin ile League of Legends, Valorant, PUBG Mobile ve daha birçok oyunun e-pinlerine oldukça uygun fiyatlardan erişebilirsin! #İşBirliği

Düşündüğünüzden Fazlası Olabilir: İşte Assassin’s Creed Shadows Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Paylaş

Assassin’s Creed Shadows çıkış tarihi, hikâyesi ve seriye getireceği yenilikler ile düşündüğünüzden fazlası olabilir. Ubisoft’un yakın zamanda duyurduğu ve internette tartışmalara neden olan yeni oyun, beraberinde birçok farklı dokunuşu getiriyor. Japonya’da geçen, Iga’dan usta bir Şinobi Suikastçısı olan Naoe ve Afrikalı Samuray Yasuke’nin hikâyesini anlatacak yeni Assassin’s Creed oyunu, şaşırtıcı detaylarla karşımıza çıkıyor. Dilerseniz gelin önce Assassin’s Creed Shadows ne zaman çıkacak sorusunu yanıtlayalım, ardından da oyunun detaylarına hep birlikte göz atalım.

Assassin’s Creed Shadows ne zaman çıkacak?

Serinin en yeni oyunu Assassin’s Creed Shadows, 15 Kasım 2024 tarihinde PlayStation 5, Xbox Series X|S konsolları ve PC için piyasaya sürülecek. Söz konusu çıkış tarihi, oyunun duyurusuyla birlikte paylaşılan fragman eşliğinde duyuruldu.

Assassin's Creed Shadows ne zaman çıkacak
Assassin’s Creed Shadows çıkış tarihi.

Feodal Japonya döneminde geçen oyun, serinin geleneklerini bozmayıp yıl sonuna doğru karşımıza çıkacak. Assassin’s Creed oyunları genelde bu dönemde yayınlanıyor. Örneğin geçen yıl çıkan Mirage 5 Ekim 2023’te, Valhalla 10 Kasım 2022’de ve Odyssey de 2 Ekim 2018’de piyasaya sürülmüştü. Herhangi bir erteleme olmazsa AC Shadows, 15 Kasım’da çıkacak.

Assassin’s Creed Shadows hikâyesi geleneği sürdürüyor

Ubisoft’un en popüler serisi tarih içerisinde seyahat etmeye devam ediyor. Bir dönemler Osmanlı’da, Bağdat’ta ve Sanayii Devrimi döneminde Fransa’da bulunan seri şimdi de Feodal Japonya dönemini ziyaret edecek. Fransız şirketin, oyunlarının geçtiği bölgelerin tarihlerine gösterdiği özen göz önünde bulundurulduğunda, Feodal Japonya‘nın da aslına en uygun şekilde yansıtılmasını bekliyoruz. Özellikle Ubisoft’un açık dünyalarına gösterdiği özen, Assassin’s Creed Shadows haritası için de beklentileri yüksek tutmamızı sağlıyor.

Shadows’un hikâyesi 16.yy’da (1579’da başlayacak) Feodal Japonya dönemini konu alacak. Dağlarla çevrili ve izole bir bölge olan Iga’da yaşayan Naoe’nin, köyü Oda Hanesi’nin askerleri tarafından yakılıp yıkılırken Yasuke ile göz göze geldiği sahneye fragmanda yer verilmişti. İntikam hırsı ile Gizli Olanlar’a katılan Naoe ve yaptığının doğruluğunu sorgulayan Yasuke, oyunun ana karakterleri olacak. Başta hararetli tanışan ikilinin yolları, bir yerde kesişecek. Bir noktada artık her ikisi de karanlıkta yaşayıp aydınlığa hizmet etmeye başlayacaklar.

Japonya’nın derebeyliklere bölündüğü bu dönemde, çok tartışılan ana karakter Yasuke’nin hikâyesine de şahit olacağız. Tarihsel bir kişilik olarak hakkında birçok spekülasyon bulunan Afrikalı Samuray, oyunda da oynanabilir bir karakter olacak. Oyunun hikâyesine göre Oda Nobunaga’nın gördüğü ilk Afrikalı olan Yasuke, Japon kültürünü ve Japoncayı hızlıca öğrenmesiyle derebeyinin gözüne girmeyi başarmış. Bu sayede Nobunaga, kendisini savaşçısı olarak kabul etmiş. Yasuke hakkında farklı spekülasyonlar olsa da şimdilik oyunun temel aldığı hikâye üzerinden ilerlemek en doğrusu olacaktır.

Assassin's Creed Shadows karakterleri
Oyunun iki ana karakteri Yasuke ve Naoe olacak.

İki farklı oyun tarzına sahip iki karakter ile oynayabileceğiz

Assassin’s Creed Shadows karakterleri ve oyundaki kullanımları, bir noktada geleneği değiştirecek gibi görünüyor. Zira Sinematik Direktör Akim Milne ve Kreatif Direktör Jonathan Dumont’un detaylardan bahsettiği videoda, karakterler arasında dinamik bir geçiş sisteminin olacağı vurgulanıyor. Hatta bu iki karakterin kendi hayat döngüleri bulunduğundan, bu geçişler esnasında onları farklı yerlerde ve farklı şeyler yapıyorken bulabileceğiz. Burada netleştirmek adına bir örnek vermek gerekirse, bahsi geçen sistemin Grand Theft Auto V‘teki karakter değişimini çağrıştırdığını söylemek mümkün.

Ana karakterlerimizden Naoe, gizlilik odaklı bir oynanışı benimseyecek ve haritada dikey şekilde seyahat etmek için yeni yollar sunacak. Kurguya göre babası Fujibayashi Nagato tarafından eğitilen ve bir Şinobi olan Naoe, çift silahlar kuşanacak ve gizli bıçağını da savaşlarda aktif olarak kullanabilecek. Seriye yeni mekanikler getiren karakter, yüksek kale surlarına veya farklı bölgelere tırmanabilmek için “Grappling Hook” adındaki yeni aracını kullanabilecek. Tırmanma Kancası olarak çevirebileceğimiz bu araç, haritada kullanım alanlarına da sahip olacak. Örneğin kale surlarının üzerinde kancayı fırlatabilmemiz için ahşap çıkıntılar yer alacak. Aynı zamanda tüm çatı kenarlarına da kanca fırlatılabilecek. Naoe, hızlı ve ölümcül saldırılarla gizliliği kullanarak gerçek bir suikastçı gibi davranabilecek. Ancak Yasuke, daha farklı bir oyun tarzı isteyen oyuncuları da mutlu edecek gibi görünüyor.

Yasuke, güçlü bir savaşçı olarak Naoe’nin aksine gizliliği ikinci plana bırakan oyun tarzları için daha uygun olacak. Katana gibi hızlı silahları kullanabilmesinin yanı sıra Kanabo gibi ağır ve yıkıcı silahlarla da mücadele edebilecek. Bu sayede oyuncular, diledikleri oyun tarzına göre karakterlerini değiştirerek farklı yöntemler deneyebilecekler. Tıpkı Assassin’s Creed Syndicate oyununda olduğu gibi dinamik karakter geçişleri sağlanabilecek.

Assassin’s Creed Shadows haritası daha yıkılabilir olacak

Ubisoft’un paylaştığı bilgilere göre Japonya’da geçen Assassin’s Creed Shadows haritası, serinin önceki oyunlarına göre çok daha yıkılabilir olacak. Zaten Orta Çağ Japon Mimarisi incelendiğinde, nispeten daha hafif malzemelerin kullanıldığı, bir çeşit kağıttan yapılan pencerelerin ve duvarların olduğu dikkat çekiyor. Bu ortam, Naoe ve Yasuke tarafından suikast yapmak için kullanılabilirken aynı zamanda Yasuke’nin ağır silahlarıyla yıkılabilir olacak. Şirket, yayınladıkları tanıtım fragmanında oynanışa dair elementlerin olmasına özen gösterdiklerini de ayrıca belirtiyor. Yani fragmanda Yasuke’nin duvarı kırarak içerisinden iki düşmanla birlikte çıktığı sahne, aslında oynanışın bir parçası olacakmış.

Assassin's Creed Shadows haritasına ait bir konsept çalışması.
Assassin’s Creed Shadows haritasına ait bir konsept çalışması.

Geliştirici stüdyo Ubisoft Quebec, daha önce Assassin’s Creed Odyssey ile oyuncuları büyülemeyi başarmıştı. Assassin’s Creed Shadows haritası da yoğun şehirleşmelerin olduğu bölgelerle birlikte, tıpkı Odyssey gibi içerisinde kırsal alanları da barındıracak. Şu ana kadar gördüklerimiz arasında, Naoe’nin memleketi olan Iga bulunuyor. Ayrıca oyunun bazı bölümlerinin Nagasaki’de geçeceğini de biliyoruz.

Dinamik gün ve mevsim geçişleri de oyunda yerini alacak

Ubisoft’un Anvil oyun motoru teknolojisinin yenilenmiş bir versiyonu ile geliştirilen Assassin’s Creed Shadows, içerisinde dinamik gün ve mevsim döngülerine yer verecek. Dört mevsimi de oyun içerisinde görmemiz mümkün olacak ve mevsimler, ana hikâyedeki ilerlemeye göre değişecek. Aynı zamanda bu döngü oynanış elementlerine de doğrudan etki edecek. Yani bahar aylarında uzayan çalılar ve yeşillikler daha gizli bir oynanışa imkan sağlayacak, kış aylarında donan göl ve su birikintileri ise buralara dalıp saklanmayı engelleyecekler. Aynı zamanda kış aylarında çatılarda oluşan sarkıtlar, karakter üzerine çıkıp gezdiğinde düşerek yerinizi de açığa çıkarabilecek.

Assassin's Creed Shadows
Görselde kış mevsimine dair detaylar görebilirsiniz.

Mevsim döngüsü ek olarak düşman karakter davranışlarını da etkileyecek. Örneğin yaz ve bahar aylarında düşman samuraylar sizi ararken çalıları keserek ilerleyecekler, kışın ise bu düşmanlar sıcak yerlerde ve ateş çevresinde bulunabilecekler. Bunun dışında mevsim döngüsü oyuna otantiklik ekleyerek tüm çehresinin değişmesine de sebep olacak.

Gizlilik tarafında da yenilikler oyuncuları bekliyor

Oyunun hem aksiyon hem de görev işleyişi bakımından gizlilik tarafında oyuncuları yeni içeriklerle buluşturacağını söyleyebiliriz. Assassin’s Creed Shadows, isminden de anlaşılacağı üzere gölgeler ve aydınlık alanları birer gizlilik unsuru olarak kullanıyor. Ubisoft’un Anvil oyun motoru teknolojisinin sunduğu yeni küresel aydınlatma sistemi, dinamik ışık ve gölgeleri hesaplarken bunları düşman yapay zekaların görüşlerini etkileyecek şekilde ayarlıyor. Oyuncu arayüzünde yer alan bir “Işıkmetre (Light Meter olarak geçiyor) sayesinde oyuncular ne kadar görünür olduklarını da takip edebilecekler.

AC Shadows oynanış
Assassin’s Creed Shadows ekran görüntüsü.

Bununla birlikte, oyuna “Hizmetkarlar (Servants olarak geçiyor)” yeni bir NPC profili de ekleniyor. Kendileri dövüşemese de sizin işlediğiniz bir suça şahit olduklarında destek güçlerini çağırabiliyorlar. Tıpkı Assassin’s Creed Mirage incelememizde de bahsettiğimiz gibi bu durum, açık dünyanın etkileşimini artıracak ve oyun deneyimini daha keyifli hale getirecektir. Oyunda düşmanları öldürmek yerine etkisiz hale getirme seçeneği de bulunacağından, bu taraftaki etkileşim ile doğrudan çalışan bir sistem düşünülebilir.

Dövüşlerde Japonya etkisi kendisini gösterecek

Orta Çağ Japonyası’na dönüp bakıldığında, kalkanların neredeyse hiç kullanılmadığı göze çarpıyor. Bu tarihi isabetlilik ise Assassin’s Creed Shadows oyununda da defansif olarak kuşanabileceğimiz kalkan gibi bir ikinci el ekipmanı bulunmayacak. Dövüşler sırasında pozisyon alma ve doğru zamanda kaçınma üzerine inşa edilmiş bir sistem oyuncuları bekleyecek.

AC Shadows Yasuke
Yasuke: Afrikalı Samuray.

Naoe, gizlilik odaklı bir karakter olarak birden fazla düşman ile mücadele ederken Yasuke kadar etkili olamayacak. Ancak doğru zamanda yapılan kaçınma hareketleriyle düşmanlara bitiriciler uygulayabilecek veya çok yüksek hasarlar verebilecek. Aksine Yasuke, bire bir veya daha fazla düşmana karşı dövüşlerde çok daha etkili olacak. Özellikle zırhlı düşmanlara karşı Yasuke’nin ağır saldırıları, bire bir dövüşlerde daha etkili olacaktır. Naoe ise bu düşmanları gölgelerden yaklaşarak daha ne olduğunu anlamadan etkisiz hale getirebilecek. Buradaki seçim ise oyuncuya bırakılmış durumda.

Döneme uygun olarak Katana, Kanabo, Yari Mızrakları, Shuriken, Kunai ve Kusarigama gibi silahlar oyunda yerini alacak. Yasuke aynı zamanda menzilli saldırılar için Arkebüzleri de kullanabilecek. Namludan doldurulan bu silahlarla Yasuke’ye menzilli saldırılar için fırsat tanınsa da uzun yeniden doldurma süreleri, cazibesini bir nebze de olsa düşürecektir.

Assassin's Creed Shadows Naoe
Naoe: Usta Suikastçı, Şinobi.

Her silahın kendi yetenek ağacı bulunacak

Oyunda yer alan tüm silahların kendi yetenek ağaçları bulunacak. Dolayısıyla silah seçimini yaparken yansıtmak istediğiniz oyun tarzına göre yapıp, oyun boyunca bu silahtaki ustalığınızı geliştirebileceksiniz. Aynı zamanda Assassin’s Creed Shadows içerisinde kendi Katana silahınızı yapma ve buna istediğiniz bir görünümü giydirme (Transmog) gibi imkanlar da bulunacak.

Silahların kendi yetenek ağaçları bulunsa da Yasuke ve Naoe aynı tecrübe ilerlemesini, silah koleksiyonunu ve kaynakları paylaşacak. Yani Naoe ile edindiğiniz kaynakları Yasuke için de kullanabileceksiniz. Tabii aynı durum tam tersi bir etkileşimde de mümkün olacak. Ek olarak, aktif savaş yeteneklerinin kilidini açmak için haritada “Ninja Scrolls” adı verilen nesnelerin de toplanması gerekecek.

Yeni Assassin's Creed oyunu için paylaşılan konsept tasarımı.
Yeni Assassin’s Creed oyunu için paylaşılan konsept tasarımı.

Sonuç: Bir aksiyon RYO oyunu geliyor ve bu sefer beklediğinizden biraz daha fazlası olabilir

Assassin’s Creed Shadows, uzun süredir ismini Codename Red olarak duyduğumuz ve geliştirilen bir projeydi. Son oyun Mirage gibi serinin gizliliğe odaklanıp rol yapma elementlerini bir kenara bıraktığı modelin aksine, Origins, Odyssey ve Valhalla gibi bir aksiyon RYO olarak çıkacak. Dolayısıyla çok daha uzun oyun süreleri, yan görevler, aktif ve pasif karakter geliştirmeleri ve ekipman değişiklikleri bekleyebiliriz.

Oyunun ana stüdyosu, sevilen Assassin’s Creed Odyssey’i geliştiren Ubisoft Quebec olacak ve kendisiyle birlikte 15 ortak Ubisoft stüdyosu da projenin üzerinde çalışmış. Beklenen aksiyon rol yapma oyunu 15 Kasım’da oyuncularla buluşacak. Şimdilik oyundan yana sizlere aktaracaklarımız bu kadardı, aklınıza takılanları veyahut görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın. Şimdiden herkese iyi oyunlar dileriz!

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: