Assassin’s Creed Mirage Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Paylaş

Assassin’s Creed Mirage ufukta görünmeye başladı ve bu yılın sonunda Tapınakçılar ve Gizli Olanlar arasındaki savaşa yeniden dalacağız. Valhalla’dan tanıdığımız Basim’in ana karakter olarak yer alacağı oyun ile ilgili bütün detayları sizlerle paylaşıyoruz. Assassin’s Creed Mirage fiyatı ne kadar? Ne zaman çıkacak? Türkçe dil desteği olacak mı? En önemlisi ise Steam’e gelecek mi? Gelin hep beraber bütün bu soruların yanıtlarına bakalım.

Assassin’s Creed Mirage ne zaman çıkacak?

Assassin’s Creed Mirage çıkış tarihi 12 Ekim 2023 olarak açıklandı. Oyun, bu sonbahar oyuncuların beğenisine sunulacak.

Assassin's Creed Mirage hakkında merak ettiğiniz her şeyi bir yazıda derledik.
Assassin's Creed Mirage Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Yayınlanan yeni fragman eşliğinde duyurulan çıkış tarihi ile birlikte söylentilerin ve sızıntıların havada uçuştuğu dönemin sonuna gelmiştik. Ubisoft’tan resmi bir tarih geldi ve artık endişelenmemiz gereken tek konu oyunun ertelenmesi olarak kaldı. PlayStation Showcase 2023‘te yapılan duyurudan sonra bizi nelerin beklediğini ise zaman gösterecek.

Assassin’s Creed Mirage Steam’e gelecek mi?

Hayır, oyun en azından bir süre boyunca PC’de Epic Games Store ve Ubisoft Connect platformlarına özel olarak kalacak. Steam sürümü için biraz daha beklememiz gerekebilir.

Ubisoft’un Valve ile anlaşması üzerine oyunlarını yavaş yavaş platforma geçirmeye başlaması, oyuncular açısından da umut verici olmuştu. Assassin’s Creed Mirage Steam sürümünün de yayınlanması bekleniyordu ancak beklenildiği gibi olmayacak. En azından bir süre için.

Assassin’s Creed Mirage’ın fiyatı kaç TL?

Oyunun fiyatı PC platformu için iki mağazada da 849,00 TL olarak belirlendi. Ancak PlayStation Store ve Xbox mağazası üzerinde standart sürümler için henüz bir ön sipariş fiyatı bulunmuyor.

Muhtemelen bir hata sonucu Epic Games Store’a ilk yüklendiğinde hem Alan Wake 2 hem de AC Mirage, inanılmaz uygun fiyatlarla çıkmıştı. İlk fiyatı olan 329,00 TL’yi görünce oyuncular olarak haliyle biraz garipsedik. Sonrasında şaşırtmayarak zamlandı ve şu anki fiyatına ulaştı.

AC mirage

Şimdi de oyun, oynanış ve hikayesi hakkındaki detaylara gelelim

Ubisoft Bordeaux bünyesinde geliştirilen ve seriyi köklerine döndürecek oyun olan Mirage, özellikle AC serisi ile son üçlemede tanışmış oyunculara ters köşe yapacak. Aksiyon RPG türünü geride bırakan oyun tıpkı serinin önceki oyunları gibi açık dünya aksiyon & macera türüne dönecek ve gizlilik elementleriyle öne çıkacak. Ancak diğer oyunlar gibi devasa bir dünyaya sahip olmayacak. Peki bu ne demek oluyor? Açıklayalım!

Assassin’s Creed Mirage hikayesi nasıl olacak?

Oyunun hikayesi, AC Valhalla’da yardımcı karakter rolünde olan Basim’in etrafında dönecek. Basim Ibn Ishaq‘ın Gizli Olanlar tarikatına katılıp ölümcül bir suikastçıya dönüşmesine şahitlik edecek ve bu yolu kendisiyle birlikte yürüyeceğiz. Lokasyon olarak ise 9. yüzyılın Bağdat’ına gidiyoruz. Ortadoğu rüzgarları estirecek oyunda Alamut Kalesi gibi önemli mekanları görmekle birlikte dönemin Bağdat sokaklarını da karış karış gezebileceğiz.

Assassin's Creed Mirage
Alamut Kalesi olduğunu düşündüğümüz fragmanlarda yer alan bir görüntü.

Basim, el çabukluğuyla milleti soyarak hayatını idame ettiren yaramaz bir karakterken, aklındaki soruların esiri oluyor. Adeta çıkmaza düşen Basim İbn İshaq, kimsesizliğin de vermiş olduğu cesaretle bazı yanıtlar aramaya koyuluyor. Gerçek ya da rüya olduğunu ayırt edemediği bazı şeyler gören karakterimiz, intikam güdüsüyle soluğu Gizli Olanlar’da alıyor.

Ubisoft dünya prömiyeri fragmanından sonra pek bir detay vermese de oyunda bazı fantastik öğelerin bulunma ihtimali var. Zira aşağıdan izleyebileceğiniz fragmanın sonunda, Basim bir çeşit yaratık ile göz göze geliyor. Yaptıkları tek açıklama, ana karakterin rüya ya da gerçek olduğunu ayırt edemediği şeyler görmesiydi. Bağdat ve Ortadoğu temasını işlediklerini düşünürsek, İslami figürlerle karşılaşmamız da olası. Elimizdeki her şeyi topladığımızda ise ortaya Cinler ya da İfritler gibi mitolojik yaratıklar çıkıyor. Tabii henüz bu konu geliştirici şirket tarafından onaylanmadı ve sadece fragmanın sonuna dair tahminlerimizden ibaret. İlk fragmandan sonra bu unsuru bir daha hiçbir videoda da göremediğimizden gizemini koruduğunu söyleyebiliriz.

Oyunun zaman dilimi ve bazı kilit karakterler

Mirage, Valhalla’nın 20 yıl öncesinde ve Altair’in yer aldığı ilk oyunun 300 yıl sonrasında geçiyor. Basim’in gençliğini göreceğimiz yeni oyunda en az ana karakter kadar önemli birçok farklı karakter ile de tanışacağız. Serinin köklerine dönmesinin ilk ibaresi de aslında hikaye odaklı gidecek olması ve karakterlerin, mekanların ve anlatının daha önce olacak olması diyebiliriz.

Bu karakterlerden ilki Roshan olacak. Gizli Olanlar tarikatına giriş biletimiz olan karakter aynı zamanda hikaye boyunca akıl hocalığımızı yapacak. Buna ek olarak serinin olmazsa olmazı tarihi karakterler de oyunda karşımıza çıkacak. Geliştirici stüdyodan Anlatı Direktörü Sarah Beaulieu’nun dediğine göre politik liderleri de görme şansına erişeceğiz.

Basim’in akıl hocası Roshan, İran kökenli bir kadın olacak ve kendisini seslendiren ses sanatçısının da İranlı olduğu detayını vermeden geçmeyelim. Roshan’ın ses sanatçısı Emmy ödüllü Shohreh Aghdashloo olacak.

Oynanış tarafında “köklerine dönen bir değişiklik” bizleri bekliyor

Eğer seriye son üçleme ile (Origins, Odyssey, Valhalla) dahil olan oyunculardan biriyseniz, Assassin’s Creed’in açık dünya aksiyon RPG oyunu olduğu döneme denk geldiniz demektir. Mirage, son üç oyunun aksine daha önceki AC oyunlarına benzer oynanış dinamiklerine sahip olacak.

Bu demek oluyor ki son üç oyunda olduğu gibi seviye atlayarak açık dünya etkinlikleri tamamlayıp eşyalarımızı geliştirdiğimiz RPG benzeri bir oynanıştan daha uzak bir yapıyla karşılaşacağız.

Tıpkı eski oyunlarda olduğu gibi hikaye anlatımı üzerinden ilerleyen bir oyun olacak ve parkur mekaniklerinin daha detaylandırılacağı söyleniyor. Hedeflerimize suikastlar düzenleyerek onları dünyadan silecek, hem kendimizin hem de Gizli Olanlar’ın emelleri için çabalayacağız.

Assassin’s Creed Mirage oyunundan, son üçlemedeki gibi rol yapma mekanikleri beklememekte fayda var. Olsa bile, eski oyunlarda olduğu kadar olacaktır ve temel bazı geliştirmelerin ardından hikayeyi sürdürmeye devam edeceğiz gibi görünüyor. Yetenek ağacı, yetenek geliştirme, seviyeye dayalı ilerleme sistemi gibi şeyleri unutun. Gizlilik ve anlatı odaklı klasik Assassin’s Creed dokusu, Mirage ile geri dönüyor!

Ön sipariş bonusu olarak Ali Baba ve Kırk Haramiler görevi de geliyor

Eğer oyunu ön sipariş ile satın alırsanız “Kırk Haramiler” adındaki özel bir göreve erişim sağlayabileceksiniz. Kültürümüzde de bilinen hikayeyi oyunda görev olarak görmek de çok hoş olacaktır.

Assassin’s Creed Mirage, 12 Ekim 2023 tarihinde PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S ve PC platformlarında çıkacak.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: