Strateji Efsanesi Geri Dönüyor: İşte Age of Mythology Retold Hakkında Bildiğimiz Tüm Detaylar!

Paylaş

Strateji oyunlarının efsanelerinden, mitolojilerin ele alındığı Age of Mythology geri dönüyor. Age of Mythology Retold adı altında karşımıza çıkacak yeniden yapım hakkında şu ana kadar bilinen tüm detayları sizler için bu yazıda derledik. Xbox Game Studios yayıncılığında, geliştirici koltuğunun oldukça kalabalık olduğu yeni oyun, bizi eski güzel günlere götürecek gibi görünüyor. Kahvelerinizi alıp gelin ve bu yıl mitolojilerle nasıl yeniden karşılaşacağımıza birlikte göz atalım!

Age of Mythology Retold: Yeni oyun motoru, sanat tasarımı, modeller ve animasyonlar!

Age of Mythology Retold, yeni bir oyun motoru teknolojisiyle geliştiriliyor. Bu sayede oyunda yeni ve daha detaylı 3D modeller, yeni animasyonlar ve geliştirilmiş bir sanat tasarımı göreceğimiz biliniyor. İlk oyunun 22 yaşında olduğunu düşünürsek, bunlar bir yeniden yapımdan beklediğimiz özelliklerdi. Haliyle çağın getirdiği teknolojik gelişmeler ile birlikte, bizi orijinal oyunun namına yakışır şekilde bir yeniden yapımın beklediğini söylemek güç değil.

Age of Mythology Retold Türkçe
Strateji Efsanesi Geri Dönüyor: İşte Age of Mythology Retold Hakkında Bildiğimiz Tüm Detaylar!

Şubat ayında yayınlanan yeni fragmanda, yaşanan bu teknik gelişmelere yakından göz atma şansına sahip olmuştuk. “Prostagma!” diye başlayan videoda oyunun Sanat Yönetmeni Melinda Rose, yaşanan teknik sıçramaya dair detaylar paylaşmıştı. Videoda Medusa, Pegasus ve Cerberus birimlerinin tasarımlarını ve animasyonlarını görmüştük. Modellerin eskiden olduğu gibi düşük poligon sayılarına sahip olmadığının altı çizilirken detay seviyesi de vurgulanmıştı. Artırılmış gerçeklik teknolojisi ile bu karakterlerin videoda nasıl kullanıldığını merak ediyorsanız, hemen aşağıdan seyredebilirsiniz.

Yeni oyunda kaç mitoloji olacak?

Age of Mythology Retold’da Yunan, İskandinav, Mısır ve Atlantis efsanelerinden gelen toplamda 4 farklı mitoloji yer alacak. Hatta Norveç mitolojisinden gelen, Dünya Ağacı’nın köklerini yediğine inanılan Nidhogg adındaki ejderhayı bile savaş alanına çağırabileceğiz.

Bunun dışında farklı mitlerde de sıkça benzerlerine rastlanılan Kentaurlar, Troller, Mumyalar, Kiklopslar gibi çeşitli birimler ile oynama şansına sahip olacağız. Ana senaryo toplamda 50 görevden oluşacak ve bu yolculuk sırasında Truva’nın duvarlarını kuşatıp, Midgard’ın donmuş çorak topraklarına seyahat edeceğiz.

Arkadaşlarla birlikte de oynanabilecek

Rastgele oluşturulmuş harita ve senaryolar üzerinden arkadaşlar ile birbirimize veya yapay zekaya karşı mücadele edebileceğimiz bir mod da yer alacak. Bununla birlikte, “Tanrılar’ın Arenası” isimli yeni oyun moduyla CO-OP şekilde yapılabilen yeni mücadeleler de yeniden yapımda yerini alacak.

Age of Mythology Retold'un çıkış tarihi, Türkçe dil desteği, PC Game Pass gibi tüm detaylarını bir araya getirdik.
Strateji Efsanesi Geri Dönüyor: İşte Age of Mythology Retold Hakkında Bildiğimiz Tüm Detaylar!

Peki Age of Mythology Retold, Xbox Game Pass’e gelecek mi?

Birinci parti tüm Xbox Game Studios oyunlarında olduğu gibi, yenilenen strateji oyunu Age of Mythology Retold da ilk günden Xbox Game Pass kütüphanesinde yerini alacak. Henüz oyun için bir fiyatlandırma bilgisi olmasa da oyuncular ilk günden bugünkü aylık fiyatı 159,99₺ olan PC Game Pass aboneliği ile oyunu ilk günden oynayabilecekler.

Age of Mythology Retold ne zaman çıkacak?

Henüz net bir çıkış tarihi olmamakla birlikte, Age of Mythology Retold’un 2024 yılında piyasaya sürüleceği belirtiliyor. Önümüzdeki aylarda yeni bir duyuru veya fragman ile birlikte çıkış tarihinin kesinleşmesi bekleniyor.

Age of Mythology Retold çıkış tarihi
Strateji Efsanesi Geri Dönüyor: İşte Age of Mythology Retold Hakkında Bildiğimiz Tüm Detaylar!

İlk kez 2002 yılında çıkan orijinal oyun, bugün bile birçok strateji severin gözdeleri arasında yerini korumayı başarıyor. İçerisindeki mitolojik efsaneleri ve karakterleri birimler olarak kullanmamıza izin veren yapısı, çağının ötesinde ve alışılagelmişin dışında bir oyun olarak karşımıza çıkmasını sağlamıştı. Bu özgünlük ve çeşitlilik, Age of Mythology’nin en iyi strateji oyunları arasında kabul görmesini sağlamıştı.

Age of Mythology Retold adı altında çıkacak yeniden yapım ile ilgili henüz net bir çıkış tarihi paylaşılmasa da Steam‘de görülebildiği üzere oyun, bu yıl içerisinde piyasaya sürülecek.

Age of Mythology Retold’da Türkçe dil desteği olacak mı?

İlk kez 2002 yılında piyasaya sürülen orijinal oyunda bulunmamasına rağmen, bu sene çıkacak yeniden yapımda Türkçe dil desteği de yer alacak. Strateji oyunları için elzem olan ve gözümüzün her yapımda aradığı yerelleştirme, yeniden yapımda yer alıyor. Bu sayede oyunu daha iyi anlayarak, daha hızlı öğrenerek elde ettiğimiz keyif dil bariyerinden darbe yemeyecek.

Age of Mythology 2024
Strateji Efsanesi Geri Dönüyor: İşte Age of Mythology Retold Hakkında Bildiğimiz Tüm Detaylar!

Aslında Türkçe dil desteği meselesi fazla sürpriz değil. Zira orijinal oyunlarda olmamasına karşın Age of Empires 2 ve 3’ün “Definitive Edition” sürümleri de dilimize çevrilmişti. Bununla birlikte 2021 yılında piyasaya sürülen Age of Empires 4 de yine Türkçe dil desteği ile birlikte piyasaya sürülmüştü. Xbox Game Studios çatısı altında yayınlanan yapımlarda Türkçe yerelleştirmeye daha sık rastlamaya başladık ve bu durumun hoşumuza gitmediğini söylemek büyük bir yalan olacaktır. Umuyoruz ilerleyen dönemde çok daha fazla Türkçe oyun görür ve hepsinden kendi dilimizde alabileceğimiz maksimum keyfi alırız.

Sonuç

Henüz Age of Mythology Retold’un sistem gereksinimleri belli değil. Oyuna dair elimizdeki detaylar, sizlerle bu yazıda paylaştıklarımız ile sınırlı. Yeni bilgiler ortaya çıktıkça bunları size en hızlı şekilde aktarmaya gayret edeceğiz. Peki siz Age of Mythology’yi daha önce oynamış mıydınız? Yeni oyun hakkındaki görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın. Şimdiden herkese iyi oyunlar dileriz!

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: