Age of Empires IV Osmanlı Rehberi: Karşınızda Hiçbir Rakip Duramayacak

Paylaş

Türk oyuncular olarak strateji oyunlarına ekstra bir ilgi duyduğumuz oldukça aşikâr. Biz de Age of Empires’ın en çok oynanan ırklarından bir tanesi olan Osmanlı için bir rehber hazırlamak istedik. Age of Empires 4 Osmanlı rehberi ile birlikte tüm oynanış stillerini ve incelikleri öğrenecek, rakiplerinize meydanları dar edeceksiniz. O hâlde gelin, başlayalım.

Age of Empires IV’te bulunan her medeniyetin belirli başlı özel nitelikleri bulunuyor. Bu özel nitelikler, her medeniyetin oynanış stilini belirliyor ve deneyiminizi derinleştiriyor. Böylelikle o medeniyette ustalaşmış kişiler rakiplerini kolaylıkla alt edebiliyor. Bu yüzden Osmanlı medeniyetinin gücünü tam anlamıyla değerlendirmek için ilk olarak tüm avantajlarını en iyi şekilde öğrenmemiz gerekiyor. Osmanlı İmparatorluğu; askeri gücü, okul sistemi ve İmparatorluk Divanı gibi niteliklerle öne çıkıyor.

Age of Empires 4 Osmanlı ordusu özel askeri birimleri

Osmanlı ordusunun toplamda dört adet özel birimi bulunuyor. Bunlar sırasıyla Yeniçeri, Mehter, Sipahi ve Şahi Topu. Her bir birim türünün kendine özgü özellikleri bulunuyor ve en doğru şekilde kullanılması gerekiyor.

AoE 4 - Osmanlı İmparatorluğu özel birimleri
AoE 4 – Osmanlı İmparatorluğu özel birimleri
  • Yeniçeri: En büyük etkisi süvarilere karşıyken görülen ve kuşatma makinelerini onarabilen güçlü bir piyade birimi. Yeniçeriler, oldukça yüksek hasarlara sahipler. Ayrıca süvarilere karşı da oldukça etkililer. Tabii maliyetleri yüksek, yavaş hareket hızları var ve menzilli saldırılardan %50 daha fazla hasar alıyorlar. Bu yüzden etkili ve korunaklı bir şekilde yerleştirilmeleri gerekiyor.
  • Mehter: Köylüler ve tüccarlar hariç belirli bir alan içerisindeki birimlere çeşitli bonuslar sağlayan bir savaş davulcusu birimi. Mehter birimleri silahsız olsa da yüksek hareket hızları ve orduya sağladıkları avantajlar ile Osmanlı medeniyetinin olmazsa olmaz birimlerinden bir tanesi. Bir Mehterin çalabileceği üç farklı davul stili bulunuyor. Bu stiller sayesinde ordunuzun ihtiyacına göre saldırı hızınızı, menzilli zırhınızı ve yakın dövüş zırhınızı artırabilir, savaş meydanında galip gelebilirsiniz.
  • Sipahi: Özellikle baskın, kanattan saldırı ve menzilli birimlere karşı koymada etkili olan hızlı bir süvari birimi olan Sipahiler, yakın dövüş birimlerine karşı zayıf olsalar da oldukça yüksek saldırı hızına sahiptirler. Sipahileri büyük ordu çarpışmalarında değil de rakibe yapacağınız sürpriz baskınlar ve tuzaklarda kullanmanızı tavsiye ederiz.
  • Şahi Topu: Sahaya sürülebilecek en büyük, belki de en güçlü top olan Şahi Topu, binalara ve grup hâlindeki hedeflere karşı mükemmel bir performans sergiliyor. Yüksek hasarı, alan hasarı ve uzun menziliyle öne çıkan kuşatma makinesi, yıkım için birebir.

Özel binalar ve çağ tercihleri

Osmanlı’nın oyun içerisinde iki adet özel binası bulunuyor. Bunlardan bir tanesi medeniyetin en önemli avantajlarından birisi olan Askeri Okul binaları. Diğeri de Osmanlı’nın dünya harikası olarak yer alan Sultanahmet Camii. Bu devasa cami, klasik bir dünya harikası görevi görüyor ve Osmanlı ırkına özel bir bonusu yok. Bu yüzden direkt olarak askeri okulları ve bunların nasıl kullanılması gerektiğini anlatacağız.

Osmanlı Medeniyeti - Özel Binalar
Osmanlı Medeniyeti – Özel Binalar

Age of Empires 4 Osmanlı rehberinde dikkat etmeniz en kritik nokta askeri okullar. Tamamen ücretsiz bir şekilde askeri birimler üreten bu okullar, hiçbir ücret ödemeden devasa ordulara sahip olmanızı sağlıyor. Üretim hızı, ücretli binalara göre epey yavaş olsa da Osmanlı medeniyetinin avantajlarını kullanarak bu hızı epey yükseltmek mümkün.

Nüfuz sistemi ile askeri binaların üretim hızını artırmak

Osmanlı oynarken askeri birimlerin üretim hızını yükseltmek aslında oldukça basit. Bu askeri binaları bir demircinin veya üniversitenin yanına kurmanız gerekiyor. Bu iki binanın nüfuzu içerisinde yer alan askeri üretim binaları, bulunduğunuz çağa göre +%20, +%30 ve +%40 ek hız sağlıyor. Bu binaların etrafına Osmanlı’nın dördüncü çağ simgesi olan İstanbul Gözlemevi’ni inşa ederseniz de bu bonus +%60’a kadar çıkacaktır. Bu yüzden tüm askeri binalarınızı hemen aşağıda gördüğünüz görseldeki gibi uygun bir binanın nüfuz alanı içerisine yerleştirmeniz gerekiyor.

Askeri Nüfuz Sistemi
Askeri Nüfuz Sistemi

Çağ geçişlerinde tavsiye ettiğimiz simgeler ve işlevleri

Atarita olarak, Age of Empires 4 Osmanlı medeniyetini oynarken sırasıyla; Sultanhanı Ticaret Ağı, Tophane-i Amire ve Deniz Kapısı Kalesi simgelerini tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Bu simge tercihleri, sizin oynanış stilinize göre değişiklik gösterebilecek olsa da rehberimizde anlatacağımız oynanış stili için en uygun seçenekler.

Osmanlı Medeniyeti Çağlar ve Simgeler
Osmanlı Medeniyeti Çağlar ve Simgeler
  • Sultanhanı Ticaret Ağı: Bu simge, klasik bir market görevi görse de özellikle oyunun erken safhalarında altın konusunda epey fayda sağlıyor. Beraberinde iki konuşlanmış tüccar ile gelen ticaret ağı, maksimum altı adet tüccara kadar konuşlandırılabiliyor ve her bir tüccar için dakika başı +28 altın üretiyor. Sultanhanı Ticaret Ağı, oyunun size sunduğu ilk simgelerden bir tanesi olduğu için mutlaka tercih etmeniz gereken bir bina. Bu bina sayesinde çok daha erken aşamada market ağı oluşturacak ve kaynak sıkıntılarınızın önüne büyük oranda geçeceksiniz. Bu yüzden ikinci çağa geçerken Sultanhanı Ticaret Ağı’nı tavsiye ediyoruz.
  • Tophane-i Amire: Bu simgeyi öne çıkaran kısımsa aynı askeri okul sistemini, kuşatma makineleri için işletmenize olanak sağlıyor olması. Yani tamamen ücretsiz bir şekilde kuşatma makineleri üretebiliyor ve nüfuz avantajlarıyla birlikte üretim hızını artırabiliyorsunuz. Özellikle erken aşamada mancınık üreterek ordularınızı güçlendirebileceğiniz için üçüncü çağda Tophane-i Amire’yi öneriyoruz.
  • Deniz Kapısı Kalesi: Oldukça kuvvetli bir iç kale görevi görmekte olan bu simge; tüm iç kaleler, tüccarlar ve ticaret gemileri için hareket hızını +%30 ve zırhı +8 artıran bir büyük bir alan kazandırıyor. Özellikle savunma ve hızlı ticaret olağanıyla öne çıkarak, kendisini dördüncü çağdaki tercihimiz yapıyor.

Vezir ve Divan-ı Hümayun sistemi

Age of Empires 4 Osmanlı medeniyetinin bir diğer özel niteliğiyse Vezir ve Divan-ı Hümayun sistemi diyebiliriz. Oyun esnasında oldukça güçlü bonuslar kazanmamızı sağlayacak yetenek ağacı niteliğindeki bu kısım, belirli bir tecrübe puanı sistemiyle ilerliyor. Her birim eğittiğinizde ve çağ atladığınızda TP kazanıyorsunuz ve en sonunda bir Vezir Puanı elde ediyorsunuz. Bu Vezir Puanları ile toplamda açabileceğiniz dokuz farklı Divan-ı Hümayun niteliği olsa da en fazla beş Vezir Puanı kazanabileceğinizi belirtelim. Bu yüzden kazandığınız puanları gerçekten oynanış stilinize uygun ve işinize yarayacak kabiliyetler için kullanmak önemli bir rol oynuyor.

Vezir ile Divan-ı Hümayun
Vezir ile Divan-ı Hümayun

Age of Empires 4 Osmanlı medeniyetinin özel niteliklerini öğrendik. Peki nasıl bir oynanış sergileyeceğiz?

Osmanlı medeniyeti, yoğun askeri gücün üzerine kurulmuş bir imparatorluk. Yani oyun içerisindeki en büyük avantajımız askeri gücümüz. Bu yüzden oyuna başlar başlamaz bir köylümüze taş, bir köylümüze odun, geri kalan köylülerimize de yiyecek görevi veriyoruz. Tabii ki sürekli olarak köylü basmayı da unutmamamız gerekiyor. Diğer ırkların aksine bir köylümüzü taş kazmaya yollamamızın sebebiyse oyunun en erken aşamasında dahi Askeri Okul basabiliyor olmamız. Bu okullar, 150 odunun yanı sıra 100 taşa da ihtiyaç duyuyor ve bu sayede henüz ikinci çağa bile geçmeden ücretsiz bir şekilde asker üretmeye başlıyoruz.

Age of Empires 4 Osmanlı İmparatorluğu ordusu
Age of Empires IV – Osmanlı İmparatorluğu ordusu

Oynanış esnasındaki bir diğer kritik nokta da rakibi sürekli sıkıştırabiliyor olmamız. Çağ atladıkça Askeri Okul binalarımızın sayılarını artırabiliyoruz. Onları bir demircinin nüfuzu içerisine de dahil ettikten sonra artık sürekli olarak bir asker üretim üssümüz oluyor. Üretilen bu küçük birliklerle minik minik baskınlar yapıyoruz ve rakibin köylülerini avlayamasak bile işlerini aksatıyoruz. Eğer karşımızda Fransız medeniyetini oynamakta olan bir rakip varsa Yeniçeriler oyun esnasındaki en büyük dostumuz oluyor. Güçlü atlı birliklerine karşı epey güçlü olan bu birimler, fazlasıyla pahalı olduğu için Yeniçeri birimlerine odaklanan bir oynanış sergileyeceksek altın ağımızı düzgün kurmamız gerekiyor. Bu yüzden market ağınızı erken safhada kurmakta fayda var diyebiliriz.

Sipahilerin oyun içerisindeki en iyi baskın birimlerinden olduğundan bahsetmiştik. Zaman zaman küçük sipahi birimleri oluşturarak rakibin market ağı olabilecek köşelere saldırılar düzenlemekten ve zarar vermekten çekinmeyin. Kaybettireceğiniz her saniye sizi adım adım zafere götürecektir. Ayrıca oyunun ilerleyen safhalarında kaleler ve surlarla mücadele etmeniz gerekeceği için Şahi Topu en büyük kurtarıcınız olacak. Yeniçeri, Mehter ve zırhlı birimlerden oluşan karışık bir ordu kurup, Şahi Toplarınız ile birlikte rakiplerinizi birer birer yok edebilirsiniz. Şimdilik Age of Empires 4 Osmanlı İmparatorluğu rehberimiz bu kadardı. Hepinize yeni taktiklerle savaş meydanında bol şans diliyoruz. Age of Empires IV sistem gereksinimleri için buradaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Eren Eroğlu
Eren Eroğlu
Selam! Ben Eren Eroğlu. Atarita'nın yönetiminden sorumluyum. Aynı zamanda arada sırada oyun sektörüne dair yazıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: