Yargıç Olarak Oynadığımız Özgün Türk Oyunu: You are the Judge!

Steel Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan, yargıç olarak oynadığımız ve ilginç yapısıyla kendisine has bir oyun olan You are the Judge! geçtiğimiz yılın sonlarına doğru yayınlandı. Hali hazırda Steam’de yer alan ve incelemelerinin büyük kısmı olumlu olan yapım, oyunculara benzerine çok az rastlanır türden bir deneyim vadediyor. Yargıç olarak oynadığımız yapımda Kobardde Mahkemesi’ne gelen davalarla ilgileniyoruz ve oyunun içerikleri genişlemeye devam ediyor. Ekim 2023’ten bu yana düzenli olarak güncellenen yapımı, sizler için deneme şansına sahip olduk ve tecrübelerimizi aktarıyoruz.

You are the Judge! oyununda yargı dağıtıyoruz

Kobardde’de görevini henüz eline almış bir yargıç olarak oynadığımız yapımda, sadece mahkeme ya da davalar ana odağımız olmuyor. Henüz oyuna başlamadan karakterimizin geçmişine dair seçimler yaparak, başlangıçta hükümet ile, halk ile ya da yüksek mahkeme ile ilişkilerimizi belirliyoruz. Hatta araya sos olarak eşimiz ve ailemizle olan ilişkilerimiz de yedirilmiş ve işkolik davranıp ailemizi aksatırsak, onun da sonuçlarıyla yüzleşiyoruz. İçerisinde de oyun deneyimini çeşitlendirmek için birçok farklı sistem yer alıyor ve hepsi, You are the Judge! deneyimimize adeta renk katıyor.

You are the Judge!
You are the Judge! oyununda mahkeme sırasında not tutabiliyorsunuz. Çoğu zaman da tutmanız gerekiyor.

Oyunun kendi içerisindeki bölüm sistemine yerleştirilmiş davalara katılıyoruz. Sezonlar şeklinde sürekli yeni içerikler ekleniyor ve oyuncuların oynayabileceği yeni davalar da oyunda yerini alıyor. Davalara girmeden önce anayasayı inceliyor, eğer varsa olay yerine gidip orada incelemeler yapıyor ve dava öncesi duruşmalara katılarak tarafların avukatlarını dinliyoruz. Mahkemede verilecek karar günün sonunda oyuncuya kalıyor. Normalde özellikle rol yapma oyunlarında yanlış kararın olmadığını biliyoruz fakat mesele hukuk olunca, bu oyunda yanlış kararlar verebiliyorsunuz. Eğer tarafları dinleyip, kanıtları inceleyip yanlış çıkarımlar yaparsanız, mahkeme size para cezası yaptırımı uyguluyor.

Tabii yönettiğiniz davalar ve verdiğiniz kararların etkilerini hem oyun içerisindeki sosyal medyadan, hem de basından gayet güzel şekilde hissediyorsunuz. Doğru kararlar vererek ilerlediğinizde insanlar sizi sosyal medyada takdir ediyor, gazetelerde de sizi onurlandıran haberler yazılıyor. Öte yandan, belediye ile ilgili bir davadan hemen önce belediye başkanı sizi arayarak minik ricalarda bulunabiliyor. Bu tür çeşitli etkinliklerle You are the Judge! sizi oyun deneyiminiz boyunca farklı şeylerin içine sürükleyerek monotonluktan kurtuluyor.

You are the Judge olay yeri inceleme
Oyunda olay yerlerine giderek kanıtları ve polis tutanaklarını inceleyebiliyorsunuz.

Steel Games ekibine oyunlarını bize ulaştırdıkları ve deneme fırsatı verdikleri için çok teşekkür ederiz. You are the Judge, hukuk alanına merakı olan ya da kararlar vererek sonuçlarıyla yüzleştiği oyunları seven oyuncular için türüne az rastlanır türden bir deneyim olmuş. Bu nedenle eğer ilginizi çekerse, oynamanızı tavsiye ederiz. Bizim oyundan size aktaracaklarımız şimdilik bu kadardı, daha fazla detay için oyunun Steam mağaza sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Şimdiden herkese iyi oyunlar dileriz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: