Oynadıkça Açılan Taş Gibi Bağımsız Oyun: Yet Another Zombie Survivors

Paylaş

Awesome Games Studio tarafından geliştirilen ve 2014’te çıkan ilk oyunu herkes unutmuşken bir anda ortaya çıkan Yet Another Zombie Survivors oyununa göz atıyoruz. Bugünlerde top-down shooter dediğimiz türü sadece rogue-like oyunlarda görsek de geliştirici stüdyo sevdiği şeyi yapmayı bırakmayıp şahsına münhasır bir oyun geliştirmiş. Temelde üzerinize sürü halinde gelen zombilere karşı otomatik şekilde sıkan karakterinizle koştuğunuz, alt ettiğiniz zombilerden topladığınız tecrübe puanlarıyla da seviye atladığınız bir yapısı var. Gelin size oynadıkça açılan bu taş gibi bağımsız oyunun nasıl bir yapısı olduğundan bahsedeyim!

İlginizi Çekebilir: DUBIUM nasıl bir oyun?

Yet Another Zombie Survivors ilk bakışta yavaş bir oyun

Nihayet ilerlememizi kaybetmediğimiz, geliştirmelerimizin silinmediği bir top-down shooter oyunu olan Yet Another Zombie Survivors, ilk etapta ağır başlıyor. Bunun da sebebi karakterlerimizin, takımımızın güçlenmemiş olması. Bu nedenle oynadığınız ilk birkaç tur size yavaş işliyor gibi hissettirebilir. Bana fazlasıyla öyle hissettirdi fakat oyunun cephaneliğinde tuttuklarını görmek adına devam ettim ve ödülümü de aldım.

Yet Another Zombie Survivors
Yet Another Zombie Survivors

Oynamaya başladığınızda, oyun sizi bir haritaya atıyor ve karakterinizi yön tuşlarınızla yönlendiriyorsunuz. Nişan alma, ateş etme gibi işler otomatik olarak yapılıyor. Alt ettiğiniz zombilerden ise tecrübe puanları toplayarak seviye ilerliyorsunuz. Her seviye atladığınızda size aralarından seçim yapmanız için üç kart sunuluyor. Bu tarafta silahınızı, yeteneklerinizi güçlendirebiliyor veya can alarak eksilen canınızı toparlayabiliyorsunuz.

Sonra çorap söküğü gibi açılıyor

Siz ilerledikçe zombi dalgaları şiddetlendiği gibi farklı düşman türleri de ortaya çıkmaya başlıyor. Aynı zamanda etrafta içerisinden güçlendirmeler toplayabileceğiniz kasalar ve o an yanınıza alabileceğiniz karakterler de bulunuyor. Tek başınıza başladığınız her turu 3 kişiye kadar artırabiliyorsunuz. Ekleyeceğiniz karakterler de yine kütüphanenizden geliyor. Kilidini açabileceğiniz toplamda 9 karakter bulunuyor ve “üçlü olsun güçlü olsun” diyerek her turda 3 tanesini takım yapabiliyorsunuz.

Oyunda bir kez öldüğünüzde o tur hayatta kaldığınız süre kaydediliyor ve geçici güçlendirmelerin hepsi gidiyor. Ancak tur boyunca kazandığınız para ve alt ettiğiniz zombi sayısına bağlı olarak kalıcı güçlendirmelerin kilidini açabiliyorsunuz. Aynı zamanda az önce bahsettiğim gibi karakterlerin de kilitleri açılıyor.

Yet Another Zombie Survivors
Yet Another Zombie Survivors

Tekrar tekrar oynanacak oyunlardan birisi

İlerleyiş hissini “grind kültüründen” alan ve tekrar tekrar oynamalara doyulmayacak bir oyun olmuş. Ancak çok ciddiye alınmaması gerekiyor zira geliştiriciler bile oyunun ciddi görünmemesi için fazlasıyla çaba sarf etmişler. Eğer çerezlik, tatlı bir oyun arıyor ve aradığınız grind oyununu bulamıyorsanız mutlaka Yet Another Zombie Survivors’a da göz atın deriz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: