KysuPin ile favori oyunlarında avantaj sağla!

KysuPin ile League of Legends, Valorant, PUBG Mobile ve daha birçok oyunun e-pinlerine oldukça uygun fiyatlardan erişebilirsin! #İşBirliği

World of Warships’e Eklenen İlk Türk Gemisi Muavenet ve Onun İsim Babası Muâvenet-i Milliye #Ansiklopedi

Paylaş

World of Warships, sonunda oyuncuların yıllardır beklediği, imza kampanyaları başlattığı o beklenen hareketi gerçekleştiriyor. Oyuna eklenen ilk Türk gemisi olacak Muavenet, adını da Birinci Dünya Savaşı’nda kahramanlıklarıyla tarih yazan Muâvenet-i Milliye’den alıyor. Ancak ikisinin aynı gemi olmadığını baştan vurgulayalım. Gelin öncesinde bu geminin ismini aldığı kahraman torpidobot Muâvenet-i Milliye’yi tanıyalım.

Oyuna eklenen hangi Muavenet? Kafa karışıklıklarını giderelim.

Geminin ismi nedeniyle TCG Muavenet ile fazlaca karıştırıldığını fark ettik. Ancak okuyucuların bilmesi gerekiyor ki Muâvenet-i Milliye, ABD’nin tatbikat sırasında “kazara” batırdığı zırhlımız TCG Muavenet değil. World of Warships’e eklenen gemi ise her ikisi de değil. Muâvenet-i Milliye, bu isimle ülkeye gelen ilk gemi olarak Almanya’dan alınmıştır.

İkinci Muavenet gemisi, oyuna eklenecek olan gemidir ve İngiltere’den alınmıştır. Hatta siparişten sonra İkinci Dünya Savaşı çıkınca İngiltere uzun süre gemiyi kendisi kullanıp, 1946’da Türkiye’ye vermiştir. İşte o Muavenet, 1960’a kadar görev yapıp sonrasında sökülerek parçalanmıştır. Gemiye, Muâvenet-i Milliye’nin şerefine Muavenet ismi verilmiştir. ABD’nin “kazara” batırdığı gemimiz ise bu isimdeki üçüncü gemidir. Oyundaki gemiyle herhangi bir bağlantısı yoktur.

Muâvenet-i Milliye gemisi neden bizim için çok önemliydi ve bu kadar gemiye isim verdi?

  • Çanakkale Savaşı’nda Goliath zırhlısını batırarak savaşın seyrini değiştirmiştir.
  • Zırhlının batırılmasının ardından dolaylı yoldan İngiliz Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Fisher’ın istifa etmesine sebep olmuştur.
  • Aynı zamanda iki gün sonra Bahriye Nazırı Winston Churchill’in de istifasına dolaylı yoldan sebep olmuştur.
World of Warships'te yer alan X Goliath.
World of Warships’te yer alan X Goliath.

Muâvenet-i Milliye, muhrip gemileri tarafından korunan Goliath’ı nasıl batırdı?

Morto Koyu’nda büyük baskı altında kalan Fransız birliklerinin akıbeti, müttefiklerinin kaybettiği İkinci Kirte Muharebesi ile daha da vahim bir hale sürükleniyordu. Bu nedenle onlara destek olunması için HMS Goliath ve HMS Cornwallis adındaki iki gemi, söz konusu bölgeye destek amaçlı yönlendirildi.

Tarihler 12 Mayıs 1915’i gösterdiğinde beş muhrip gemisi ile birlikte iki “ön dretnot” sınıfı gemi, Çanakkale denizlerinde konumlandırılmıştı. Alman yüzbaşı Rudolph Firle ve iki astı, koyda gerçekleştirdikleri bir keşfin ardından bazı fırsatlar fark ettiler. Aynı günün akşam saatlerinde komutasını Ahmet Saffet Ohkay’ın yürüttüğü Muâvenet-i Milliye gemisine binerek geminin torpido timine katıldılar.

World of Warships'e eklenen ilk Türk gemisi olacak Muâvenet-i Milliye ve onun kahramanlık hikayesiyle tanışın.
World of Warships'e Eklenen İlk Türk Gemisi Muavenet ve Onun İsim Babası Muâvenet-i Milliye #Ansiklopedi

Saatler geceyarısını gösterdiğinde Muavenet, sessiz şekilde düşman muhriplerinin arasından geçmeye başlamıştı. Öyle ki düşman gemilerinin sadece birkaç yüz metre yakınından geçmesine rağmen hiç kimse Muavenet’in geldiğini anlamamıştı. Muavenet, Goliath’ın üzerine yaklaşmaya başladığında düşman gemisinin gözetçileri anlık bir tereddüt ile parola sorunca, bu boşlukta Muavenet, Goliath’a tam 3 isabetli torpido gönderdi.

Bu isabet alan torpidolar düşman geminin zırhını geçerek, içerisinde büyük bir patlamaya sebep oldu. Dakikalar içerisinde destek amaçlı gelen Goliath av olmuş, birkaç dakika sonra da alabora olarak suyun derinliklerini boylamıştır. Bu gece operasyonu, müttefiklerin filo komutanının not defterine “düşman madalyayı hak etti” ifadeleriyle geçti.

Goliath’ın 700 kişilik mürettebatından kaptanı da dahil 570 personel hayatını kaybetti. Bunun üzerine Britanya’nın en modern savaş gemilerinden birisi olan HMS Queen Elizabeth Çanakkale operasyon cephesinden çekilmiştir. Dolayısıyla müttefiklerin Çanakkale denizlerindeki gücü büyük bir darbeye uğramıştır. Buradan destek alan kara güçleri ise adeta sudan çıkmış balığa dönmüştür.

World of Warships'e Eklenen Kahraman Türk Gemisi: Muâvenet-i Milliye
World of Warships etkinliğinde çektiğimiz fotoğrafta Muavenet de gösteriliyor.

Muavenet isminin kelime kökeni nereden geliyor?

Muâvenet-i Milliye, Osmanlı Türkçesinde “milli yardımlaşma” anlamına gelir. Gemiye bu ismin verilmesinin sebebi ise İstanbullu 28 iş adamının öncülüğünde kurulan “Donanma-i Osmani Muavenet-i Milliye Cemiyeti”, günümüz Türkçesi ile “Osmanlı Donanması Milli Yardımlaşma Derneği” tarafından satın alınmış olmasıdır. Satın alım, o zamanlar Türkiye’nin müttefiki olan Almanya’dan yapılmıştır.

Birinci Dünya Harbi başladığında ilk etapta Karadeniz’e gönderilen gemi, sonrasında Çanakkale tarafına çekilmiştir. Bu da doğrudan Çanakkale zaferinde önemli bir yere sahip olmasıyla sonuçlandı. Sonrasında ise ismi, iki Türk gemisine daha verildi.

Muavenet, World of Warships’te nasıl olacak?

World of Warships’e gelen ilk Türk gemisi olacak Muavenet, beraberinde Türk komutanı ile birlikte geliyor. Komutanın seslendirmelerini Dağ filmleri ve Savaşçı dizisiyle bilinen, aynı zamanda birçok harika işe imza atmış Murat Serezli tarafından yapılmış. Murat Serezli’nin sesiyle gelen kaptan aynı zamanda tamamen Türkçe seslendirmeli ilk karakter olacak. Kaptan oyuna 12.6 güncellemesi ile katılacak ve ücretsiz olacak.

Murat Serezli World of Warships
Sevgili Murat Serezli, yakın zamanda yapılan World of Warships etkinliğine de katılmıştı.

Geminin oyundaki ismi de V Muavenet olacak. Tier 5 bir destroyer gemisi olarak karşımıza çıkacak. Teknik tarafa geldiğimizde ise gemi 9.8 bin beygir gücüne sahip olmakla beraber 120mm’lik ana bataryası ve 533mm’lik MK VII torpidolarıyla gelecek. Maksimum hızı 35.5 knot olacak, havadan 2.3 km menzilde tespit edilebileceği gibi karadan da 6.6 km tespit menzili olacak.

V Muavenet - World of Warships
V Muavenet oyunda bu şekilde görünecek.

Ansiklopedi serimizin bir önceki konuğu, Respawn Entertainment olmuştu. Serinin yeni yazılarından ve gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi takip etmeye devam edin.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: