Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2023 Çıktı! İşte Sektörümüzde Olan Biten Her Şey

Oyun ve Espor ajansı Gaming in TURKEY tarafından hazırlanan Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2023 yayınlandı. Her sene gerçekleştirilen bu rapor içerisinde ülkemizdeki oyun sektörüne dair her ayrıntı yer almakta.

Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2023 yayınlandı

Ülkemizdeki oyun sektörünü yakın bir kıskaca alan ve istatistikleri okuyucular ile paylaşan Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2023 yayınlandı. Mobil sektörden medya ayağına, Türkiye’deki oyuncu sayısından tüketilen içeceklere kadar geniş bir yelpazeyi kavrayan 2023 raporunu resmi internet adresinden PDF dosyası olarak indirebilir ve görüntüleyebilirsiniz.

Yayınlanan rapora göre Türkiye’deki oyun sektörü, geçmiş senelere göre dirayetli olarak büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. 47 milyon oyuncuya ulaşılan 2023 yılı içerisinde mobil oyunculuğun ne kadar önemli olduğunu bir kere daha görebiliyoruz. Özellikle Dream Games’in “Royal Match” isimli oyununun global anlamda en yüksek gelire sahip oyun olması hepimizi fazlasıyla gururlandırdı.

Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2023 yayınlandı
Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2023 yayınlandı

2022-2023 karşılaştırması yer alıyor

Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2023 içerisinde geçen senenin istatistik bilgileri ile bu senenin bilgileri de karşılaştırılıyor. Geçen seneye oranla oyuncu sayısı ve mobil kullanıcı oranlarında artış görüntülenirken, öte yandan 2023’ün en popüler Türk yapımı mobil oyunlarında ise Royal Match’ten sonra Words of Wonders: Crossword ve Traffic Rider geliyor.

Türkiye’de tercih edilen PC ve konsol oyunları tarafında ise genel anlamda bilindik ve popülaritesi yüksek oyunlar yer alıyor. Aynı zamanda raporun ilerleyen kısımlarında global rakamları da görmeniz mümkün. Burada platform bazlı oyuncu sayısı ve bölge bazlı oyuncu sayısı rakamları gibi istatistikleri bulabilmeniz mümkün.

Birçok uzman görüşün yer aldığı, 2023 yılında Türk oyuncuların genel durumunu özetleyen ve ülkenin sektördeki açıklamasını gördüğünüz bu rapora göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Atarita olarak biz de varız;

Rapor içerisinde yer alan “Türkiye oyun sektörü medya görüşleri” başlığı altında kurucumuz Eren Eroğlu’nun 2023 yılımızı özetleyen yazısına aşağıdan ulaşabilirsiniz;

Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2023 yayınlandı
Eren Eroğlu – Atarita

Ayrıca Atarita’nın birinci yaşına özel olarak yayınladığımız ve 2023’ü özetlediğimiz yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: