Total Tank Generals İnceleme

Paylaş

Total Tank Generals incelemesine hoş geldiniz. Bugün Noobz From Poland tarafından geliştirilen ve yayıncılığını 505 Games’in yaptığı strateji oyununun detaylarına birlikte bakacağız. Eğer İkinci Dünya Savaşı’nın önemli generallerinin geçmişe dayalı gerçek muharebelerini deneyimlemek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Çünkü altıgen ızgaralara sahip bu strateji oyunu size tam da bunu vadediyor.

İncelemenin detaylarına derinlemesine dalmadan önce oyuna dair kafanızda bir imaj belirmesi için kısaca neyi incelediğimizden bahsedeyim. Tur bazlı ilerleyen ve altıgen ızgaralarda hareket puanları kullanılarak oynanan bu oyunda çeşitli birimleri yönetiyorsunuz. Genel olarak amacı düşmanın stratejik noktalarını ele geçirmek olan Total Tank Generals’ta Rommel, Zhukov ve Patton gibi WWII’ye damgasını vurmuş yetenekli komutanların senaryolarını canlandırıyorsunuz. Oyun basitçe bu şekilde ancak göründüğü kadar da basit değil.

Total Tank Generals İnceleme Puanı
Total Tank Generals İnceleme Puanı

Total Tank Generals’ın temel hatları

Ben Çöl Tilkisi olarak adlandırılan Erwin Rommel‘in senaryosunu daha cazip bulduğum için, önce onun hikayesini oynamayı tercih ettim. İkinci Dünya Savaşı’nda gerçekte de yaşanmış 1940 Fransa kuşatması sırasında Panzer bölümü komutanı olarak görevlendirildiği ilk zırhlı tümen tecrübesine kadar oynama şansına sahip oluyorsunuz. Senaryolar toplamda birkaç bölümden oluşsa da her bölüm gerçek bir savaşı temel aldığından oynarken bunun da farkındalığıyla oyun keyfi ister istemez artıyor.

Total Tank Generals incelemesine hoş geldiniz. Bugün Noobz From Poland tarafından geliştirilen ve yayıncılığını 505 Games'in yaptığı strateji oyununun detaylarına birlikte bakacağız. Eğer İkinci Dünya Savaşı'nın önemli generallerinin geçmişe dayalı gerçek muharebelerini deneyimlemek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Çünkü altıgen ızgaralara sahip bu strateji oyunu size tam da bunu vadediyor.
Erwin Rommel’in senaryo görevleri bu şekilde.

Bölümlerin başlangıcında birliklerinizi üslerinize ve çevre ızgaralara yerleştirerek bir plan çizmeniz isteniyor. Zaten eğer bir planınız yoksa, muhtemelen başarısız oluyorsunuz. Çünkü belirlenen stratejik noktaların tamamını ele geçirmek için bir zaman limiti bulunuyor. “Şu kadar turda” ele geçirmeniz gereken yerler için aynı zamanda çok erken bitirirseniz bazı ödüller de veriliyor. Bunlar için belli başlı sayılar belirlenmiş ve atıyorum bir bölümü 8 turda bitirirseniz, sıradaki bölüm için daha gelişmiş birimlerin kilidi açılıyor. Bu anlamda oyunun mücadeleci oyuncuları güzel ödüllendirdiğini söyleyebiliriz.

Total Tank Generals inceleme
Total Tank Generals ekran görüntüsü.

Oyun hakkında beni en çok şaşırtan nokta ise göründüğünden çok daha derin bir stratejik yöne sahip olması. Tur bazlı strateji oyunlarında her hamleyi düşünerek yapmak elbette olması gereken bir durum fakat bu oyunda düşünmeden yaptığınız bir hamle her şeye mal olabiliyor. Aynı zamanda kendi içerisinde bölge yönetimi, taarruz emri gibi dinamikler bulundurduğundan, bazen çok avantajlı olduğunuz durumlarda bile düşmanın sizi rahatlıkla püskürttüğünü görebiliyorsunuz.

Stratejik noktalardan bazılarını erken aşamada ele geçirirseniz işinize fazlasıyla yarıyor. Haritada uçak logosu ile gösterilen bazı yerleri erkenden ele geçirdiğinizde, sonraki her tur boyunca hava taarruzu, görüş desteği gibi uçakların kullanıldığı kısımlarda daha hızlı puan kazanarak bu özellikleri daha fazla kullanabiliyorsunuz. Bu da doğrudan zafere ulaşmanızı hızlandırıyor.

Bunun yanı sıra bölge işgal ederek kazandığınız prestij puanları ile hemen yeni birimler satın alıp savaş alanına dahil edebiliyorsunuz. Yine bir bölümü üstün başarı ile bitirdiğinizde, sıradaki bölüme geçerken aldığınız prestij puanı da artıyor.

Her birim fark yaratıyor, oynarken çok uyanık olmak gerekiyor

Oyunda tankların yanı sıra farklı varyasyonlarda piyade birimleri, anti-tank birimleri, hava saldırısına karşı koymak için çeşitli birimler gibi onlarca farklı asker seçeneği bulunuyor. Bir bölümde genelde savaş iki hatta üç kanada bölünebildiğinden, her kanatta kalan askerlerin özelliklerine çok dikkat etmeniz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse hafif piyadelerinizin ağırlıkta olduğu ve herhangi bir tanksavar ya da uçaksavarın olmadığı alanlar, muhtemelen aynı turda dümdüz olacaktır. Yine bir uçaksavarın desteklemediği tanklarınız ise bombardımana açık hedef olarak tehlikeye girecektir. Oyundaki yapay zeka bu açıklarınızı kullanmaktan hiç çekinmediğinden her birimin yeri ve türü kesinlikle fark yaratıyor.

Total Tank Generals inceleme
Total Tank Generals inceleme

Bununla birlikte başarılı şekilde taarruz yapan, düşman yok eden birimler görev sırasında seviye atlıyorlar. Bu sayede onlara yeni özellikler kazandırabiliyorsunuz. Yine burada da o anki duruma göre özellikleri seçmeniz gerekiyor. Mesela orta seviye bir tank, düşman piyadelerinin arasında kalmış ve seviye atlamışsa o tank için seçilebilecek en makul yetenek muhtemelen “anti-piyade talimi” olacaktır. Oyunun yapay zekasının da bu seçimleri yaparken mevcut duruma dikkat ettiği gözümden kaçmadı ve yapay zekanın seviyesini çok beğendim.

Öğreticileri okumazsanız işiniz zor

Biz Türk oyuncuların kötü bir huyu vardır; öğreticileri hiç okumayız. İşte Total Tank Generals oynarken de öğreticileri okumazsanız oyun tabiri caizse canınıza okuyor. Size doğrudan göstermediği çeşitli mekanikleri olduğu için kesinlikle size anlatılanları dinleyip kulağınıza küpe etmeniz gerekiyor. Yoksa oyunun yapay zekası tarafından biraz üzülebilirsiniz, ben baya üzüldüm.

Tabii işiniz genel olarak çok zor

Oyun zorluk konusunda çok dengesiz olmuş. Bölümlere girerken zorluk yüzdesini kendiniz belirleyebiliyorsunuz fakat %80 gibi aslında baya düşük zorluk seviyelerinde bile botlar adeta şov yapıyor. Sorunun bölümlere adanmış yapay zeka birimi sayısından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Bununla başa çıkmanın tek yolu ise daha önce tek yıldız olarak bitirdiğiniz görevlere geri dönüp üç yıldız olarak bitirmek.

Tarihi gerçeklik konusunda güzel bir örnek

Seçtiğiniz generallerin senaryosunda ilerlerken, ara sahnelerde sizlere gerçek kesitlerden derlenmiş videolar izletiliyor. Aynı zamanda seçtiğiniz bölümdeki muharebenin tarihte nerede ve nasıl şartlarda yapıldığı da anlatılıyor. Bu açıdan oyunun tarih konusunda eğitici bir yanının olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bu gerçek kesitlerin oynatıldığı ve muharebenin anlatıldığı videoları durdurup devam ettirebilme seçeneğiniz de var.

Erwin Rommel
Erwin Rommel’ın anlatıldığı sinematik ara sahneden bir kesitin ekran görüntüsü.

Bir diğer açıdan, bu yükleme ekranlarında çıkan ara sahneler aslında sizi yapmak üzere olduğunuz göreve de hazırlıyor. Eğer kendinizi yeterince kaptırıp işin tarih boyutunu da benimserseniz, oyun deneyiminiz bambaşka bir seviyeye taşınıyor diyebilirim. Bu durumda gözünüze oyunun zorluğu da görünmüyor, yenilseniz de oynamaya devam ediyorsunuz.

Oyunun size sunacağı içerik hemen tükeniyor

Total Tank Generals genel olarak keyifli bir yapım olsa da size sunabileceği her şey bir anda tükeniveriyor. Ana senaryoyu bitirdikten sonra eğer tekrar tekrar aynı şeyleri oynamak istemiyorsanız, kendi senaryolarınızı oluşturabiliyorsunuz. Kendi oluşturduğunuz bölümlerde yapay zeka ile mücadele edebilme şansınız var. Ancak bu da sizi bir yere kadar oyunda tutmaya yetecektir.

Total Tank Generals incelemesine hoş geldiniz. Bugün Noobz From Poland tarafından geliştirilen ve yayıncılığını 505 Games'in yaptığı strateji oyununun detaylarına birlikte bakacağız. Eğer İkinci Dünya Savaşı'nın önemli generallerinin geçmişe dayalı gerçek muharebelerini deneyimlemek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Çünkü altıgen ızgaralara sahip bu strateji oyunu size tam da bunu vadediyor.
Kendi senaryonuzu yaratıp oynayabildiğiniz ekran bu şekilde görünüyor.

Herhalde gözümün en çok aradığı şey çok oyunculu oyun modları oldu. Çünkü sadece yapay zekaya karşı oynayarak oyunu 20 saatte bitirip size sunacak hiçbir şeyi olmayan bir yapım olarak kütüphanenizde tutabiliyorsunuz. Bunun yerine bu kadar derin düşünülmüş bir oyunun rekabetçi tarafının da olup çok oyunculu modları içermesini beklerdim.

Uzun lafın kısası

Total Tank Generals, strateji türünde tarihi gerçeklik kaygısıyla öne çıkan güzel bir yapım olmuş. Zorluk konusunda biraz kantarın topuzu kaçsa da, gösterdikleri video kesitleriyle sizi o zorluğa göğüs germeye heveslendiriyorlar. Bunun yanı sıra strateji yönünde de çok bir eksiği yok, fazlası var. Strateji unsurları güzel düşünüp tasarlanmış ancak oyunun size sunabileceği içerik 20 saatte eriyip gidiyor. Eğer iyi bir oyuncuysanız ya da çok kolay zorluk seviyesinde oynuyorsanız, bu süre iyice düşecektir.

Ben bu incelemeyi yazarken oyun henüz çıkmamış olduğu için fiyatını bilmiyorum fakat günümüz oyun fiyatlarıyla piyasaya sürülürse ve uygun bir şeyler düşünülmemişse, sadece İkinci Dünya Savaşı meraklılarına önerebilirim. Bu incelemede size aktaracaklarım bu kadardı, bir başka incelemede daha görüşmek dileğiyle. Sevgi ve oyun ile kalın.

Total Tank Generals İnceleme Puanı
Total Tank Generals İnceleme Puanı
Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi:

Total Tank Generals incelemesine hoş geldiniz. Bugün Noobz From Poland tarafından geliştirilen ve yayıncılığını 505 Games'in yaptığı strateji oyununun detaylarına birlikte bakacağız. Eğer İkinci Dünya Savaşı'nın önemli generallerinin geçmişe dayalı gerçek muharebelerini deneyimlemek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Çünkü altıgen ızgaralara sahip bu strateji oyunu size...Total Tank Generals İnceleme