TopSpin 2K25 İnceleme

Raketler hazır mı?

Paylaş

En son 2011 yılında karşımıza çıkan ve PlayStation 2-3 dönemlerinde yapılmış en iyi tenis oyunlarından bir tanesi olan TopSpin serisi yıllar sonra geri döndü diyebiliriz. Normal şartlarda spor oyunları içerisinde futbol ve basketbol gibi yapımlar daha çok ön plana çıkıyor. Ancak TopSpin gibi işini layığıyla yapan bazı spor oyunlarını da gözden kaçırmak olmaz açıkçası. Bu incelememizde sizlerle birlikte serinin uzun bir aradan sonra dönen yeni oyunu TopSpin 2K25’i inceliyoruz.

TopSpin 2K25 günümüz spor oyunlarına benzer bir yapıda

Özellikle NBA 2K oynayanların bu başlığı daha kolay anlayabileceğini düşünüyorum. Genel yapı itibarıyla tamamen aynı ilerleyen TopSpin 2K25, oyunculara oldukça özgür bir yapı sunmayı ihmal etmiyor. Oyun içerisinde kendi karakterinizi yaratabilmenizin yanı sıra, dünyaca ünlü sporcular ile de farklı müsabakalara katılma şansınız bulunuyor.

TopSpin 2K25 İnceleme

Oyuna girer girmez sizi önce bir eğitim aşaması bekliyor olacak. Bu serinin yıllardır tozlu rafta kaldığını düşünecek olursak, oyunculara tenis mantığını ve işleyişini anlatmak oldukça önemli bir durum. Bu eğitim aşaması ise sizin isteğinize bağlı değil. Daha doğrusu, oyuna girer girmez ufak ve basit bir eğitimden geçmeniz gerekiyor. Daha sonra profesyonel hareketleri ve ipuçlarını ise isteğe bağlı girip öğrenebiliyorsunuz. Bu aşamadan sonra kendinize bir karakter yaratmanız gerekiyor. Bu karakteri dilediğiniz gibi detaylandırma lüksünüz de var. Aynı diğer spor oyunlarında olduğu gibi kaş, göz, kilo ve boy gibi fiziksel özellikleri de tamamen keyfinize göre ayarlama imkanınız var. Ayrıca karakterin kullanacağı aksesuarlar ve kıyafetler gibi nesneleri de kendiniz belirleyebiliyorsunuz.

Bu süreçten sonra ise karşınıza bazı oyun modları çıkacak. Bu oyun modları içerisinde şüphesiz benim de en çok vakit geçirdiğim mod MyCareer modu oldu. Burada oluşturduğunuz karakter ile birlikte çeşitli turnuvalara katılabiliyor ve farklı maçlara çıkabiliyorsunuz. Kazandığınız taktirde belirli seviye puanları kazanarak karakterinizi geliştirme şansınız bulunuyor. Her kazandığınız puan sonrası karakterin yeteneklerini de arttırma şansınız bulunuyor. Tabii bu süreç içerisinde sezonlar ve mevsimler de yer alıyor. Aynı zamanda oyuncu sakatlığı durumu da söz konusu bir süreç.

Diğer oyun modları ne alemde?

Exhibition oyun modu içerisinde ister yapay zeka ile isterseniz de arkadaşlarınızla birlikte tamamen dostane maçlar oynayabiliyorsunuz. Herhangi bir seviye puanı kazanma söz konusu değil ve bir nevi alıştırma odası gibi düşünebilirsiniz bunu. Online tarafta da yine farklı oyun modları ile yapımı zenginleştirmeye çalışmışlar. Örneğin World Tour kısmında kendi oluşturduğunuz karakter ile birlikte çevrimiçi maçlara çıkabiliyorsunuz. Buradaki eşleşmeler ise birazcık zorlayıcı olabiliyor. Çünkü siz seviye 5 iken karşınıza seviye 15 bir oyuncu gelebiliyor. Rakibin yetenek puanları daha yüksek olduğu için ve daha tecrübeli bir karaktere sahip olduğu için de yenilgi biraz kaçınılmaz olabiliyor.

Bu incelememizde sizlerle birlikte serinin uzun bir aradan sonra dönen yeni oyunu TopSpin 2K25’i inceliyoruz.

İşte tam burada da kendi yetenekleriniz devreye giriyor. Yani tamamen sizin reflekslerinize ve oyun anlayışınıza bağlı olarak ilerliyor durum. Sizden daha yüksek seviyede bir rakip gelmesi hemen oyunu kaybedeceğiniz anlamını taşımıyor. Karşı oyuncu her ne kadar daha yüksek seviyeli bir sporcuya sahip olsa bile sizin oyun mantaliteniz ve refleksleriniz daha kuvvetli olursa kazanmanız daha kolay olabiliyor.

Çevrimiçi sunucular oldukça dolu ve maç bekleme süreleri ise bir hayli kısa. Yani oyuncu sayısının yeterince fazla olduğunu söyleyebilirim. Maç bulma süreleri maksimum 25-30 saniye sürüyor ve ara sahnelerin de uzun tutulmaması sizi hemen maça odaklandırabiliyor. Ayrıca maça girmeden hemen önce karşı rakibin istatistiklerine de bakabiliyor ve ona göre bir oyun anlayışı benimseyebiliyorsunuz.

World Tour içerisinde ustalaşmak gerekiyor

Şahsen ben bu tür spor oyunlarında genellikle çevrimiçi sunucularda kendimi test etmeyi daha çok seviyorum. Diğer spor oyunlarında da olduğu gibi kendi yarattığım karakter ile birlikte diğer oyunculara karşı çarpışmak benim için büyük bir zevk. Ancak ne zaman bir maça girersem gireyim karşıma daha güçlü ve daha tecrübeli bir oyuncu çıkıyor doğrusu. Aslında yukarıda bahsettiğim gibi, iş biraz daha karakteri kontrol eden oyuncunun reflekslerine bakıyor ancak bazı durumlarda ne olduğunu anlamadan top sizin tarafınızdan çıkarak karşı rakibe puan olarak dönebiliyor.

TopSpin 2K25 İnceleme

Bu yüzden World Tour içerisinde biraz ustalaşmak gerekiyor. Özellikle MyCareer içerisinde edindiğiniz tecrübe puanları ve yetenekler burada da geçerli olduğu için ilk 5-10 saat sadece hikaye modunda ilerleyerek karakteri güçlendirmek mantıklı bir hamle olabilir. Daha sonra World Tour içerisine girerek kendi karakterinizle zirveye ulaşmak isteyebilirsiniz. Şayet “ben kendi karakterimle oynamak istemiyorum” diyenlerin bakabileceği 2K Tour oyun modu ise dünyaca ünlü sporcularla oynayabildiğiniz ve rekabetçi bir düzen içeren bir sistemle karşımıza çıkıyor. Burada kendi karakterinizden bağımsız bir şekilde istediğiniz sporcuyu seçerek daha efektif ve eşdeğer maçlarla çıkma şansı bulabiliyorsunuz.

Görsellik, bazı etkenler dışında harika

Oyun içi görsellik beklediğimden çok daha iyi. 2K imzalı çoğu spor oyununun optimizasyon sorunlu çıktığını düşünürsek TopSpin 2K25 oldukça güzel bir performans sergiliyor. Kumaş kalitesi bir yana, seyirci kalitesi ve file fiziği gibi durumlar günümüz teknolojisine güzel adapte edilebilmiş. Ayrıca karakter animasyonları da oldukça gerçekçi. Özellikle zor vuruşlar anında veya bir vuruşu kaçırdığı anda karakterin verdiği tepkiler gerçekten güzel.

Tek beğenemediğim kısım ise karakterlerin yüz kalitesi oldu. Dünyaca ünlü sporcuların yüz mimikleri ve yüz hatları gayet güzel ancak biz oyuncuların tasarladığı kendi karakterlerimizin yüz hatları pek başarılı durmuyor. Yine fena sayılmaz ancak daha iyi bir performans beklemiştim açıkçası. Ancak optimizasyon konusunda ve görsel açıdan gayet iyi bir konumda bulunmasından dolayı yüz hatları pek sinir bozucu bir hale gelmiyor. Zaten ara sahneler dışında karakterlerin yüzleriyle pek işiniz de yok doğrusu.

TopSpin 2K25 İnceleme

Öte yandan oyun içerisinde yer alan tüm kortlar neredeyse birebir yapılmış ve gerçek hayattakilerle oldukça benzer özellikler taşıyor. Tabii daha önce duymadığım veya tamamen yeniden tasarlanmış kortlar dışında dünyaca ünlü tenis kortlarında maçlara çıkmak sizi adeta bir yıldız gibi hissettirmeyi başarabiliyor.

Son sözlerim

Yıllar sonra karşımıza tekrar çıkan TopSpin serisi, özellikle tenis sporuyla ilgilenen ve bu konuda doğru düzgün bir video oyunu bulamayan kullanıcılar için harika bir nimet olacaktır. Piyasa içerisinde muadili pek fazla bulunmadığı için aralarından sıyrılıp şimdiden en tepeye oturmuş durumda. Görsel açıdan gayet iyi ve optimizasyon konusunda da gerçekten sorunsuz bir iş var karşımızda. Fakat kozmetik mikro ödemeleri de işin içine katmanız gerekiyor.

Oyun modları ise tamamen kişinin nasıl eğlenebileceğine bağlı olarak şekillenecektir. Bazı oyuncular tamamen MyCareer üzerinden ilerlemek isteyebileceği gibi, bazı oyuncular ise şansını sadece çevrimiçi sunucularda kullanmak isteyebilir. Bu sebeple hem çeşitli hem de daha dolu bir oyun sizleri bekliyor olacak.

Bu incelememizde sizlerle birlikte serinin uzun bir aradan sonra dönen yeni oyunu TopSpin 2K25’i inceliyoruz.
Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi:

En son 2011 yılında karşımıza çıkan ve PlayStation 2-3 dönemlerinde yapılmış en iyi tenis oyunlarından bir tanesi olan TopSpin serisi yıllar sonra geri döndü diyebiliriz. Normal şartlarda spor oyunları içerisinde futbol ve basketbol gibi yapımlar daha çok ön plana çıkıyor. Ancak TopSpin gibi işini...TopSpin 2K25 İnceleme