Amazon’dan Bir Yeni MMORPG Daha: İşte Throne and Liberty Hakkında Bildiğimiz Her Şey

Dönüşüm ve değişken dünya sistemleri bu oyunu türdeşleri arasından çekip çıkarıyor.

Paylaş

Amazon’un yayınlayacağı yeni MMORPG oyunu Throne and Liberty çıkış tarihi, oynanış mekanikleri ve sistem gereksinimleri gibi detaylarıyla merak konusu. Hal böyle olunca biz de MMO severler için oyun hakkında bildiğimiz her şeyi bir yazıda derleyelim dedik. Öyleyse lafı hiç uzatmadan, gelin bu yeni MMORPG nasıl bir deneyim vadediyor ve türdeşlerinden farklı neler sunacak? Teknik detaylardan başlayarak birlikte göz atalım.

Throne and Liberty çıkış tarihi ne zaman?

Amazon Games ve NCSoft’un yeni MMORPG oyunu Throne and Liberty, 17 Eylül 2024 tarihinde çıkacak. PC, PlayStation 5 ve Xbox Series X|S platformlarından oynanabilecek.

Aynı zamanda oyunu önceden deneyimlemek isteyen oyuncular için 18-23 Temmuz tarihleri arasında açık beta testlerinin başlayacağını da belirtelim. Tabii ki bu testler oyunun final versiyonuna yakın bir deneyim sunsa da tam anlamıyla son sürümünü temsil etmiyor. Eğer çok daha pürüzsüz bir deneyim istiyorsanız, tam sürümü beklemenizi tavsiye ediyoruz. Öte yandan açık betaya katılarak karşılaştığınız hataları geliştiricilere bildirebilir ve oyunun gelişimine de katkı sağlayabilirsiniz.

Throne and Liberty sistem gereksinimleri neler?

Throne and Liberty sistem gereksinimleri de belli olmuş durumda ve yeni oyun, bugün çok eski diyebileceğimiz bilgisayarlar için pek ışık göstermiyor. Aşağıdaki tablodan oyunun sistem gereksinimlerini ve yazının devamından da kaç GB olduğu gibi detayları inceleyebilirsiniz.

Donanım/AyarMinimumÖnerilen
İşletim SistemiWindows 10 (64-bit)Windows 10 (64-bit)
İşlemciIntel Core i5-7700
AMD Ryzen 3 1200
Intel Core i5-11600K
AMD Ryzen 5 5600X
Bellek16 GB RAM16 GB RAM
Ekran KartıNvidia GeForce GTX 1660
AMD Radeon RX 590
Nvidia GeForce RTX 2070
AMD Radeon RX 5700
Depolama63 GB 63 GB
Throne and Liberty sistem gereksinimleri tablosu.

Throne and Liberty kaç GB?

Oyunun henüz açık beta testleri başlamadan dosya boyutu açısından kesin bir şey söylemek zor. Yine de Throne and Liberty sistem gereksinimleri tablosuna baktığımızda, oyunun 63 GB boş depolama alanına ihtiyaç duyacağını görüyoruz. Tabii ki bu sayılar güncelleme ve ek paketler ile değişiklik gösterebilir.

Throne and Liberty sistem gereksinimleri kaç GB
Oyunda bayrak kapmacaya benzer çeşitli PvP oyun modları da yer alacak.

Oyun Türkçe olacak mı?

Ne yazık ki Amazon’un yeni MMORPG oyunu Throne and Liberty‘de Türkçe dil desteği bulunmuyor. Oyunun desteklediği diller şu şekilde:

  • İngilizce
  • Fransızca
  • Almanca
  • Kastilya İspanyolcası
  • Japonca
  • Brezilya Portekizcesi
  • Latin Amerika İspanyolcası

Bu konuda herhangi bir değişiklik yaşanırsa sizi en hızlı şekilde haberdar etmeye gayret edeceğiz.

Throne and Liberty Türkçe olmayacak.
Throne and Liberty Türkçe olmayacak.

Peki bu oyun, diğer MMORPG’lerden nerede ayrılıyor?

Amazon daha önce Lost Ark ve New World gibi vaktiyle hit olan birkaç MMORPG daha yayınlamıştı. Bunlar da ilk dönemlerinde şahlanarak rekor oyuncu sayıları görmüş ve sonra olağan seyirlerine dönmüşlerdi. Şimdi ise ufukta, Steam’in en çok istek listesine eklenen 54. oyunu olan Throne and Liberty var. Oyun kendi içerisinde özgün satış noktalarıyla oyuncularla buluşmaya hazırlanıyor.

Dönüşüm sistemi bu oyunun en büyük numarası

Throne and Liberty’de karakteriniz, çevredeki herhangi bir canlıya dönüşebiliyor. Oyunda yer alan hava, kara veya deniz canlılarından birine dönüşerek o şekilde oynamaya devam edebiliyorsunuz. Bu da oyunu, türdeşleri arasında özel kılan en büyük fark oluyor. Örneğin, aşağıdaki ekran görüntüsünde bir oyuncunun dönüştüğü canlı ile uçtuğunu görebilirsiniz.

Throne and Liberty Morph sistemi.
Oyundaki ismiyle Throne and Liberty Morph sistemi.

Bu mekaniği kullanarak kılık değiştirip, arazide gizlenmek de mümkün olacak. Örneğin bir yaratık grubunun arasına girdikten sonra onlardan birine dönüştüğünüzde, kimse gerçek bir oyuncu olduğunuzu anlamayacak. Bu sistem sayesinde oyunda karada olduğu gibi havada ve denizde de çeşitli mücadelelere girmek mümkün olacak.

Kalabalık savaşların merkezde olduğu bir oyun olacak

Yeni MMORPG’de ana odak, kalabalık savaşlara verilmiş. Bazen binlerce oyuncuya karşı, bazen de büyük baş düşmanlara karşı savaş vereceğiz. Bunlar arasında grup muharebeleri veya kale kuşatmaları gibi farklı deneyimler de bizi bekliyor olacak.

Oyunda savaşlar kalabalık ve büyük ölçekli olacak.
Oyunda savaşlar kalabalık ve büyük ölçekli olacak.

Throne and Liberty oyuncuya çeşitli oyun modları sunan bir “PvPvE” deneyimine odaklanacak. Yani oyuncular hem çevreye, hem de birbirlerine karşı mücadele edebilecekler. Kale kuşatmaları, bayrak kapmacaya benzeyen özel oyun modları gibi birçok etkinlik ile her oyuncu kendisine uygun bir eğlence bulabilecek.

Sınıf sistemi bulunmuyor, bunun yerini silah sistemi alacak

Günümüzde birçok MMORPG, sınıf sistemini geride bırakmış durumda. Artık oyuncuların karakterlerini oluşturmalarına izin veriliyor ve oynanış sırasında, oyun tarzına uygun bir silahla devam etmesi sağlanıyor. Her silah kendi becerileriyle geliyor ve oyun tarzına göre oyuncular, bunları değiştirerek kullanabiliyor. Throne and Liberty de buna benzer bir sisteme sahip olacak, bu sayede oyun başında sınıf seçmek zorunda kalmayacağız.

Throne and Liberty sınıf sistemi yerine silah sistemi içerecek.
Throne and Liberty sınıf sistemi yerine silah sistemi içerecek.

Oyuncu iki silahı aynı anda kullanabilecek ve dinamik bir oynanış ile rakiplerine karşı mücadele edebilecek. Silahlar özelleştirilebilecek ve birbirleriyle uyumlu olarak kullanılabilecek. Özellikle PvP oyun modlarında bu dinamikliğin savaşlara büyük katkısı olacaktır diye düşünüyoruz. Şu ana kadar toplamda 7 farklı silah olduğunu gördük ancak bu sayı hakkında kesin bir bilgiye sahip olmak için oyunun açık betasını beklemek en doğrusu olacaktır.

Throne and Liberty haritası ve bölgeleri

Throne and Liberty, türü gereği oldukça geniş bir haritaya ve farklı bölgelere ev sahipliği yapacak. Bunlar arasında büyük bir şehir olan Kasleton, çorak ve kasvetli bir orman olan Carmine Ormanı, çöl atmosferine sahip Titanreach Harabeleri ve geniş bir çöl olan Monolith Wastelands bulunacak. Aynı zamanda oyunda Stoneguard Kalesi gibi kaleler bulunurken, Sanctum of Desire gibi birçok zindan bulunacak. Yani aslında bir MMORPG oyununda görmeyi bekleyebileceğiniz hemen hemen her tür bölge de oyunda yer alacak.

Throne and Liberty haritası ve bölgeleri
Throne and Liberty haritası ve bölgeleri, dünyanın durumuna göre değişkenlik gösterecek.

Ancak Throne and Liberty haritasının ilgi çekici bir noktası daha bulunuyor. Öyle ki bu oyunun dünyası, gece/gündüz döngüsü ve hava olaylarına göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin bazı bölgelerde, bazı içerikleri veya düşmanları günün belirli saatlerinde bulabileceksiniz. Yine aynı şekilde, bölgelerde bulunan bazı detaylar yalnızca belli hava şartları sağlandığında karşılanacak. Bu sayede oyunun dünyasında seyahat ederken hava durumu ve günün hangi saatinde olduğunuz gibi detaylar da önem kazanacak.

Sonuç

Sonuç olarak Throne and Liberty çıkış tarihi, haritası ve sistem gereksinimleri gibi detaylar bu şekildeydi. Amazon ve NCSoft’un yeni MMORPG oyunu, aslında yeni nesil türdeşlerinde gördüğünüz hemen hemen her şeyin üzerine farklı mekanikler de ekleyerek geliyor. Dönüşüm ve değişken dünya sistemleri bu oyunu özel kılan noktalar. Ancak bunların oyuna etkisinin ne derece büyük olacağını yalnızca oyun çıktıktan sonra görebiliriz.

Throne and Liberty
Throne and Liberty

Bu içeriğimizde size aktaracağımız tüm detaylar bu şekildeydi. Tabii ki herhangi bir sorunuz varsa veya görüşlerinizi belirtmek istiyorsanız bunları bizimle ve diğer okurlarımızla yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. Şimdiden bütün MMORPG severlere iyi oyunlar dileriz!

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: