KysuPin ile favori oyunlarında avantaj sağla!

KysuPin ile League of Legends, Valorant, PUBG Mobile ve daha birçok oyunun e-pinlerine oldukça uygun fiyatlardan erişebilirsin! #İşBirliği

Dolandırıcılıkla Suçlanan The Quinfall Geliştiricisiyle İddialar Üzerine Röportaj Yaptık!

Paylaş

Yerli geliştiricilerimiz tarafından geliştirilen ve tanıtılan The Quinfall, bir süredir küresel medyada topa tutuluyordu. İnternette oyuncular ve içerik üreticileri tarafından, oyunun sahte olduğuna yönelik iddialar paylaşılıyordu. Hatta öyle ki The Day Before karşılaştırmaları bile gözümüze çarpmaya başladı. Sonunda bizler de bu kadar iddianın ardından geliştiriciye de bir söz hakkı verilmesi gerektiğini düşünerek bir röportaj teklif ettik. Geliştirici ekip Vawraek Technology, röportaj teklifimizi kabul ederek sorularımızı yanıtladı.

The Quinfall geliştiricisine, oyuncuların şüphelerini sorduk ve yanıtlar aldık

Sizlere bu röportajı ulaştırmadan kısa süre önce, etrafta The Quinfall’un gerçek olmadığını ve insanları dolandırmak maksatlı ortaya atılmış bir proje olduğunu iddia eden içerik üreticilerine denk geldik. Geniş kitlelere hitap eden bu insanlar, teorilerini geliştirici açıklamaları olmadan paylaşarak, Vawraek’in söz hakkını gasp ediyorlar gibi hissettik. Atarita olarak, bizler de bu iddiaları araştırdık, inceledik ve geliştirici ekibe ulaşmaya karar verdik. Vawraek Technology de röportaj teklifimizi kabul ederek sorularımızı yanıtladı.

The Quinfall ekran görüntüsü.
The Quinfall ekran görüntüsü.

Bahsi geçen iddiaları aynı zamanda sorularımızda bulabilirsiniz. Vawraek Technology’ye röportajımızı kabul edip cevaplarını paylaştıkları için teşekkür ederiz. Röportaj boyunca bahsi geçen iddiaları ve geliştirici ekibin bu konudaki açıklamalarını bulabilirsiniz. Röportajı, Vawraek Technology’den “Syreon” ile gerçekleştirdik.

Editör Notu: İddialar konusunda bana ulaşan, üzerinde tartıştığımız ve bu röportajın gerçekleşmesi konusunda ilham veren Walden The Wizard'a da buradan teşekkürlerimi iletiyorum.

The Quinfall röportajı


Alparslan (Atarita): Vawraek Technologies’in internet sitesinde, şirketinizi temsilen bir görsel yer alıyordu. Reddit üzerinde paylaşılan bir gönderide bu görselin, internetteki bir stok görselin fotoğraf düzenleme uygulamaları ile düzenlenerek oluşturulduğu iddia edildi. Bu iddiaların ardından kısa süre içerisinde sitedeki görselin değiştiğini fark ettik. İnsanlar bu görselin değişmesini bir “anomali” olarak yorumladıkları videolar paylaştılar. Bu konu ile ilgili, The Quinfall ve Vawraek Technologies’i takip edenlere neler söylemek istersiniz?

Syreon (Vawraek Technology): Öncelikle belirtmek gerekirse, web sitesi ve oyun iki ayrı yapıdır. Birçok firma stok fotoğraflar kullanmaktadır ve biz de onlardan biriyiz. Oyuncularımızdan bazıları bunu fark etti ve tepki gösterdi. Bazı oyuncularımızın tepkileri üzerine, fotoğraflar kaldırılarak standart bir görsel kullanmaya karar verdik. Bu durum, kullanıcı memnuniyetine verdiğimiz önemden kaynaklanmaktadır.


Alparslan (Atarita): Geçmişte Arena Game Studio adı altında Kayra Online’ı geliştirdiniz. Projenin 2021 yılında sonlandırıldığını ve aynı yıl içerisinde The Quinfall için çalışmaların başladığını da biliyoruz. Kayra Online’ın beta sürümünden öteye geçememesi ve sonlandırılması, oyuncular için The Quinfall için de aynı şeylerin yaşanabileceği konusunda endişe uyandırıyor. Ayrıca gelecekteki beta testlerinin ücretli olacak olması da bazı farklı iddiaların ortaya çıkmasına sebep oldu. The Quinfall’un izleyeceği rota hakkında bizimle neleri paylaşabilirsiniz?

Syreon (Vawraek Technology): Geçmişte, Kayra Online’ı sadece 5 kişiyle bir yılda açık betaya çıkardık. Fakat Kayra Online aslında bilgisayar platformuna çıkmış ve Türkiye tabanlı İKV (İstanbul Kıyamet Vakti) sonrasında yapılan ilk MMORPG oyunuydu. Ne yazık ki bu şekilde lanse edilmiyor çünkü oyunu o zaman olan finansman sıkıntıları yüzünden küçük bir oyuncu topluluğu oynayabildi. Buna rağmen oyun P2W öğeler barındırmıyordu. Oynayabilir oyun sürekli güncellemelerle birlikte aktif olarak hizmet sağlıyordu. Oyunun market öğelerinden olan kostümleri oyun kapanmadan 1 ay önce markete adapte etmiştik. Şu an bazı kişiler tarafından bunun tam tersi lanse ediliyor.

The Quinfall Röportaj

Alparslan (Atarita): Önceki soruyla bağlantılı olarak oyuncuların merak ettiği bir diğer konu hakkında da görüşlerinizi almak istiyoruz. Kayra Online’da oyun içi mağazanın beta sürümünde açık olması ve The Quinfall’da da açık olacağı konuşuluyor. The Quinfall’ın beta testlerinde gerçek para birimleriyle oyun içi özellikler ve nesneler satın alabileceğimiz mağaza açık olacak mı? Burada satılan nesneler, satın alanların diğer oyuncular karşısında ciddi derecede avantajlar elde etmesini sağlayacak mı?

Syreon (Vawraek Technology): Aynı betaların ücretli olacağı söylenildiği gibi hem global hemde Türkçe kanallar ile defalarca duyurmamıza rağmen bu söylentiler dolaşıyor. Sizlerin aracılığıyla tekrardan dile getirmek istiyoruz. Betalar her zaman söylediğimiz gibi ücretsiz olacaktır. Kayra Online ilk çıkışı direkt açık beta olarak yaptı ve açık betada mağazaya içerikleri adapte etti. Oyuncularımız bunu eski videolardan görebilir. Açık beta öncesi sadece stres testi yapıldı ve mağaza kapalıydı.


Alparslan (Atarita): Video oyunlarında önceden üretilmiş hazır varlıkların kullanımı oldukça yaygındır. The Quinfall da “hazır asset” olarak tabir edilen bu varlıkların kullanımı konusunda eleştiriler alıyor. Hatta bazı içerik üreticileri, oyunda kullanılan paketleri tespit ederek fiyatlarına kadar paylaştığı içerikler de yayımladılar. The Quinfall oyununun büyük kısmının bu tür satın alınmış paketlerle oluşturulduğu iddia ediliyor. Bu iddialara yanıtınız nedir?

Syreon (Vawraek Technology): Evet, hazır 3D Model kullanılıyor. Çünkü çok büyük bir evrene sahibiz. Biz biliyoruz ki ortam nesnelerinden önemli olan çok fazla şey var. Bu bir MMORPG ve mekanikler, içerikler çok önemli ve burada hazır 3D Model kullandığımızda daha önemli detaylara çok daha fazla zaman harcayabiliyoruz. Aslında hazır 3D kullanmak bir MMORPG’nin gelişim sürecinde belki %10’luk bir alan bile kapsamıyor. Tersi olsaydı bugün çok fazla MMORPG oyunu görebilirdik. Biz bu konuda tamamen şeffaf bir tutum sergiliyoruz. Hatta bir benzeri hazır 3D Model kullanmadığını iddia eden ve yıllardır geliştirilip oyunculardan başlangıç ücreti alan birçok oyun mevcut bunları da görebiliyoruz.

The Quinfall gerçek mi?

Alparslan (Atarita): Yine önceki soruyla bağlantılı olarak, The Quinfall’da kullanılan hazır varlıkların gelecek içerikler için yarattığı bir soru işaretine değinmek istiyoruz. The Quinfall için önümüzdeki dönemde yayınlanması söz konusu olabilecek genişleme içeriklerinde kullanılan varlıklar da aynı şekilde mi temin edilecek? Stüdyo bünyesinde üretilmiş/geliştirilmiş varlıklar görmeyi beklemeli miyiz?

Syreon (Vawraek Technology): Evet aslında bünyemizde üretilen çok fazla şey var. Fakat yine de gelecekte hazır 3D Model kullanımı görebileceksiniz. Bunu şeffaf bir biçimde ifade etmek istiyorum. Bizler bunun yerine oyundaki sorunlar ve yeni içeriklerle ilgileneceğiz.


Alparslan (Atarita): The Quinfall’ın Steam üzerindeki çıkış tarihi, yakın zamana kadar 30 Ocak 2024 olarak görünüyordu. Tespit edildiği üzere bu ifade, yakın zamanda “Çok Yakında” olarak değiştirildi. Haliyle oyuncular da bunun sebebini merak ediyor. Bu tarih değişikliği neden oldu?

Syreon (Vawraek Technology): Kapalı beta süreçleri için ücret talep etmediğimizi söylemiştik. Steam üzerinde bir beta yapıldığında tarihi değiştirmek gerekiyor. Çünkü 1. Kapalı Beta orada yazan 30 Ocak tarihinde yayınlanacaktır. 2. Kapalı Beta tarihi henüz açıklanmadı ve bu yüzden biz 2. Kapalı Beta tarihini oraya adapte edene kadar Pek Yakında olarak gösterilecektir.


Alparslan (Atarita): Sorularımızın cevaplaması zor ve biraz da sert sorular olduğunun farkındayız. Fakat internette ortaya çıkan söylentiler ve hatta suçlamalar, ciddi seviyelerde. Bunun da hem oyuna, hem ekibe hem de oyunculara zarar verdiğini düşünüyoruz. Dolayısıyla birinci elden bilgilenmek ve oyuncuları da bilgilendirmek adına bunları sormalıydık.

Syreon (Vawraek Technology): Aslında tüm cevapların ne kadar basit ve açıklanabilir olduğunu vurgulamış olduk. Tabi ki bunların yaşanılacağını önceden biliyorduk. MMORPG zor bir oyun türü ve Türkiye’den bir anda bir ekip çıkıyor ve global platformlarda tanınmıyor. Daha öncesinde sadece Türkiye de bir projeye imza atmış ve bundan sonra Quinfall adında bir MMORPG tanıtıyor. İçerikleri ve devasa dünyasıyla dikkatleri üzerine topluyor. Fakat cümlemizin başında da belirttiğimiz gibi bu Vawraek Teknolojinin aslında global ilk projesidir. Bu yüzden bu yaklaşımları anlayabiliyoruz. Quinfall için rakiplerimiz tarafından kullanılan ve yapılan bazı kötü niyetli çalışmalar mevcut bunları biliyor ve görüyoruz. Fakat bizi düşüremeyecekler.

The Quinfall geliştirici röportajı

Geliştirici ekibin oyunculara mesajı

Sizlerin aracılığıyla oyuncularımıza sakin olmaları gerektiğini, Quinfall’ın henüz 18 aydır geliştirildiğini ve 2. Kapalı Beta için yayın yasağının kalkacağını, büyük bir oyuncu grubunun ücretsiz bir şekilde oyunumuzu deneyimleyeceğini tekrardan vurgulamış olalım.

Bu vesileyle birlikte bizlere bu fırsatı veren Atarita ekibine teşekkür ediyoruz. Umarım bir gün daha az çalıştığımız bir zamanda eğlenceli bir vlog içeriği çekme fırsatı bulabiliriz.

Atarita olarak, bizler de geliştirici ekibe sorularımızı açık yüreklilikle yanıtladıkları için teşekkür ederiz. Eğer oyun ile daha önce tanışmadıysanız, The Quinfall sistem gereksinimleri ve bütün detaylarını derlediğimiz ayrıntılı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: