The Crew Motorfest Beta İnceleme

Paylaş

Ubisoft’un yeni açık dünya yarış oyunu The Crew Motorfest için kapalı beta süreci başladı ve biz de zaman kaybetmeden oyunun içine atladık. Kapalı betaya katılma şansı elde edemeyen ve oyunu merak eden herkes için sizi ilk etapta nelerin beklediğini ve oyunun bizde nasıl bir intiba bıraktığını da bu vesileyle sizlerle paylaşmak istedik. Havalı grafikler, Hawaii adası ve Forza’nın doğal rakiplerinden biri olmasıyla öne çıkan oyun nasıl olmuş? Gelin birlikte bakalım.

Ubisoft, The Crew Motorfest’te aynı formül üzerinden ilerliyor

Takdir edersiniz ki serinin bundan önceki oyunu The Crew 2, 2018 yılında piyasaya sürülmüştü. Yarış oyunlarının raf ömrü diğer türler kadar uzun olmadığı için The Crew 2’nin de bir yerde eskimeye başladığını söyleyebiliriz. Sadık bir oyuncu kitlesine sahip olan oyundan artık oyuncular da eskidiği gerekçesiyle şikayetçi olmaya başlamıştı. Ubisoft bütün bunların farkına vararak yeni nesil bir yarış oyunu çıkarmak adına The Crew Motorfest’i geliştirmiş gibi görünüyor.

The Crew Motorfest
The Crew Motorfest

Böyle bir giriş yapmamın temel sebebi; oyunun şimdilik Forza ile rekabet etmekten ziyade, The Crew hayranlarına yeni nesil bir bakış getirmek için geliştirildiğini düşünmem. Temel yapısı ve dinamikleri bakımından seriden çok ayrılmayan, bunun yerine özel dokunuşlar ile aynı tadı veren fakat farklı bir deneyim sunmayı hedefleyen bir oyunun yolda olduğunu söyleyebilirim. En azından yıllar önce The Crew 2’yi oynarken hissettiğim her şeyi bu oyunda da hissedebildiğim için ben böyle düşünüyorum.

Oyun hakkında kesin bir şey söylemek için henüz çok erken

Takdir edersiniz ki kapalı beta süreçleri geliştiricilerin oyunun tanıtımını yapmaktan ziyade, halka açık testlerine başlamadan önce hataları giderebilmek amacıyla başlattığı testler. Yani oynadığım sürümdeki her şeyin değişiklik gösterebileceğini bildiğimden oyun hakkında kesin bir kanı dile getirmek ya da oyuna bir not vermek gibi hatalara düşmeyeceğim. Bu yazı, oyunun neler sunabileceğine yönelik potansiyellerini öğrenmek isteyen oyuncular için yorumdan ziyade bilgi içerecek.

Hawaii’ye hoş geldiniz, Ubisoft farkıyla!

Ubisoft’un oyunlarına seçtiği ve tasarladığı haritalar konusunda oldukça titiz bir geliştirici olduğunu biliyoruz. The Crew Motorfest’te de Hawaii seçilmiş ve namına yakışacak şekilde şirket, manzaralarıyla şov yapan bir harita tasarlamış. Oyun henüz kapalı beta sürecinde olduğundan muhtemelen grafiksel anlamda daha da cilalanacaktır fakat çevredeki yeşillikler ve doğa ile iç içe atmosfer, açık dünyada gezip dolaşırken içinizi açıyor.

The Crew Motorfest ekran görüntüsü.
The Crew Motorfest ekran görüntüsü.

Aynı zamanda içinde bulunduğunuz haritanın önemli yerleri size görevler sırasında ağır ağır tanıtılıyor. Oyunda “oynatma listesi” olarak yer alan birkaç farklı görev dizisi bulunuyor ve hepsi birbirinden farklı türde yarışları aynı kategori altında topluyor. Örneğin “Made in Japan” adındaki oynatma listesinde JDM kültürüne saygı duruşu mahiyetinde Japon arabalarına ve Japon yarış kültürüne ait görevlerle karşılaşıyorsunuz. Kıvrımlı ve dar yollarda geçen sokak yarışları, drift müsabakaları ve drag yarışları bu kategori altında toplanıyor. Ayrıca bu çalma listesindeki her görevi yaparken oyunun teması değişiyor ve bu bütün çalma listelerinde yaşanıyor. Off-road yarışlarının olduğu oynatma listesinde de oyun size Hawaii’nin gezilecek yerlerini tanıtıyor ve gösteriyor.

Oynanış temelleri seriye aşina oyuncular için sürpriz olmayacak

The Crew Motorfest tıpkı önceki oyunlarda olduğu gibi “yarışları kazan, yeni araba al ya da arabanı geliştir, kendinle ve diğer oyuncularla mücadele et” sistemi üzerinden ilerliyor. Aktiviteler tamamladıkça ya da haritada ganimetler buldukça çeşitli geliştirme parçalarının kilidini açıyoruz. Bu parçalarla arabalarımızın özelliklerini geliştirerek daha zorlu müsabakalarda daha yüksek skorlara gitmeye çalışıyoruz. Oyun içerisindeki bu “grind” kültürü The Crew oyunlarını bağlayıcı ve uzun süre oynansa dahi oyuncuyu sıkmayan türden oyunlara dönüştürüyor.

Kapalı betada gördüğüm kadarıyla eğer daha önce The Crew 2 oynadıysanız, Ubisoft The Crew Motorfest’te 2018’deki oyunda aldığınız arabaları almanıza izin veriyor. Tabii eski oyunda yaptığınız modifiye ve geliştirmeleri taşıyamıyorsunuz ancak aldığınız arabalar için yeni oyunda tekrar para vermenize gerek kalmıyor.

Çeşitlilik yine had safhada

The Crew oyunlarında yapacak bir şey bulamadığınız bir an bile olmuyor. The Crew Motorfest’te de durum aynı. Oyunda isterseniz:

  • Japon arabalarıyla drift atabilir, drag yarışlarına katılabilirsiniz
  • Off-road araçlarıyla tozu dumana katıp dağ tepe gezebilirsiniz
  • F1 tarzı yarış arabalarıyla rekabetçi mücadelelere atılabilirsiniz
  • NASCAR gibi yarış arabalarıyla pistlerde kapışabilirsiniz
  • Klasik ve lüks arabalarla sokak yarışlarına girebilirsiniz

ve bunun gibi onlarca farklı tür müsabaka içerisinden en eğlendiğinizi seçerek sadece onu oynamaya bile devam edebilirsiniz.

Bu açıdan tıpkı 2018’de yayınlanan oyunda olduğu gibi bunda da uzun oyun sürelerinin oyuncuları beklediğini söylemek mümkün.

Teknik tarafta biraz can sıkıcı detaylar var

The Crew Motorfest’in kapalı betası başlı başına çetin bir süreç oldu. Oyunu test edebilmek için AMD ekran kartlarında sürücü yazılımını bir önceki sürüme çekmek, varsa OBS yazılımını silmek ya da 28.1 sürümünü yüklemek gerekiyordu. Teknik açıdan oyunu oynayana kadar göbeğim çatladı da diyebilirim. Ancak sonunda oyuna girdiğimde bütün bu tatsızlıklara değdiğini de ekleyeyim.

Toyota Supra...
Toyota Supra…

Öte yandan oyun PC’den ziyade konsollar hedef alınarak geliştirilmiş ve ayıp olmasın diye de bir PC portu yapılmış gibi görünüyor. Kapalı beta nedeniyle olup olmadığını bilmiyorum fakat şimdilik oyunda 60 FPS kilidi var ve ne kadar güçlü bir sisteminiz olursa olsun bu kare hızının üzerine çıkamıyorsunuz. Ayrıca VSYNC teknolojisi yine şimdilik olması gerektiği gibi çalışmayıp hayatı zorlaştırıyor, bu nedenle kapalı tutmakta fayda var. PC uygulamaları ile uyumsuzluk sorunları da bulunduğundan oyunun ana hedefinin PC oyuncuları olmadığını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Uzun lafın kısası

The Crew Motorfest için ilk intiba biraz karışık. Oyunun olumlu yönlerinin çok fazla olmasına karşın PC platformunun biraz göz ardı edilmiş olması tat kaçırıcı unsurlardan bir tanesi. Yine de yarış oyunları sevenlerin açık beta tarihlerini bekleyip herkes ile birlikte içine atlamasını tavsiye ediyorum. Ben oynadığım kadarıyla beğendim ki The Crew 2’yi de beğenmiştim. Ancak oynarken Forza Horizon 5 ile mukayese etmemekte fazlasıyla fayda var. Yazının başında da dediğim gibi, oyunun ana hedefi Forza oyuncularını kendisine çekmek değil, The Crew serisini sevenlere yeni nesil bir oyun sunmak.

The Crew Motorfest’ten size aktaracaklarım şimdilik bu kadardı. Oyunun önümüzdeki test süreçlerine de katılmaya gayret ederek gelişmeleri size aktaracağım ve tam sürümde de incelemesi ile karşınızda olmak için gayret edeceğim. Şimdilik sevgi ve oyun ile kalın.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: