Sun Haven Adlı Oyundan Türkçe Dili Çıkarıldı: Oyuncular Tepkili

Ayıp ettiler...

Paylaş

Stardew Valley benzeri bir çiftçilik simülasyonu olan, içerisinde büyü elementleri de bulunduran Sun Haven isimli oyundan Türkçe dil desteği kaldırıldı. Sonradan eklenen ve henüz eksikleri olan Türkçe çevirisi iptal edilen oyun artık resmî olarak dilimizi desteklemiyor. Daha öncesinde bu sebepten oyunu satın alan ve oynayan oyuncular, Türkçe dilinin oyundan çıkarılmasıyla tepkilerini Steam’de olumsuz incelemeler yazarak belirtiyorlar.

Sun Haven artık Türkçe dilini desteklemiyor

Pixel Sprout Studios tarafından geliştirilen ve yayınlanan, geçen yıl adından sıkça söz ettiren Sun Haven, artık Türkçe dilini desteklemiyor. Oyuna sonradan eklenen ve bazı sorunları olan Türkçe çeviri, sorunlar düzeltilmeden kaldırıldı. Oyuna gelen son güncellemeler incelendiğinde, geliştirici ekibin mevcut lokalizasyonlar için sürekli iyileştirmeler yaptığı ve farklı dilleri sürekli geliştirdiği görülüyor. Ancak konu Türkçe diline geldiğinde, düzenlemek yerine oyundan kaldırmayı seçmişler gibi görünüyor.

Bu görselin Alt özniteliği boş. Dosya adı: Sun-Haven-Turkce-1024x576.jpg
Sun Haven Adlı Oyundan Türkçe Dili Çıkarıldı: Oyuncular Tepkili

Steam’de bu duruma tepkili oyuncular, olumsuz incelemeler yazarak durumu belirtti. Mağaza sayfasında da artık Türkçe dil desteği ibaresi bulunmayan oyun için son 30 günde gelen incelemelerin ortalaması %62 olumlu olması nedeniyle “karışık” oldu.

Tahminlerimiz, Türkçe dil desteği için yapılacak düzenlemelere ayrılacak kaynakların, mevcut Türk oyuncu sayısı veya satış sayısı geliştiriciyi tatmin etmediği için farklı alanlarda kullanılmak üzere ayrılmış olması yönünde. Ancak herhangi bir resmî açıklama yapılmadan, dilimiz oyundan sessiz sedasız kaldırıldığı için bu konu hakkında kesin bir şey söylemek imkansız.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: