Stardew Valley Benzeri Oyunlar: İşte Birbirinden Özgün 10 Yapım!

Paylaş

Dünyayı kurtarmadığınız, dertten tasadan uzak Stardew Valley benzeri oyunlar önerdiğimiz yazımıza hoş geldiniz. Baldur’un kapılarını aralamak ya da uzay korsanlığı yapmak ne kadar heyecan verici olsa da, tüm oyuncular bir yerde huzurlu oyunları da arıyor. Hal böyle olunca biz de sizlere içinizi ısıtacak, stresinizi atabileceğiniz basit çiftçiler olarak oynadığınız oyunları derledik.

Stardew Valley benzeri oyunlar ile sessiz sakin bir hayata yelken açın

Sektörün örnek gösterilebilecek isimlerinden Eric Barone tarafından geliştirilen ve temelde bir çiftçilik & yaşam simülasyonu olan Stardew Valley, fazlasıyla sevilen bir oyun olmayı başarmıştı. Haliyle oyunda geçirilen yüzlerce saatin ardından oyuncular, artık doğrudan kendisini değil de benzeri olabilecek oyunları aramaya da başlıyor. Biz de bu durumun farkında olarak sizler için aynı türe ait olup en iyi deneyimi yaşayabileceğiniz 10 oyunu derledik. İşte o oyunlar!

Graveyard Keeper

Stardew Valley benzeri oyunlar: Graveyard Keeper
Graveyard Keeper

Orta çağda bir mezarlığı yönettiğini ve işlettiğiniz bir oyun olan Graveyard Keeper ilk kez 2018 yılında piyasaya sürüldü ve piksel sanat tasarımının güzel örneklerinden birisi. Etik açmazlarda kaldığınız ve kararlar vermenizi isteyen oyunda ışıl ışıl pozitif bir atmosfer hakim gelmese de sürükleyici bir deneyim olduğunu söylemek mümkün.


My Time at Sandrock

Stardew Valley benzeri oyunlar: My Time at Sandrock
My Time at Sandrock

Stardew Valley benzeri oyunlar arayıp 2D oyunlarla arası pek iyi olmayanlardan biriyseniz, endişelenmeyin. Aradığınız oyun tam şu anda ekrandan gözünüzün içine bakıyor. Kıyametten çıkmış bir dünyada bir çölde başladığınız yolculukta “hayat topraktan gelir” diyerek yeni bir medeniyetin temellerini atıyorsunuz. Açık dünya olmakla birlikte ilgi çekici NPC’leri ve eğlenceli mini oyunlarıyla My Time at Sandrock size sürükleyici ve rahatlatıcı bir deneyim vadediyor.


Slime Rancher 2

Stardew Valley benzeri oyunlar: Slime Rancher 2
Slime Rancher 2

Sıradan şeyler yetiştirmekten sıkıldıysanız bir de slime yetiştirmeyi deneyin. Her ne kadar Stardew Valley’de oynanış genel olarak köydeki insanlar ile ilişkiler kurup diyaloglar ya da olaylar vasıtasıyla bu ilişkiyi geliştirmek üzerine inşa edilse de Slime Rancher 2 olaya farklı bir bakış açısı getiriyor. Slime yetiştirip onlarla ilgilenerek para karşılığında satıyor ve ekonomik bir döngüyü idare etmekle birlikte fazlasıyla da rahatlıyorsunuz. Eğer hala denemediyseniz, Stardew Valley benzeri oyunlardan birisi olarak size Slime Rancher 2’yi de tavsiye edebiliriz.


Sun Haven

Stardew Valley benzeri oyunlar: Sun Haven
Sun Haven

Stardew Valley oynarken fantastik yaratıkların, büyünün ve ejderhaların eksikliğini hissedenlerden biriyseniz, doğru adrestesiniz. Sun Haven temelde çiftçilik ve köy ahalisi ile iletişimleri geliştirme gibi çok benzer özellikler barındırsa da bir yerde içerisine büyüyü ve ejderhaları da katarak fantastik tarafa geçiş yapıyor. Taze sayabileceğimiz bir oyun olarak sevimli ve yer yer hayranlık hissi yaratan piksel sanat tasarımıyla da oldukça güzel göründüğünü söyleyebiliriz.


Dinkum

Stardew Valley benzeri oyunlar: Dinkum
Dinkum

Animal Crossing’in Switch’e özel olması nedeniyle oynayamayıp, içine Stardew Valley serpiştirilmiş bir versiyonunu bekleyenlere güzel haberi verelim. Hoş görünen stilize grafikleriyle ve çiftçilikten hayvancılığa kadar içerisinde bir sürü mekanik barındırmasıyla hepsinin güzel bir kombinasyonu olan Dinkum sizi çok uygun bir fiyata bekliyor. Hali hazırda Steam’de 32 TL fiyatından satılan oyun yaklaşık bir yıl kadar bir süredir de erken erişimde. Stardew Valley benzeri oyunlar arayan tüm oyunculara hem fiyatı hem de yapısı nedeniyle tavsiye edebiliriz.


Yonder: The Cloudcatcher Chronicles

Stardew Valley benzeri oyunlar: Yonder
Yonder

Eğer Nintendo, Zelda’nın içerisindeki düşmanların hepsini çıkarıp size sadece çiftçilik yapmak için izin verseydi Yonder oynuyor olurdunuz. Zelda atmosferine sahip olan ancak içerisinde hiçbir dövüş mekaniği barındırmayan oyunda takip edebileceğiniz görevler olduğu gibi, çiftçilikle kısıtlanmasanız da çiftçilik de yapabiliyorsunuz. Bu anlamda Zelda: Breath of the Wild ve Stardew Valley’in iyi ve pozitif bir birleşimi olduğunu söyleyebiliriz.


Coral Island

Coral Island
Coral Island

Şehir hayatını geride bırakıp “çimene dokunmak için” bir adaya taşınıyor ve burada hayalinizin çiftliğini kurmak için çalışıyorsunuz. Balık tutabilir, hayvancılık yapabilir veya dilediğiniz tohumları ekerek bitki yetiştirebilirsiniz. Tarlanızı ekip biçerek gelir elde edip çevredeki insanlarla ilişkiler kurabilir ve hediyeler verebilirsiniz. Evet, erken erişimde çıkan Coral Island’ın ardından diyebiliriz ki Stardew Valley benzeri oyunlar çok geniş bir yelpazeye sahip. Ancak Stardew Valley’in kendisi de bir tür haline gelmiş durumda.


Animal Crossing: New Horizons

  • Çıkış Tarihi: 2020 (Nintendo Switch’e özel)
  • Geliştirici: Nintendo
  • Resmî Sayfası
Animal Crossing: New Horizons - Stardew Valley gibi oyunlar
Animal Crossing

Ülkemizde Nintendo Switch çok yaygın bir konsol olmasa da içerisinde barındırdığı ödüllere doyamayan Animal Crossing: New Horizons çok sevilen bir oyun. Bu nedenle Stardew Valley benzeri oyunlar listemizde kendisine de yer vermek istedik. Alıştığımız çiftçilik dışında karakterler arası iletişimleri daha çok tercih eden ve ilişkiler geliştirmeyi seven oyuncular için daha uygun olduğunu düşündüğümüz Animal Crossing: New Horizons, Nintendo Switch konsolu olan herkes için harika bir Stardew Valley alternatifi konumunda bulunuyor.


Hokko Life

Stardew Valley Benzeri Oyunlar: Hokko Life
Hokko Life

Hem Nintendo Switch’te hem de PC’de oynayabileceğiniz Hokko Life da bir çiftçilik & yaşam simülasyonu olarak listemizde yerini alıyor. Hokko adında bir köyde başladığınız serüvende kasabanın her yerini baştan aşağı değiştirme özgürlüğü de oyunun öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor. Tabii ki çiftçilik yaparak gelir elde edip kasabayı baştan aşağı değiştirmek için ihtiyacınız olan her şeyi kendiniz de yapabiliyorsunuz. Stardew Valley benzeri oyunlar arayıp özgürlüğün tadını çıkarmak istiyorsanız Hokko Life’a göz atabilirsiniz.


Moonlighter

Moonlighter
Moonlighter

Eric Barone’nin tür belirleyen oyununa yeni bir sanat tasarımı ve hack & slash mekanikleriyle yaklaşılan bir yapım ilginizi çeker miydi? O halde Moonlighter’a göz atmanızı da tavsiye ediyoruz. Kendisi içerisinde rogue-lite elementleri de barındıran, aksiyon RPG türünde hızlı savaşların bulunduğu bir oyun. Bir dükkan sahibi olarak başladığınız macerada gündüzleri işletmeci, geceleri ise savaşçı oluyorsunuz. Yönetim mekanikleriyle birlikte hızlı ve sürükleyici savaşları da içerisinde barındıran oyun, biraz aksiyon isteyen herkes için güzel bir seçenek olacaktır.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

2 YORUMLAR

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: