Steam Zamlarının Ayak Sesleri Duyulmaya Başlandı: İşte 100 Bin Liralık Oyun!

Paylaş

Steam zamları özellikle yaz indirimleri döneminde çok konuşuldu ve korkuyla bekleniyor. Ancak Steam tarafında önerilen kur güncellenmemiş olmasına rağmen birçok oyunun fiyatı artmaya başlamış durumda. Dying Light’ın da yükselmesiyle korkulan günün yaklaştığı açık. Bu konudan bağımsız olarak, fiyatı kendisinden daha korkunç olan korku oyunu Spooky Men %222122 zamlanarak 99 bin 999 Türk Lirası olmuş durumda. Önceki fiyatı ise sadece 45 TL kadardı. Geliştirici fiyatı kendisi artırarak Valve’in uyuyup uyumadığını kontrol ediyor diye düşünüyoruz.

Steam’de yüzde 200 bin zamlanan oyun

Spooky Men’in bu çılgın fiyatı sadece Türk Lirası tarafında yükselmiş değil. Mayıs ayında çıktığı görülen oyunun bütün para birimlerindeki fiyatı aynı; aşağı yukarı 99 bin birim. Oyunda henüz böyle bir fiyatlandırmanın neden yapıldığı ya da Valve’in inceleme sürecini nasıl atlattığı bilinmiyor. Zannediyoruz ki platformun fiyatlandırmaları inceleyen tarafındaki çalışanları şu anda klavyeden uzakta, yani AFK.

Steam zamları hakkında bildiğimiz tek şey, hiçbir şey bilmediğimiz.
Steam zamları için asıl soru; Ne zaman?

Oyun çıkmamış olsa, Epic Games Store’da yaşanan The Callisto Protocol olayına benzetebilirdik fakat oyun 10 Mayıs 2023 tarihinden bu yana satışta. Yani almak isteyen oyuncular hemen hemen bütün para birimleriyle 99 bin 999 birim ödeyerek oyuna sahip olabiliyor. Umuyoruz ki Valve bu çılgın durumu fark edip harekete geçecektir. Zira fiyat değişimi yaşandığından bu yana 17 saat geçmiş durumda ve henüz bir adım atılmış gibi görünmüyor.

Bu sırada bütün Disney oyunlarına da fahiş zamlar geldi

Steam’de listelenen birçok eski Disney oyunu da kur güncellemesi gelmeden kendi fiyat güncellemelerini yaptı. Aralarında onlarca Lego, Star Wars ve TRON oyunu bulunan onlarca oyun eski fiyatları olan 10-50 TL aralığından en az 50-180 TL bandına yükselmiş durumda. Yeni fiyatları ise daha önce belirlenenin aksine, Valve tarafından önerilen fiyatlandırmaya göre belirlenmiş.

Aslında bu da birçok soru işaretini ortadan kaldırıyor. Özellikle de en büyük olanı…

Peki… Büyük Steam zamları ne zaman yapılacak?

Hepimizin korkarak beklediği kur farkı güncellemesinin ne zaman yapılacağı henüz belli değil. Fakat belli olan bir şey varsa o da artık geliştiricilerin ülkemiz için yerel fiyatlandırma yapmak yerine, platformun önerdiği fiyat üzerinden gidiyor oluşu. Özellikle büyük oyun yayıncıları, oyunlarının fiyatlarını belirlerken TL tarafında Valve’in önerdiği fiyat üzerinden gidiyor. Şu anda belirli dolar bandında olan fiyatlar için öneriler şu şekilde:

  • 39,99 Dolar = 340,00 Türk Lirası
  • 49,99 Dolar = 649,00 Türk Lirası
  • 59,99 Dolar = 799,00 Türk Lirası
  • 69,99 Dolar = 899,00 Türk Lirası

Bu fiyatlandırmalara baktığımızda Valve için şu anda kur farkı 1$ başına yaklaşık 10-14₺ arasında değişiyor. Hala gerçekleşmese de bir gün yaşanacağı kaçınılmaz olan söylentilere göre Steam zamları ardından bu değer 18-24 TL aralığına yükselecek deniyor. Böyle bir durumda küçük oyunlarda yaklaşık %50, büyük oyunlarda ise %100’e varan fiyat artışlarıyla karşılaşabiliriz. Bu senaryoda en ucuz AAA oyun 1400 lira, bağımsız oyunlar da 600-700 lira aralığına yükselebilir.

Steam zamlarının tarihi konusunda ise kesin bir şey söylemek zor ancak 2023, bazı oyunları bu fiyatlara gördüğümüz son yıl olacak gibi görünüyor.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: