Starfield Sistem Gereksinimleri ve Fiyatı Belli Oldu

Paylaş

Geçtiğimiz saatlerde gerçekleşen özel sunum sırasında Starfield sistem gereksinimleri belli oldu. Oyunun kaç GB depolama alanına ihtiyaç duyacağı ve minimum ayarlarda 30 FPS ile oynayabilmek için gereken sistem özellikleri gibi birçok detay gün yüzüne çıktı. Ortalama bilgisayarlarda çalışmam diyen oyunun detaylarını gelin birlikte inceleyelim.

Starfield sistem gereksinimleri ve Türkiye fiyatı belli oldu.
Starfield – Bethesda

Starfield sistem gereksinimleri neler?

Göz ucuyla baktığımızda bile ortalama bilgisayarlarda düşük ayarlarda dahi oynanması güç olan Starfield’ın sistem gereksinimleri hayli yüksek. Bethesda’nın sükse yaratan ve son oynanış videosuyla tartışmalara nokta koyan oyunu onun hakkını verebilecek sağlam bir bilgisayara sahip olmanızı istiyor. İşte Starfield sistem gereksinimleri:

Minimum Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 10 (22H2 Sürümü)
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 2600X ya da Intel Core i7-6800K
  • Bellek: 16 GB RAM
  • Ekran Kartı: AMD Radeon RX 5700 ya da NVidia GeForce GTX 1070Ti
  • Depolama: 125 GB (SSD gerekiyor)

Önerilen Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 10 (22H2 Sürümü)
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 3600X ya da Intel Core i5-10600K
  • Bellek: 16 GB RAM (Çift Kanal)
  • Ekran Kartı: AMD Radeon RX 6800 XT ya da NVidia GeForce RTX 2080
  • Depolama: 125 GB (SSD gerekiyor)

Starfield kaç GB yer kaplıyor?

Bethesda’nın yeni RPG oyunu Starfield’ı yükleyebilmek için bilgisayarınızda 125 GB boş alan olması gerekiyor.

Bunula birlikte SSD’lerin oyunlarda artık bir ihtiyaç ya da bir artı yerine tamamen zorunluluğa dönüştüğünü görüyoruz. Öyle ki Starfield’ı kurmak için minimum sistem gereksinimlerinde dahi depolama cihazı olarak karşımıza SSD çıkıyor. Artık daha yavaş veri aktarım hızları olan HDD’ler tarihe karışıyor ve yalnızca gündelik işlerimiz sırasında işimize yarayacak gibi görünüyor. Tabii Bethesda, Starfield sistem gereksinimlerinde bahsi geçen depolamanın SATA ya da NVMe bağlantısına sahip bir SSD olup olmadığını belirtmemiş.

Yine de düşündüğümüzde SATA SSD’ler de HDD’lerden bir nebze de olsa hızlı çalıştığı için kullanılabileceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca oyun hakkında daha önce ortaya çıkmış tüm detayları da buradan ilgili yazımıza giderek okuyabilirsiniz.

Starfield fiyatı kaç TL? Ön siparişe açıldı!

Starfield PC ve Xbox platformları için ön siparişe açıldı ve 899,00 TL fiyat etiketiyle vitrinlerde yerini aldı.

Tabii belirtmek gerekiyor ki oyun ilk günden Xbox Game Pass kütüphanesine de eklenecek. Dolayısıyla eğer “Steam’den başka yerde oynamam” gibi bir platform takıntınız yoksa ve Xbox uygulamasından oynamak sizin için sorun olmayacaksa Game Pass ile aylık 30 TL gibi uygun bir fiyat karşılığında oynayabilirsiniz.

AMD tarafından paylaşılan yüksek FPS sistem gereksinimleri

AMD tarafından yeni ve güncel Starfield sistem gereksinimleri de paylaşıldı. Steam’de göründüğünden biraz daha yüksek olan bu donanımlar ile oyundaki en iyi deneyimi nasıl elde edeceğiniz konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Aşağıdaki tablodan AMD’nin resmi web sitesinde yayınlanan güncel sistem gereksinimlerini de inceleyebilirsiniz.

Not: Bunlar minimum ya da önerilen olarak değil, yüksek kare hızlarında belirli çözünürlüklerle oynamak için belirtilen donanımlardır. Yani yukarıdaki listelerdeki sistem gereksinimleri de hala geçerliliğini korumaktadır. Bahsi geçen kare hızları 60’ın üzerindedir.

Donanım/Kalite1080p – Yüksek FPS1440p – Yüksek FPS4K – Yüksek FPS
İşlemciAMD Ryzen 5 7600AMD Ryzen 7 7700XAMD Ryzen 7 7800X3D
Ekran KartıAMD Radeon RX 7600AMD Radeon RX 6800AMD Radeon RX 7900XT
AnakartAMD A620 ÇipsetAMD B650 ÇipsetAMD X670 Çipset
Depolama125 GB SSD125 GB SSD125 GB SSD
RAM16 GB16 GB16 GB
Starfield’ı yüksek kare hızlarında oynamak için sahip olmanız gereken sistem özellikleri.
Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: