Starfield FPS Arttırma Taktikleri: Bilgisayarınız Kafayı Yediyse Bu Yazı İşinize Yarayacak!

Paylaş

Starfield FPS arttırma taktikleri içeriğimizde size elimizden geldiğince performansı iyileştirecek tüyolar vereceğiz. Bildiğiniz üzere Starfield, Premium sürüme sahip olanlar için oynamaya açılalı birkaç gün oluyor. Bu süreç içerisinde akla birçok soru takılmış durumda. Özellikle oyunu deneyimleme fırsatı bulan Premium sürüm kullanıcıları, performans ve optimizasyon konusunda bir hayli endişeli. Biz de bu endişenin farkındayız ve gerek erken erişim ile oynayanların, gerekse 6 Eylül’de oynamaya başlayacakların faydalanabileceği tüm teknikleri anlatıyoruz!

Starfield FPS arttırma yolları sayesinde daha akıcı bir oyun deneyiminiz olacak!

Premium sürüme sahip olan kullanıcılar için erişilebilir olan oyun, tam çıkışını ise 6 Eylül tarihinde gerçekleştirecek. Tabii bu sürece kadar oyunu deneyimleme fırsatı bulan PC kullanıcılarının çoğu optimizasyon ve performans konusundan şikayetçi. Elbette aşağıda vereceğimiz çözümler kesin sonuçlara ulaştırmayabilir ancak yine de FPS konusunda gözle görülür artışlar olacağını söyleyebiliriz.

Ekran kartı sürücünüzü güncelleyin

Evet, bu şekilde başlamak en doğrusu olur sanırım. NVIDIA ekran kartlar için yayımlanan son güncelleme, tamamen Starfield odaklı bir yama şeklinde sunuluyor. Oyun içerisindeki optimizasyonu ekran kartına adapte etmesiyle daha akıcı bir performans sunuyor. Fakat RTX model bir ekran kartınız yoksa bu güncelleme sizin için pek bir anlam ifade etmeyebilir. Çünkü güncellemenin odak noktası RTX model kartların ışıklandırma ve doku detaylarındaki pürüzler ile olan çakışmasını kaldırmak.


Windows ayarları içerisinde Starfield’a öncelik verin

Bu başlık bazen sorunu tam olarak çözüyor ancak eğer Windows 10 altındaki bir sürümü kullanıyorsanız pek işe yaramayabilir, baştan söylemek gerekir.

  1. Masaüstüne sağ tıklayın ve “Görüntü Ayarları” seçeneğine tıklayın.
  2. Ardından açılan ekranı aşağıya kaydırarak “İlgili Ayarlar” bölümündeki “Grafikler” seçeneğine tıklayın.
  3. Buradaki “Uygulamalar İçin Özel Seçenekler” bölümünden oyunun dizin dosyasını seçerek “exe” dosyasına çift tıklayın.
  4. Daha sonra sayfayı aşağıya kaydırarak Starfield “exe” dosyasına tıklayıp “Seçenekler” butonuna basın.
  5. Burada yer alan grafik tercihi kısmını “Yüksek Performans” olarak ayarlayın.
Starfield FPS arttırma yöntemleri
Görüntü Ayarları içerisinde yüksek performans kısmına alma

Starfield uygulama dosyasının uyumluluğunu değiştirin

Bunu yapmak için oyunun yer aldığı dosya konumuna ulaşmanız gerekiyor. Daha sonra buradaki Starfield “exe” dosyasını bulmalı ve ona sağ tıklamalısınız.

  1. Starfield uygulama dosyasına sağ tıkladıktan sonra “Özellikler” seçeneğine basın.
  2. Ardından “Uyumluluk” kısmına gelin ve aşağıda yer alan “Bu Programın Çalıştırılacağı Uyumluluk Modu” ibaresine tıklayın.
  3. Buradan istediğiniz veya daha iyi performans aldığınızı düşündüğünüz Windows sürümünü seçerek denemeler yapabilirsiniz.
Starfield FPS arttırma
Starfield FPS arttırma yollarından birisi de uyumluluk kısmını değiştirmek olabilir

Starfield FPS arttırma modu da oldukça işe yarıyor

Sevgili editörümüz Alparslan Gürlek’in dün kaleme aldığı “En İyi Starfield Modları” listesinde de bahsedilen “Starfield Upscaler – Replacing FSR 2 with DLSS or XeSS” modu oyuna büyük ölçüde değişiklik yaşatıyor denebilir. Şimdi biraz şahsi konulara girmek isterim izin verirseniz;

Ben oyunu RTX 2060 ekran kartımda aslında yeterince akıcı denebilecek bir şekilde oynamaya başladım. Konsollarda FPS sayacının kilitli olmasının verdiği artı PC tarafında olmayınca işler biraz değişiyor. Bu noktada ortaya VSYNC giriyor ama o da insanı çileden çıkartan bir auraya sahip. Bu sebeple FSR gibi görüntü düzenlemeleriyle oynamak zorunda kalıyordum. Ancak bu mod sayesinde buna hiç gerek kalmadı diyebilirim. Önerilen sistem gereksinimlerinde RTX 2080 isteyen Starfield, benim emektar bilgisayarım içerisinde yüksek ve ultra grafik ayarlarında yağ gibi akar oldu. İşte bu sebeple sizlere ufak 1-2 tüyo vereceğim ve bu sayede modla birlikte oyun deneyiminiz arşa çıkmış olacak;

Starfield FPS arttırma modu ayarları nasıl yapılır?
Sharpening ve Preset kısımları kişisel deneyimleriniz ile şekillenebilir

Bu modu kurmak biraz dolambaçlı gibi gelebilir. Modun Nexus Mods sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Kurmadan önce ise daha elzem olan bir mod daha bulunuyor. Onu da buradan kurabilirsiniz. Her iki modun da kurulum talimatları sayfalarında yer alıyor.

Mod yükleme kısmında her şeyi hallettikten sonra sırada oyun içi bazı ayarları yapmakta bitiyor iş. Öncelikle oyuna girdiğiniz zaman ana menü içerisinde klavyenizden “End” tuşuna basarak mod menüsünü açmanız gerekiyor. Burada yer alan “Sharpening” kutucuğu seçili olsun ve preset olarak “Preset 7“yi tercih edin. Bunlar benim tamamen şahsi performanslarıma dayalı olduğunu da belirtmek gerekli. Sizlerde daha farklı sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden deneme yanılma yoluyla kendi ayarlarınızı tutturmak her zaman daha önemli olacaktır.

Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: