Stardew Valley’de Split Screen Nasıl Açılır? Stardew Valley İki Kişi Oynama Nasıl Yapılır?

Paylaş

Henüz yeni bir Stardew Valley oyuncusuysanız bu rehber işinize yarayabilir. Hatta yanınızda eşiniz, dostunuz veya sevgiliniz varsa aynı ekrandan çiftçi rolüne bürünmek oldukça eğlenceli olacaktır. Aynı ekrandan Stardew Valley iki kişi oynamaya hazır olun!

Stardew Valley aynı bilgisayardan iki kişi nasıl oynanır?

ConcernedApe tarafından geliştirilen ve ortalığı kasıp kavuran Stardew Valley, büyükbabanızın çiftliğine yerleştiğiniz ve burayı adam akıllı bir yola koyup diğer yandan da çevrede yeni dostluklar edindiğiniz harika bir yaşam simülatörü. Tatlı piksel grafikleri eşliğinde oldukça detaycı bir oyun anlayışı sunan Stardew Valley, aynı zamanda co-op oynamak için de en ideal yapımlardan birisi. Stardew Valley co-op için yapılması gereken şeyler günümüzde çokça biliniyor fakat split screen, yani bölünmüş ekranın nasıl yapılacağı pek bilinmiyor. Bu rehberde size aynı bilgisayardan ekranı bölerek nasıl Stardew Valley oynayabileceğiniz anlatıyoruz;

Öncelikle bir kontrolcüye ihtiyacınız var

Aynı ekranda iki kişi oyuna başlamadan önce ilk kontrol etmeniz gereken şey, fazladan bir kontrolcünüzün olup olmamasıdır. İki kişiden biri klavye üzerinden oynayabilirken, diğer kişi ise sadece bir kontrolcü desteğiyle oyuna dahil olabiliyor. Bu sebeple oyuna henüz başlamadan önce diğer oyuncu için bir kontrolcü temin ettiğinizden emin olmanız gerekiyor.

Fakat burada da işler biraz karışabiliyor. Eğer bu kontrolcü Xbox markasına ait bir kontrolcü ise o zaman direkt olarak tak-çıkar şeklinde kullanabiliyorsunuz. Ancak eğer Xbox dışı bir marka kullanıyorsanız ve oyununuz Steam üzerindeyse şu adımları izlemeniz gerekiyor;

  • Steam istemcisini açın ve sağ üstte yer alan “Big Screen” yani Büyük Ekran modunu açın.
  • Ekran geldiğinde sol alta yer alan “Menü” kısmına basın.
  • Açılan pencerede “Ayarlar” butonuna tıklayın.
  • Daha sonra “Kontrolcü” kısmına gelerek üzerine tıklayın.
  • Açılan sayfa içerisinde kontrolcü modeliniz eğer PlayStation ise “PlayStation kontrolcüleri için Steam Girdisini etkinleştir” tikini açın.
  • Eğer farklı marka kontrolcü kullanıyorsanız aynı işlemi diğer model seçenekleri üzerinde uygulayabilirsiniz.
Stardew Valley İki Kişi Oynama Nasıl Yapılır?
Açılan sayfa içerisinde kontrolcü modeliniz eğer PlayStation ise “PlayStation kontrolcüleri için Steam Girdisini etkinleştir” tikini açın.

Yeni bir dünya mı oluşturacaksınız, yoksa halihazırda kullandığınıza mı devam edeceksiniz?

Bu duruma da karar vermek gerekiyor. Çünkü halihazırda kullandığınız oyun dünyasına bir arkadaşınızı getirmeye çalışıyorsanız, onun için yeni bir kulübe satın almanız gerekiyor. Çünkü sonradan bağlanacak bu kişinin oyunu kaydedebilmesi ve canlanabilmesi için bir yatağa ve lokasyona sahip olması gerekiyor. Sonradan dahil olacak oyuncular için aşağıdaki yöntemlerin kullanılması gerekiyor fakat yeni bir dünya açıyorsanız bu başlığı geçip alttakini okumanız yeterli olacaktır.

Stardew Valley İki Kişi Oynama Nasıl Yapılır?
Stardew Valley iki kişi oynama nasıl yapılır?

Eğer yeni bir dünya oluşturuyorsanız;

Eğer yeni bir dünya oluşturup her şeye sıfırdan başlamak istiyorsanız işler sandığınızdan çok daha kolay. İkinci oyuncunun bir kontrolcü yardımıyla bilgisayara bağlandığından emin olduğunuz zaman, oyuna giriş yaptıktan sonra ana menü içerisinden “Yeni” oyun moduna tıklanması gerekiyor. Daha sonra oyunu başlatmak için “Host” kısmından “Host New Farm” butonuna basmak tüm işlemi çözüyor. Ana oyuncu karakterini oluşturduktan sonra oyuna giriş yapacak ve bundan sonra diğer oyuncunun katılmasını sağlamak için diğer işlemler başlayacak.

Ana oyuncu, bu durumda envanter menüsü açıp içerisinde ayarlar (Settings) kısmına gelmesi gerekiyor. Sayfanın aşağısında yer alan “Yerel Co-op’a Başla” butonuna tıklanması lazım. Bundan sonra ise işler oldukça basit ilerliyor. Diğer oyuncu, elinde yer alan kontrolcü üzerinden “Start” veya “Select” tuşuna basarak oyuna dahil oluyor. Bölünen ekran içerisinde kendi karakterini oluşturduktan sonra ise aynı ekrandan Stardew Valley iki kişi oynama macerası tüm hızıyla başlamış oluyor.

Henüz yeni bir Stardew Valley oyuncusuysanız bu rehber işinize yarayabilir. Hatta yanınızda eşiniz, dostunuz veya sevgiliniz varsa aynı ekrandan çiftçi rolüne bürünmek oldukça eğlenceli olacaktır. Aynı ekrandan Stardew Valley iki kişi oynamaya hazır olun!
Stardew Valley aynı bilgisayardan iki kişi nasıl oynanır?

Diğer Stardew Valley yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz;

Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: