S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl Sistem Gereksinimleri ve Teknik Detaylar

Paylaş

STALKER 2 sistem gereksinimleri, oyunun optimizasyonu yönündeki şüpheler nedeniyle oldukça merak edilen bir konu. GSC Game World’ün bu sene sonunda piyasaya süreceği S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, serinin sadık hayranları tarafından sabırsızlıkla bekleniyor. Aynı zamanda, yeni oyuncular da uzun süredir sessiz kalan bu seriye bir giriş noktası arıyorlar. Hal böyle olunca, biz de sizlerle yeni oyundan teknik anlamda beklemeniz gerekenleri ve nasıl bir PC’de oynanabileceğini paylaşalım istedik. Öyleyse gelin, birlikte yeni oyunun detaylarına göz atalım.

STALKER 2 sistem gereksinimleri

Donanım ve ÖzelliklerMinimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim SistemiWindows 10, Windows 11Windows 10, Windows 11
İşlemci (CPU)AMD Ryzen 5 1600X
Intel Core i5-7600K
AMD Ryzen 7 3700X
Intel Core i7-9700K
Bellek (RAM)8 GB16 GB
Ekran Kartı (GPU)AMD Radeon RX 580
Nvidia GeForce GTX 1060
AMD Radeon RX 5700XT
Nvidia GeForce RTX 2070S
Nvidia GeForce GTX 1080Ti
Depolama150 GB SSD150 GB SSD
STALKER 2 sistem gereksinimleri tablosu.

STALKER 2 sistem gereksinimlerine baktığımızda, oyunun grafik teknolojisi ve özellikleri göz önüne alındığında bizi oldukça düşük bir liste karşılıyor. GSC Game World’ün birinci şahıs nişancı oyunu Unreal Engine 5 ile geliştirildiğinden oyuncularda çeşitli kaygılar oluştursa da donanımlara bakıldığında bugün eski sayılabilecek sistemlerde dahi bir şekilde oynanabileceği görülüyor. Yukarıdaki tablodan yeni oyunu oynamak için kaç GB RAM’e, hangi ekran kartlarına sahip olunması gerektiği gibi detayları inceleyebilirsiniz.

STALKER 2 sistem gereksinimleri
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl Sistem Gereksinimleri ve Teknik Detaylar

Tabloyu incelediğimizde aslında oyunun yapısına göre donanımların tavsiye edildiğini görüyoruz. Örneğin içerisindeki A-Life 2 sistemi ile NPC karakterlerin birer yaşam döngüsü olacağından ve bu karakterler belli menzil içerisinde değil, oyunun her anında bulunacağından işlemci yönündeki talep yüksek. STALKER 2 sistem gereksinimleri tablosuna göz attığımızda oyunun ekran kartı talebinin, işlemci kadar yüksek olmadığı gözümüze çarpıyor. Unreal Engine 5 ile geliştirilen yapım, muhtemelen performansı artırmak adına motorun yeni teknolojisi Nanite’den faydalanıyor.

Oyun Gamescom 2023 sırasında oynanabilir bir demosuyla etkinlikte yer almıştı. Geçen yıl oyunu oynayanların bildirdiklerine göre optimizasyonda çeşitli sorunlar vardı ancak bunun üzerinden neredeyse bir yıl geçti ve oyunun çıkmasına da daha var. Dolayısıyla GSC Game World‘ün bu süreyi oyunun kararlılığını ve performansını istedikleri yere getirmek için değerlendirdiğini düşünüyoruz.

STALKER 2 kaç GB
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl Sistem Gereksinimleri ve Teknik Detaylar

STALKER 2 kaç GB depolama istiyor?

GSC Game World’ün yeni oyunu S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl’i bilgisayarınıza yükleyebilmek için en az 150 GB boş depolama alanına ihtiyacınız olacak. Oldukça büyük bir açık dünyaya sahip olacağını bildiğimiz oyun için bu dosya boyutu, bugünün standartlarına göre normal sayabileceğimiz türden.

Öte yandan, güncel oyunların çoğunda karşımıza çıktığı gibi STALKER 2’yi yüklemek için de bir SSD depolama aygıtına sahip olmanız gerekecek. İşlem hızı daha düşük olan Hard Disk tipi depolama aygıtları artık özellikle açık dünya oyunları için yeterli performansı sağlayamıyor. Bu nedenle, SATA bağlantısı olsa dahi oyunu dosya okuma ve yazma hızı daha yüksek olan Solid State Disk depolama aygıtlarına yüklemeniz gerekecek.

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl sistem gereksinimleri
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl Sistem Gereksinimleri ve Teknik Detaylar

Sonuç

Sonuç olarak STALKER 2 sistem gereksinimleri, oyunu çalıştırabilmek için hangi donanımlara sahip olmanız gerektiğini gösteriyor. Gördüğümüz kadarıyla oyunun işlemci yönündeki talebi, ekran kartına nazaran daha fazla. Aynı zamanda büyük bir açık dünyaya sahip olmasına karşın 8 GB RAM ile oynanabiliyor olması da hayli şaşırtıcı. Zira bugünlerde böyle oyunları fazla görmüyoruz.

Umarız bu içeriğimiz oyuna dair merak ettiğiniz teknik detayları sizlere aktarmada başarılı olmuştur. Eğer hoşunuza gittiyse daha fazlası için bizi takip etmeyi ve görüşlerinizi yorumlarla bizlerle paylaşmayı unutmayın! S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, 5 Eylül’de çıkacak. Şimdiden herkese iyi oyunlar dileriz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: