Sony, Metacritic’in En Yüksek Puan Alan Oyun Yayıncısı Oldu

Paylaş

Sürpriz olmamakla birlikte Sony MetaCritic’in en yüksek puanları alan oyun yayıncısı olarak 2022 yılına adını yazdırdı. Hemen arkasından ise Paradox Interactive, Activision Blizzard ve Focus Entertainment gibi devler geliyor. Geçtiğimiz yıl birinci parti stüdyolarından God of War Ragnarök gibi yapımların piyasaya sürüldüğünü de hesaba katarsak, listenin başında olması pek şaşırtıcı olmadı.

Sony Metacritic’te geçtiğimiz yıl ikinci olmuştu, bu yıl zirveye oturdu

Birçoğunuz bilse de bilmeyenler için Metacritic platformundan kısaca bahsetmekte fayda var. Metacritic, dünya çapında otoritelerin film, video oyunu gibi içerikleri puanladığı ve ortalama bir Metascore oluşturduğu, aynı zamanda kullanıcıların da kullanıcı puan ortalamarını oluşturduğu bir kritik platformudur.

Sony Metacritic platformunun en yüksek puan alan oyun yayıncısı oldu.
Metacritic

The Last of Us Part I, God of War Ragnarök, Horizon Forbidden West, Gran Turismo gibi oyunlar yayınlayan Sony bu yıl en yüksek puan ortalamasına sahip yayıncı oldu. Tabi PC için çıkarttığı God of War ve Marvel’s Spider-Man oyunlarını da unutmamak gerekiyor. Metacritic’in Top 10 listesi şu şekilde:

  1. Sony Interactive Entertainment – 85.6
  2. Paradox Interactive – 81.6
  3. Activision Blizzard 76.5
  4. Focus Entertainment – 80
  5. Take-Two Interactive – 78.9
  6. Capcom – 78.6
  7. SEGA – 79.3
  8. Annapurna Interactive – 79.2
  9. Humble Games – 76.8
  10. Devolver Digital – 78.3

Sıralamadaki ortalama puanları daha düşük olan bazı yayıncıların üst sıralarda olması sizleri şaşırtmasın. Bu platformun kendi puanlama sisteminden kaynaklanıyor. Ortalamadan bağımsız olarak platform stüdyolara belirli kriterlere dayanarak bazı puanlar veriyor. Sony Metacritic üzerinde 338.4 puan ile listenin en başında yer alıyor. Activision Blizzard’ın ortalama Metascore’u Focus Entertainment’tan düşük olsa da, totalde 0.3’lük bir puan farkıyla listede bir sıra üzerinde yer alıyor.

Listenin tamamına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: