İçerik Üreticileri ve Yayıncıların Dikkatine: Sony Yeni Kablosuz Mikrofon Modellerini Tanıttı

Paylaş

İçerik üreticisi ve internet yayınları için mikrofon sorunu, çok fazla alternatif olduğu için bir açmaza dönüşüyor. Sony ise tanıttığı yeni ECM-W3, ECM-W3S ve ECM-S1 model kablosuz mikrofonları ile bu çözüme ortak olmayı amaçlıyor. Geniş ürün portföyü ile yeniliklere öncülük eden Sony, içerik üreticileri için kamera içi ses kaydını yüksek kalite ile buluşturan yeni modellerini duyurdu.

Sony ECM-S1, ECM-W3 ve ECM-W3S kablosuz mikrofonlarını tanıtıyor

ECM-W3 iki kanallı bir alıcı ve iki mikrofon, ECM-W3S ise tek kanallı bir alıcı ve bir mikrofon donanımı ile vlog, röportajlar gibi çeşitli çekim senaryolarında kullanıcılara kolaylık sağlamayı hedefliyor. Kameradan uzakta çekim yapsanız dahi yüksek kaliteli sesleri kolayca kaydetmenizi sağlıyor. ECM-S1 ile birlikte bu üç mikrofon da çeşitli çekim senaryolarında üstün ses kaydı elde etme olanağını hafif bir tasarımla birleştiriyor.

Sony ECM-W3 modeli kablosuz mikrofon
Sony ECM-W3 modeli kablosuz mikrofon

Özellikle röportaj ve birebir görüşmeler için harika çözümler sunan ECM-W3 ve ECM-W3S kablosuz mikrofonları, doğal ve organik sesleri yakalamaya odaklanan içerik üreticileri için sesleri net ve anlaşılır bir şekilde yakalamasıyla öne çıkıyor. Gürültüyü etkili bir şekilde azaltırken ses alımını keskinleştiren mikrofonlar, Sony kameralarla Çoklu Arayüz (MI) Yuvası uyumluluğuna ek olarak, USB Type-C ve 3,5mm ses çıkışı sayesinde kameralar, akıllı telefonlar ve PC giib USB terminali ve 3,5mm ses girişine sahip çeşitli cihazlarla bağlantı imkanı da sunuyor. Şarj çantası ile birlikte verilen mikrofonlar, rahat taşınabilme olanağıyla her an ve her koşulda kullanıcısına eşlik etmeyi hedefliyor.

ECM-S1 ise içerik oluşturucular için tasarlanmış olup canlı yayınlar ve podcastler için birinci sınıf ses kayıt kalitesine ihtiyaç duyan profesyonel videograflar ve video içerik üreticileri için mükemmel çözümler üretiyor. Hafif ve kompakt bir gövdeye sahip mikrofon, insan seslerini doğal ve yüksek kaliteli bir şekilde yakalamak için ayarlanan üç adet 14mm geniş çaplı kapsül ile güçlendirilmiş. Kameralara, bilgisayarlara ve akıllı telefonlara da sorunsuz şekilde bağlanabiliyor.

Dinamik, ilgi çekici bir ses-video deneyimi arayan içerik oluşturucular için ECM-S1 en net cevabı oluşturmak üzere tasarlanmış. Aynı zamanda kablosuz bağlantı yoluyla doğrudan kameraya ses kaydı yapabildiği için yayınlar sırasında meydana gelebilecek gecikmeleri de önlüyor. Dolayısıyla gecikme telafisi gereksinimi de ortadan kalkıyor.

Sony ECM-W3S modeli kablosuz mikrofon
Sony ECM-W3S modeli kablosuz mikrofon

ECM-W3 ve ECM-W3S kablosuz mikrofonların temel özellikleri

Her iki modelde de ana odak, daha az gürültü ile yüksek kaliteli ses alımı olarak karşımıza çıkıyor. Dijital sinyal işleme gibi istenmeyen frekanslı gürültüleri azaltan Düşük Kesme Filtresi ile çekim esnasında kolaylık sağlanması hedefleniyor. Aynı zamanda kuvvetli rüzgar, klima veya nefesin mikrofona çarpması durumunda oluşan gürültüyü azaltarak ortamdan kaynaklanan parazitlere rağmen net ses kaydedilmesini mümkün kılıyor. Filtreler ve ön cam sayesinde post prodüksiyon sırasında gürültü giderme işlemlerinde de büyük ölçüde kolaylık sağlıyor.

Her iki model de Bluetooth 5.3 ve LC3Plus_Codec ile düşük güç tüketimi, düşük gecikme süresi ve yüksek ses kalitesiyle kullanıcılara iyi bir deneyim sunmayı hedefliyor.

Uzun süreli pil ömrü ve yüksek ses kalitesi

USB Type-C girişine sahip iki mikrofon da USB bağlantılı bir akıllı telefona veya PC’ye dijital ses (48kHz/24bit) çıkışı yapabiliyor. Ayrıca MI (Çoklu Arayüz) yuvası olmayan kameralar, PC’ler, IC kayıt cihazları gibi cihazlarla uyumluluk sağlayan 3.5mm mini jak ses çıkış terminali ile kullanıcısına çok yönlü kullanılabilirlik de sağlıyor.

Ek olarak çoklu arayüz (MI) ayağı için bir terminal koruma tutucusu/stant dahil edilmiştir ve alıcıyı kamera dışındaki bir ekipmana takarken veya vida delikli bir adaptör olarak bir akıllı telefonda mikrofon standı olarak da kullanılabiliyor.

Şarj edilebilir ECM-W3 ve ECM-W3S modeli kablosuz mikrofonlar, tam şarj ile 6 saate kadar sürekli olarak kullanılabiliyor.

Kablosuz yayın mikrofonu ECM-S1’in temel özellikleri

ECM-S1 ise canlı yayın odaklı geliştirilen bir mikrofon olduğundan ses kalitesi ve video-ses senkronizasyonu konusunda öne çıkan bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Mikrofonun kendine özgü düşük gürültü seviyesi ve geniş dinamik aralığı sayesinde en yumuşak sesler bile net şekilde kaydedilebiliyor.

Sony ECM-S1 kablosuz yayın mikrofonu
Sony ECM-S1 kablosuz yayın mikrofonu

İnsan seslerini net ve doğal bir şekilde kaydetmek için tasarlanan mikrofon, kayıt sırasında yayın mikrofonlarına özgü gerçekçi ve zengin dokulu sesleri yakalayabiliyor. ECM-S1, gürültüyü azaltan ve yüksek kaliteli ses alımını destekleyen çok çeşitli işlevler ile kayıt sırasında üstün performans sunuyor.

Toplam 157gr ağırlığında olan mikrofon 63mm x 137,5mm x 63mm ebatlarına sahip. Alıcısı ise 32mm x 29mmx 50mm ebatlarındayken 25gr ağırlığa sahiptir.

Daha detaylı bilgiyi Sony’nin resmi web sitesinden alabilirsiniz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: